Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

 

1) Sportovní výživa dodává tělu ty správné živiny, které se díky správnému složení rychle vstřebají.

Jsou to především sacharidy, které jsou během sportovního výkonu strategickou energií – sacharidy jsou rychlejším zdrojem energie než tuky. Ke svému štěpení nepotřebují kyslík (takže se uplatňují při anaerobních výkonech, kdy se hantýrkou sportovce většinou „láme chleba“) a jsou během sportu výrazně rychleji spotřebované než pomalé tuky – proto je strategické mít dostatek sacharidů, protože při závodě jedete na rychlejší energii.

 

2) Výše popsaný efekt funguje i při tréninku, který se tak stává kvalitnějším.

Principem růstu výkonnosti je adaptace na absolvované tréninkové impulsy. Čím větší tréninkový impuls (vyšší dosažená intenzita, prodloužená délka zátěže), tím silnější prorůstová adaptace. Dostatek energie během náročných tréninků tedy podporuje v jejich vyšší kvalitě, čímž zvyšuje adaptační odezvu a tedy i následný růst výkonnosti.

 

3) Sportovní výživa pomáhá s regenerací po výkonu.

Nabízí například optimální mix povýkonového (regeneračního) nápoje, který stejně jako iontový nápoj obsahuje energii ve formě sacharidů a minerální látky, ale dále se liší například vysokým podílem aminokyselin nebo antioxidačních vitaminů. Vše v rychle vstřebatelné formě, protože cílem je využít třicetiminutové tzv. anabolické okno po skončení výkonu, kdy se přijaté živiny rychle vstřebají do buněk.

Co je tady efektem? Když svalové buňky v rámci anabolického okna dostanou živiny pro doplnění zásob energie a opravu poškozených tkání, urychlí se tím výrazně proces regenerace, což je zvláště po náročných trénincích klíčem k růstu výkonnosti – častější intenzivní tréninky znamenají výraznější růst výkonnosti, ale platí to jen tehdy, došlo-li k úplné regeneraci (která v případě špatného postupu může zabrat i déle než 3 dny).

 

4) Před výkonem optimálně nastaví organizmus na sportovní výkon.

Vhodně zvolená sportovní výživa nejen zamezí pocitům hladu či naopak „těžkého“ žaludku, ale důležité je i správně nastartovat veškeré energetické systémy, které se do vytrvalostního výkonu zapojují. Například Enervit PRE Sport je vzhledem k tomuto cíli vhodný nejen před závodem, ale i před tréninkem, a to i kdyby měl být lehký. Každý trénink totiž má nějaký svůj cíl, i kdyby to měl být jen lehký regenerační trénink. A jít do něho nevhodně připraven, s nevhodně nastavenými energetickými systémy, to by mohlo lehký regenerační trénink změnit na trápení se zcela opačným účinkem.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit