Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Jako každá jiná bilance je i ta energetická faktorem, který je třeba posuzovat z dlouhodobého hlediska. V tom je výrazný rozdíl oproti běžné přípravě na sportovní výkon. Ať řešíte regeneraci, své aktuální tréninkové plány nebo jakou sportovní výživu budete jíst před či během sportu, všechno to jsou krátkodobá hlediska. Aby ale fungovala, musí stát na pevném dlouhodobém základě. A tím je právě energetická bilance.

Důležité je dlouhodobě potravou přijímat stejně energie, kolik jí dlouhodobě vydáte. Velmi zjednodušeně platí, že na běžný den potřebujeme cca 2.000 kcal a na každou hodinu sportu dalších 1.000 kcal. U mladých sportovců je třeba myslet i na rezervu pro růst a vývoj organizmu.

 

Prostředí pro růst

Analýza energetické bilance nám má pomáhat. Aby tomu tak bylo, zapomeňme na měření příjmu a výdeje energie přesně na jednotky kilokalorií (kcal) – taková analýza by nás spíše zatěžovala. Jako pomocníka mějme hrubý přehled v desítkách či nižších stovkách kcal, který nám slouží především jako základní přehled.

Ten si zkušení sportovci dokážou evidovat stejně běžně, jako si evidují tréninkový deník. Skoro by se dalo říci, že by tento údaj měl být zařazen do tréninkového deníku jako nezbytný „výkonnostní“ ukazatel. Jeho výhodou totiž je, že si takto můžete nastavit pro tělo prorůstové prostředí a zajistíte mu tak i:

  • dostatečnou regeneraci včetně obnovy zásob energie a opravy poškozených tkání,
  • silný imunitní systém,
  • psychickou vyrovnanost,
  • „nezpomalování“ metabolismu a tedy vhodné prostředí pro „vysoké“ otáčky, což je předpoklad intenzivních tréninků a růstu výkonnosti – tedy něco, co ve svých tréninkových plánech berete jako samozřejmost.

 

Smutná skutečnost

Neřešit energetickou bilanci znamená ponechat vše, co bylo výše uvedeno, náhodě. Nedoporučujeme to, protože u často trénujících sportovců je negativní energetická bilance (tedy nedostatek příjmu v porovnání s výdejem energie) velmi častým jevem a někdy také příčinou konce sportovní kariéry. Je to proto, že sportovci většinou konzumují běžný denní jídelníček (postavený na cca 2.000 kcal příjmu), ale jejich výdej energie je vyšší právě o sportovní jednotku či jednotky. A tady můžeme hledat potíže s nevyrovnanou psychikou, s vyšší nemocností, s nedostatečnou regenerací a tudíž často až s chronickou únavou.

Tento stav je často spojený i s tendencí vyššího příjmu sladkého, což se na první pohled může zdát jako „dorovnání“ nedostatečného příjmu energie. Z důvodu povahy sladkého se ale spíš zvyšuje procento tělesného tuku (viz Pozor na sladkosti a prázdné kalorie v běžném jídleníčku).

 

Pozor na „hubnutí“

Někteří sportovci se rozhodnou hubnout v průběhu běžného tréninkového procesu, tedy s neupravenými tréninky. Z hlediska energetické bilance se tak dostávají do významného deficitu energie, který má ale dlouhodobě negativní dopad na sportovcovu výkonnost a na její růst. Přitom si můžeme klást otázku, proč mají sportovci potřebu snižovat procento tělesného tuku (nemusíme mluvit přímo o hubnutí).

Mnohdy je to vzhledem ke stavbě těla sportovce nereálný požadavek postavený jen na obecných „tabulkách“. A mnohdy je potřeba regulovat tělesný tuk zapříčiněna právě nedostatečným příjmem energie v předchozích měsících, kdy tento nedostatek energie vyvolal vyšší tendenci k příjmu sladkého. Spíše než s růstem vitality a energičnosti tak pomohl s růstem tělesného tuku. Řešení? Jíst více a častěji s cílem vyrovnat příjem a výdej energie (mít vyrovnanou energetickou bilanci) a do jídelníčku zařazovat co nejméně sladkostí a sladkých jídel. Pak by potřeba redukce tělesného tuku, která de facto jde proti snaze o růst výkonnosti, neměla vůbec nastat.

 

Chcete vědět víc? Přečtěte si 3 články věnované detailnímu pohledu na energetickou bilanci:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit