Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.
1) Sportovní výživa dodává tělu ty správné živiny, které se díky správnému složení rychle vstřebají.
Jsou to především sacharidy, které jsou během sportovního výkonu strategickou energií – sacharidy jsou rychlejším zdrojem energie než tuky. Ke svému štěpení nepotřebují kyslík (takže se uplatňují při anaerobních výkonech, kdy se hantýrkou sportovce většinou „láme chleba“) a jsou během sportu výrazně rychleji spotřebované než pomalé tuky – proto je strategické mít dostatek sacharidů, protože při závodě jedete na rychlejší energii.
2) Výše popsaný efekt funguje i při tréninku, který se tak stává kvalitnějším.
Principem růstu výkonnosti je adaptace na absolvované tréninkové impulsy. Čím větší tréninkový impuls (vyšší dosažená intenzita, prodloužená délka zátěže), tím silnější prorůstová adaptace. Dostatek energie během náročných tréninků tedy podporuje v jejich vyšší kvalitě, čímž zvyšuje adaptační odezvu a tedy i následný růst výkonnosti.
3) Sportovní výživa pomáhá s regenerací po výkonu.
Nabízí například optimální mix povýkonového (regeneračního) nápoje, který stejně jako iontový nápoj obsahuje energii ve formě sacharidů a minerální látky, ale dále se liší například vysokým podílem aminokyselin nebo antioxidačních vitaminů. Vše v rychle vstřebatelné formě, protože cílem je využít třicetiminutové tzv. anabolické okno po skončení výkonu, kdy se přijaté živiny rychle vstřebají do buněk.
Co je tady efektem? Když svalové buňky v rámci anabolického okna dostanou živiny pro doplnění zásob energie a opravu poškozených tkání, urychlí se tím výrazně proces regenerace, což je zvláště po náročných trénincích klíčem k růstu výkonnosti – častější intenzivní tréninky znamenají výraznější růst výkonnosti, ale platí to jen tehdy, došlo-li k úplné regeneraci (která v případě špatného postupu může zabrat i déle než 3 dny).
4) Před výkonem optimálně nastaví organizmus na sportovní výkon.
Vhodně zvolená sportovní výživa nejen zamezí pocitům hladu či naopak „těžkého“ žaludku, ale důležité je i správně nastartovat veškeré energetické systémy, které se do vytrvalostního výkonu zapojují. Například Enervit PRE Sport je vzhledem k tomuto cíli vhodný nejen před závodem, ale i před tréninkem, a to i kdyby měl být lehký. Každý trénink totiž má nějaký svůj cíl, i kdyby to měl být jen lehký regenerační trénink. A jít do něho nevhodně připraven, s nevhodně nastavenými energetickými systémy, to by mohlo lehký regenerační trénink změnit na trápení se zcela opačným účinkem.