Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

 

1) Sportovní výživa dodává tělu ty správné živiny, které se díky správnému složení rychle vstřebají.

Jsou to především sacharidy, které jsou během sportovního výkonu strategickou energií – sacharidy jsou rychlejším zdrojem energie než tuky. Ke svému štěpení nepotřebují kyslík (takže se uplatňují při anaerobních výkonech, kdy se hantýrkou sportovce většinou „láme chleba“) a jsou během sportu výrazně rychleji spotřebované než pomalé tuky – proto je strategické mít dostatek sacharidů, protože při závodě jedete na rychlejší energii.

 

2) Výše popsaný efekt funguje i při tréninku, který se tak stává kvalitnějším.

Principem růstu výkonnosti je adaptace na absolvované tréninkové impulsy. Čím větší tréninkový impuls (vyšší dosažená intenzita, prodloužená délka zátěže), tím silnější prorůstová adaptace. Dostatek energie během náročných tréninků tedy podporuje v jejich vyšší kvalitě, čímž zvyšuje adaptační odezvu a tedy i následný růst výkonnosti.

 

3) Sportovní výživa pomáhá s regenerací po výkonu.

Nabízí například optimální mix povýkonového (regeneračního) nápoje, který stejně jako iontový nápoj obsahuje energii ve formě sacharidů a minerální látky, ale dále se liší například vysokým podílem aminokyselin nebo antioxidačních vitaminů. Vše v rychle vstřebatelné formě, protože cílem je využít třicetiminutové tzv. anabolické okno po skončení výkonu, kdy se přijaté živiny rychle vstřebají do buněk.

Co je tady efektem? Když svalové buňky v rámci anabolického okna dostanou živiny pro doplnění zásob energie a opravu poškozených tkání, urychlí se tím výrazně proces regenerace, což je zvláště po náročných trénincích klíčem k růstu výkonnosti – častější intenzivní tréninky znamenají výraznější růst výkonnosti, ale platí to jen tehdy, došlo-li k úplné regeneraci (která v případě špatného postupu může zabrat i déle než 3 dny).

 

4) Před výkonem optimálně nastaví organizmus na sportovní výkon.

Vhodně zvolená sportovní výživa nejen zamezí pocitům hladu či naopak „těžkého“ žaludku, ale důležité je i správně nastartovat veškeré energetické systémy, které se do vytrvalostního výkonu zapojují. Například Enervit PRE Sport je vzhledem k tomuto cíli vhodný nejen před závodem, ale i před tréninkem, a to i kdyby měl být lehký. Každý trénink totiž má nějaký svůj cíl, i kdyby to měl být jen lehký regenerační trénink. A jít do něho nevhodně připraven, s nevhodně nastavenými energetickými systémy, to by mohlo lehký regenerační trénink změnit na trápení se zcela opačným účinkem.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

Více aktualit

AKTUALITY

12/2
Mrkněte na záznam únorového semináře a termín nového

I v novém roce jsme připravení nabízet vám semináře zaměřené na výživové aspekty ve sportu. Letošní ročník jsme odstartovali tématem "Jak se (nejen) výživou připravit na závod", kde byla řeč o všem důležitém, co ne/dělat před vaším dnem D. Ať už se rozhodnete závodit na lyžích, na kole, v běhu, v triatlonu nebo v dalších vytrvalostních sportech. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v březnu. 

9/2
Podpořte nás v anketě Shop roku 2023

Líbí se vám náš e-shop? Nakupujete na něm a jste spokojení s jeho službami? Pak nám můžete dát hlas v tradiční anketě Heureky ShopRoku!

5/2
Jizerská 50 zrušena, pondělní seminář i vybrané akce proběhnou

Je nám to moc líto, ale je to tak - 57. ročník Jizerské 50 se neuskuteční. Organizátoři o víkendu rozhodli o jejím zrušení z důvodu nedostatku sněhu, teplého počasí a nepříznivé předpovědi na další dny. Některé z plánovaných akcí přesto proběhnou, stejně jako náš pondělní seminář na téma "Jak se připravit na závod aneb výživové vychytávky".

31/1
V roce 2024 nás čeká spousta sportovních událostí. Kde se potkáme?

Jsme rádi, že vám sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe. A jsme také moc rádi, když se s vámi můžeme potkávat přímo na závodech a veletrzích. Abychom vám mohli poradit, probrat vaše potřeby a představit novinky. Kde se potkáme v roce 2024?

19/1
Královnou cyklistiky za rok 2023 je Kristýna Zemanová

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepšího cyklistu či cyklistku roku má opět ženskou vítězku – královnou české cyklistiky za rok 2023 se stala cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která ovládla hlasování v soutěži Českého cyklistického svazu, jehož výživovým partnerem je Enervit.

Více aktualit