Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Horolezec Radek Jaroš točí film a chystá další expedici

Korunu Himálaje už na svém kontě má a teď o ní vzniká film. Korunu světa právě kompletuje a další cesta ho zavede do Jižní Ameriky. Radek Jaroš plánuje na přelomu roku odjet na expedici, jejímž cílem bude Aconcagua, podobně jako na přelomu loňského a letošního roku odcestoval na Antarktidu, kde zdolal nejvyšší horu Mount Vinson. V jakém stádiu jsou jeho plány a proč se letos vydal i zpět do Himálají? To prozrazuje v našem rozhovoru.

Už víte, jak se bude jmenovat film o vaší cestě za Korunou Himálaje, který právě vzniká?

Nejpravděpodobnější název zní: „Koruna Himálaje Radka Jaroše“. Troufnu si tvrdit, že z lidí, kteří všech čtrnáct osmitisícovek vylezli, je mám nejlépe zdokumentované filmařsky i fotograficky. A právě tyto materiály jsou základem filmu, na kterém pracujeme. Do kin půjde příští rok, zatím ale nemáme určený žádný konkrétní termín.


Proč jste se kvůli natáčení vrátil v dubnu i zpět do Himálají?

Cílem naší mise bylo v průběhu cesty do základního tábora Everestu z nepálské strany natočit na krásných místech vzpomínky k jednotlivým expedicím Koruny Himálaje. Příběhy ale začaly hned v letištní hale, kde se ke mně hlásil starší pán, v němž jsem poznal Roberta Schauera. Jeho výstup společně s Wojciechem Kurtykou strmou západní stěnou na Gasherbrum IV v roce 1985 považuji za jeden z nejlepších vysokohorských výstupů. Nedlouho poté jsme se objímali s kamarádem Peterem Habelerem, který společně s Reinholdem Messnerem letěl stejným letadlem do Káthmándú, mimo jiné slavit 40. výročí svého historicky prvního výstupu na Everest bez kyslíku. My jsme slavili shodou okolností 20. výročí a je neuvěřitelné, že za těch 20 let mezi našimi expedicemi vystoupilo na vrchol nejvyšší hory planety bez kyslíku a ze severu, odkud jsme lezli i my, jen 10 dalších horolezců.


Jaké vzpomínky se vám vybavily, když jste navštěvoval místa, na kterých jste před lety psal příběh Koruny Himálají?

Hned na letišti v Lukle se ke mně hlásilo několik šerpů, se kterými jsem se potkal na různých místech. Mimo jiné také jeden španělský horolozec, u něhož jsem si až po nějaké době uvědomil, že je to ten, kterého jsem zachránil po návratu z vrcholu Dhaulágiri. Krásné bylo, když jeden šerpa tvrdil, že jsme se potkali v roce 2008 na Makalu, a Španěl říkal, že to není možné, protože v tom roce jsme byli společně na Dhaulágirí. Až teď se dozvěděl, že jsem ten rok jako jediný na světě dokázal v jarní sezóně vystoupit na dvě osmitisícovky.


Před sebou teď máte další vrchol z projektu Koruny světa, chystáte se do Jižní Ameriky. Už víte, kdy se vydáte na cestu a kdy byste měl dosáhnout vrcholu tamní nejvyšší hory?

Cesta do Jižní Ameriky proběhne někdy na přelomu roku 2018/19 a podoba i program je právě v řešení. Aconcagua je téměř 7000 metrů vysoká hora, která však není technicky nijak zásadně náročná, i když samozřejmě nepodceňuji žádnou horu. Nachází se v západní části Argentiny v Andách, poblíž hranic s Chile. Pravděpodobný je i výstup na sopku Chimborazo v Ekvádoru, a pokud bude šance a bude to někde poblíž, vím, že v Jižní Americe jsou jedny z nejkrásnějších a nejdelších raftů na světě, což by mě jako člověka, který miluje divokou vodu, hodně lákalo.


Opět s sebou přibalíte i Enervit?

Enervit mě provází na všech expedicích. Na té poslední v Antarktidě nechyběly aminokyseliny BCCA, k snídani jsem si dával Enervit PRE Sport a večer před spaním proteinový nápoj. Během výstupu jsem používal energetický gel Enervit Sport a energetické tablety Enervit GT Sport – i proti křečím. v průběhu výstupu ještě navíc energetické tyčinky Enervit Performance Sport. Musím říct, že chutí a konzistencí jsou skvělé.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit