Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Jako každá jiná bilance je i ta energetická faktorem, který je třeba posuzovat z dlouhodobého hlediska. V tom je výrazný rozdíl oproti běžné přípravě na sportovní výkon. Ať řešíte regeneraci, své aktuální tréninkové plány nebo jakou sportovní výživu budete jíst před či během sportu, všechno to jsou krátkodobá hlediska. Aby ale fungovala, musí stát na pevném dlouhodobém základě. A tím je právě energetická bilance.

Důležité je dlouhodobě potravou přijímat stejně energie, kolik jí dlouhodobě vydáte. Velmi zjednodušeně platí, že na běžný den potřebujeme cca 2.000 kcal a na každou hodinu sportu dalších 1.000 kcal. U mladých sportovců je třeba myslet i na rezervu pro růst a vývoj organizmu.

 

Prostředí pro růst

Analýza energetické bilance nám má pomáhat. Aby tomu tak bylo, zapomeňme na měření příjmu a výdeje energie přesně na jednotky kilokalorií (kcal) – taková analýza by nás spíše zatěžovala. Jako pomocníka mějme hrubý přehled v desítkách či nižších stovkách kcal, který nám slouží především jako základní přehled.

Ten si zkušení sportovci dokážou evidovat stejně běžně, jako si evidují tréninkový deník. Skoro by se dalo říci, že by tento údaj měl být zařazen do tréninkového deníku jako nezbytný „výkonnostní“ ukazatel. Jeho výhodou totiž je, že si takto můžete nastavit pro tělo prorůstové prostředí a zajistíte mu tak i:

  • dostatečnou regeneraci včetně obnovy zásob energie a opravy poškozených tkání,
  • silný imunitní systém,
  • psychickou vyrovnanost,
  • „nezpomalování“ metabolismu a tedy vhodné prostředí pro „vysoké“ otáčky, což je předpoklad intenzivních tréninků a růstu výkonnosti – tedy něco, co ve svých tréninkových plánech berete jako samozřejmost.

 

Smutná skutečnost

Neřešit energetickou bilanci znamená ponechat vše, co bylo výše uvedeno, náhodě. Nedoporučujeme to, protože u často trénujících sportovců je negativní energetická bilance (tedy nedostatek příjmu v porovnání s výdejem energie) velmi častým jevem a někdy také příčinou konce sportovní kariéry. Je to proto, že sportovci většinou konzumují běžný denní jídelníček (postavený na cca 2.000 kcal příjmu), ale jejich výdej energie je vyšší právě o sportovní jednotku či jednotky. A tady můžeme hledat potíže s nevyrovnanou psychikou, s vyšší nemocností, s nedostatečnou regenerací a tudíž často až s chronickou únavou.

Tento stav je často spojený i s tendencí vyššího příjmu sladkého, což se na první pohled může zdát jako „dorovnání“ nedostatečného příjmu energie. Z důvodu povahy sladkého se ale spíš zvyšuje procento tělesného tuku (viz Pozor na sladkosti a prázdné kalorie v běžném jídleníčku).

 

Pozor na „hubnutí“

Někteří sportovci se rozhodnou hubnout v průběhu běžného tréninkového procesu, tedy s neupravenými tréninky. Z hlediska energetické bilance se tak dostávají do významného deficitu energie, který má ale dlouhodobě negativní dopad na sportovcovu výkonnost a na její růst. Přitom si můžeme klást otázku, proč mají sportovci potřebu snižovat procento tělesného tuku (nemusíme mluvit přímo o hubnutí).

Mnohdy je to vzhledem ke stavbě těla sportovce nereálný požadavek postavený jen na obecných „tabulkách“. A mnohdy je potřeba regulovat tělesný tuk zapříčiněna právě nedostatečným příjmem energie v předchozích měsících, kdy tento nedostatek energie vyvolal vyšší tendenci k příjmu sladkého. Spíše než s růstem vitality a energičnosti tak pomohl s růstem tělesného tuku. Řešení? Jíst více a častěji s cílem vyrovnat příjem a výdej energie (mít vyrovnanou energetickou bilanci) a do jídelníčku zařazovat co nejméně sladkostí a sladkých jídel. Pak by potřeba redukce tělesného tuku, která de facto jde proti snaze o růst výkonnosti, neměla vůbec nastat.

 

Chcete vědět víc? Přečtěte si 3 články věnované detailnímu pohledu na energetickou bilanci:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit