Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

 

1) Sportovní výživa dodává tělu ty správné živiny, které se díky správnému složení rychle vstřebají.

Jsou to především sacharidy, které jsou během sportovního výkonu strategickou energií – sacharidy jsou rychlejším zdrojem energie než tuky. Ke svému štěpení nepotřebují kyslík (takže se uplatňují při anaerobních výkonech, kdy se hantýrkou sportovce většinou „láme chleba“) a jsou během sportu výrazně rychleji spotřebované než pomalé tuky – proto je strategické mít dostatek sacharidů, protože při závodě jedete na rychlejší energii.

 

2) Výše popsaný efekt funguje i při tréninku, který se tak stává kvalitnějším.

Principem růstu výkonnosti je adaptace na absolvované tréninkové impulsy. Čím větší tréninkový impuls (vyšší dosažená intenzita, prodloužená délka zátěže), tím silnější prorůstová adaptace. Dostatek energie během náročných tréninků tedy podporuje v jejich vyšší kvalitě, čímž zvyšuje adaptační odezvu a tedy i následný růst výkonnosti.

 

3) Sportovní výživa pomáhá s regenerací po výkonu.

Nabízí například optimální mix povýkonového (regeneračního) nápoje, který stejně jako iontový nápoj obsahuje energii ve formě sacharidů a minerální látky, ale dále se liší například vysokým podílem aminokyselin nebo antioxidačních vitaminů. Vše v rychle vstřebatelné formě, protože cílem je využít třicetiminutové tzv. anabolické okno po skončení výkonu, kdy se přijaté živiny rychle vstřebají do buněk.

Co je tady efektem? Když svalové buňky v rámci anabolického okna dostanou živiny pro doplnění zásob energie a opravu poškozených tkání, urychlí se tím výrazně proces regenerace, což je zvláště po náročných trénincích klíčem k růstu výkonnosti – častější intenzivní tréninky znamenají výraznější růst výkonnosti, ale platí to jen tehdy, došlo-li k úplné regeneraci (která v případě špatného postupu může zabrat i déle než 3 dny).

 

4) Před výkonem optimálně nastaví organizmus na sportovní výkon.

Vhodně zvolená sportovní výživa nejen zamezí pocitům hladu či naopak „těžkého“ žaludku, ale důležité je i správně nastartovat veškeré energetické systémy, které se do vytrvalostního výkonu zapojují. Například Enervit PRE Sport je vzhledem k tomuto cíli vhodný nejen před závodem, ale i před tréninkem, a to i kdyby měl být lehký. Každý trénink totiž má nějaký svůj cíl, i kdyby to měl být jen lehký regenerační trénink. A jít do něho nevhodně připraven, s nevhodně nastavenými energetickými systémy, to by mohlo lehký regenerační trénink změnit na trápení se zcela opačným účinkem.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Více aktualit

AKTUALITY

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

9/12
ROZHOVOR s kanoistou Danem Havlem o olympiádě i letošní sezoně

V Paříži absolvoval už svou třetí olympiádu a ani tentokrát se ve světové konkurenci neztratil, když s parťákem Jakubem Špicarem v tvrdé konkurenci vybojoval postup do finále. Jak své 7. místo hodnotí, jaká byla jeho třetí účast pod pěti kruhy i celá letošní sezona? Na to člen Enervit Teamu odpovídá v našem rozhovoru, kde prozradí i to, na které pomocníky od Enervitu nedá dopustit.

6/12
Vánoční tipy pro vás: vyberte rychle a se slevou

Vánoce se kvapem blíží, proto pro vás máme tipy na dárky pro všechny sportovce! Sáhněte po výhodnýyh baleních, balíčcích, výživových plánech a strategiích. Jejich nákupem ušetříte peníze i čas, protože budete mít dárek se slevou bez velkého vybírání po kusech a dlouhého přemýšlení. A vsaďte se, že rozhodně nešlápnete vedle...

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

Více aktualit