Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Honza Tománek v USA dvakrát na stupních mezi handicapovanými triatlety

Dvěma americkými závody zakončil úspěšnou sezonu český paratriatlet Honza Tománek. Oba starty byly ve znamení změn: v prvním případě se závod Světového poháru změnil na duatlon, ve druhém se zase měnila trať a zkracovalo plavání. Honza se s tím ale popral a přivezl si bronz ze SP a triumf z posledního závodu sezony.

V Sarasotě jsi absolvoval poslední letošní závod Světového poháru, ze kterého se nakonec stal duatlon. V čem byl problém a kdy ses o změně dozvěděl?

Krátce před odletem jsem dostal zprávu o špatné kvalitě vody a možné změně konceptu závodu. Byla to ovšem jedna z možných eventualit a do posledního dne nebylo jasné, v jaké podobě se pojede. Naplánované tréninky byly nejprve odloženy, následně zrušeny a změna na duatlon byla oficiálně oznámena až 24 hodin před startem. Pro mě to byla novinka, ale změna mi hrála do karet, protože závod byl obsazen silnými plavci, kteří neměli tolik prostoru se v duatlonu prosadit.


Na programu byl běh, cyklistika a znovu běh. Jak se pro tebe závod vyvíjel a jak jsi zvládal netradiční přechod z běžecké formule na cyklistický handbike?

Specifický průběh přechodů jsem musel před závodem trochu natrénovat, s duatlonem jsem zatím neměl žádnou zkušenost. Věděl jsem, že v cyklistice přijde moje chvíle, trať byla rovinatá, poměrně technická a rychlá. Přechod z běhu mi ale moc nesedl. V prvním ze tří okruhů jsem bojoval a byl mimo optimální rytmus, přesto jsem během prvních kilometrů dostihl v tu chvíli druhého závodníka a ukrajoval z náskoku lídra. Během druhého a třetího okruhu jsem se dostal do tempa a stáhl jsem ho na dohled. Můj výsledný čas na cyklistice se zastavil na hodnotě 30:17, čímž jsem bezkonkurenčně ovládl tuhle část závodu, čehož si cením.


Do závěrečného běhu jsi tedy šel ze druhého místa…

Ale také pronásledován Brazilcem Aranhou, který se během cyklistiky a především díky rychlým přechodům dostal podle předpokladů do boje o pódium. Pozdější vítěz Beveridge už jel vlastní závod a nebylo v mých silách ho ohrozit, takže jsem se soustředil na boj o stříbro. Aranha mě ale krátce po obrátce v půli běhu dostihl. Zkusil jsem jeho tempo udržet, ale nešlo to, v závěru byl silnější. Dokončil jsme tak na 3. místě v celkovém čase 56:58 a vybojoval pro české barvy senzační bronz!


Hned další týden poté tě čekal další americký závod, Ironman 70.3 v New Orleans. S jakým cílem jsi do něj šel?

Závod měl mít rovinatý profil trati, od kterého jsem si sliboval vylepšení osobního rekordu. Nakonec ale bylo všechno jinak… Trať ani podmínky nebyly vůbec ideální a poslední start roku byl pěkně těžký. Samotnému závodu předcházelo několik změn, z nichž nejvýznamnější byla ta na cyklistické části. Profil zůstával i nadále rovinatý, ale většina trati se nejela po novém a rychlém asfaltu, ale závodilo se po panelových cestách, které rozhodně nenahrávaly vylepšení osobního maxima. Navíc se k tomu přidaly bouřky, které udeřily den před startem a do značné míry ovlivnily i podobu závodu.


Přišly další změny?

Během závodního dne stabilně vál vítr rychlostí přesahující 50 km/h a na jezeře Pontchartrain byly k vidění vlny přesahující jeden metr. Přestože plavecká část se konala v přístavu, příboj vln byl poměrně silný a v uzavřeném prostoru vytvářel nebezpečné proudy, kvůli kterým byla plavecká část zkrácena na 800 metrů. Do poslední chvíle nebylo jasné, jak se poplave a kdy se přesně odstartuje, nakonec byl start posunutý o 20 minut.


V kategorii handicapovaných se s tebou vydal na trať jediný soupeř. Kdy se ti ho podařilo porazit?

V podstatě hned během plavání, po kterém jsem měl dostatečný náskok před 90km cyklistikou. Hodil jsem do sebe energetický koncentrát Enervit Liquid Gel s kofeinem a vydal se na trať, která po několika organizačních změnách bohužel už nepatřila mezi nejrychlejší a ještě tam byl silný vítr. Ale na prvních 10 kilometrech jsem si jako vedoucí muž závodu užíval pozornosti tří doprovodných motorek, časomíry a televizního vozu – než se přese mě přehnal první z nehandicapovaných závodníků. Pak jsem se mohl soustředit už jen na svůj výkon a pravidelný příjem energie a tekutin, který mi zajišťují koncentráty, tyčinky a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink.


Jak se ti jelo?

Trať se dělila na části, kdy se jelo po větru a atakovala se hranice 50 km/h, a na části, kde jsem byl rád za rychlost 20 km/h. Cyklistiku jsem dokončil za 3:12:20, což za stávajících podmínek považuji za opravdu dobrý výkon. Následný běh na 21,1 km rozhodně nebyl po rovině a místy vedl opět po panelové silnici, což v běžecké formuli nebylo nic příjemného. Při tréninku jsem viděl, že rychlé to nebude, ale vítr závod ještě více zpomalil a výsledný čas 1:18:59 rozhodně nepatří mezi mé nejrychlejší. Cílovou pásku jsem protnul v celkovém čase 4:55:02 a zvítězil jsem v kategorii handicapovaných sportovců Physically Challenged. Takže to beru jako dobré zakončení úspěšného roku!

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit