Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Představujeme Sofii Kinclovou: juniorskou mistryni světa v rychlostní kanoistice

Nejdřív dvě stříbra na mistrovství Evropy a pak zlato na mistrovství světa, kterým si splnila jeden ze svých cílů v juniorské kategorii. Sofii Kinclové se první rok mezi juniory dařilo skvěle a pomáhal jí při tom nově i Enervit. „Vyzkoušela jsem řadu značek a zjistila, že Enervit mi sedí nejvíc,“ říká sympatická závodnice, kterou jsme vyzpovídali v rozhovoru pro náš web. V něm mimo jiné prozrazuje, jak a kde nejčastěji trénuje, nebo jaké má sportovní sny.

Kdy a kde jste s kanoistikou začínala a kdo vás k ní přivedl?

Jsem ze sportovní rodiny, převážně kajakářské. Praděda Bóža Karlík byl v roce 1936 v Berlíně druhý na trati C1 1000 m a prababička Helena byla první mistryně republiky. Všichni v rodině od té doby pádlují nebo veslují. Praděda založil několik oddílů a právě minulý víkend se na Slapech konaly závody na jeho počest. Ke kanoistice a sportu mě vedla celá rodina od mala. Do 13 let jsem závodně plavala, ale hned jak jsem skončila, jsem se začala věnovat pouze kanoistice. V lodi jsem ale poprvé seděla, už když mi bylo 5. Byla jen otázka času, kdy se tomu začnu věnovat naplno.

 

Máte nějaký sportovní vzor? Případně někoho, komu byste se chtěla vyrovnat?

Mým vzorem pro mě byla má sestra Karolína Kumžáková. Je o 9 let straší než já, takže to pro mě vždy byla moje "velká ségra", která stále někde cestovala a trénovala. Jezdila často do ciziny, vozila medaile a také nám ukazovala různé články, kde o ní psali. To se mi hrozně líbilo. Už když jsem plavala, jsem se těšila, až budu moci začít pádlovat jako ona. Ale ne vždy to bylo jen dobré. Když jsem začala trénovat, všichni se mě pořád ptali, jestli budu dobrá jako ona. To mi vadilo, ale nakonec díky ní asi jsem. Svému úspěchu vděčím hlavně své rodině. Pomohli mi vždy se vším, co jsem potřebovala. 
 

Kariéru máte před sebou, letos vám bylo 17 let. Jaké sportovní sny máte?

Letos jsem si splnila jeden ze svých juniorských cílů, a to vyhrát mistrovství světa. Cíle na další roky jsou především vyhrát nebo se umístit co nejlépe i v ostatních disciplínách a dostat se do finále na 200 metrů, kterou jsem letos začala poprvé trénovat. Můj největší sen je dostat se na olympijské hry a vyhrát je. 
 

Jak vypadá váš typický trénink na lodi a jaké tréninkové prvky zařazujete mimo ni?

Od jara do začátku zimy chodíme na vodu skoro každý den. Před začátkem tréninku si vyndáme lodě a připravíme pádla, rozcvičíme se a jdeme i s trenéry na vodu. Hodně posilujeme, běháme a plaveme. Také jezdím na veslařském a kajakářském trenažeru, ale to hlavně během zimní přípravy.


Kde nejčastěji trénujete, když jste na vodě? Je možné vás třeba někde zahlédnout?

Od ledna jsem přestoupila do oddílu SK Zbraslav, takže pádluji především tam. Trénuji v malé skupině, kde jsem já, pár kluků a jedna moje kamarádka. Občas trénuji i sama, ale především se držím v té skupině. Mé nejoblíbenější tréninky jsou na 500 metrů. Jsou hodně těžké, takže po dokončení z nich mám výborný pocit, že jsem si doopravdy "zamakala". Je těžké odjet všechny úseky kvalitně a soustředěně. 

 

Při sportu spoléháte na Enervit. S čím vám pomáhá?

Na každý trénink na vodě nosím flašku s namíchaným Enervit Magnesium Sport, hodinu před ním si dávám Enervit PRE Sport. Když máme těžký trénink s delšími pauzami, tak si dám na doplnění energie buď Enervitene Sport Gel, který mi vyhovuje svým malým a praktickým balením, nebo koncentrát Enervitene Sport. Ten jsem si rychle oblíbila a nejradši mám příchuť zeleného čaje. Gely jsou docela hutné a zapíjím je vodou, ale v podobě koncentrátu je pro mě konzumace snazší. Po těžkém tréninku si dávám Enervit R1 nebo R2 Sport ro doplnění živin ihned po tréninku, což mi usnadní regeneraci. Tu podporuji ještě aminokyselinami Enervit BCAA, na které už jsem dlouhodobě zvyklá. Také používám různé vitaminy.

 

Co vás letos ještě čeká – pojedete nějaké závody, nebo máte prakticky po sezoně?

Teď už mám do konce září volno. Letošní sezóna byla dlouhá a jsem ráda, že už si mužů odpočinout. Zakončila jsem ji svým prvním startem na mistrovství světa dospělých v Račicích a hned den poté jsem odjela na dovolenou. Teď začala škola, takže se budu učit a regenerovat a v říjnu začne trénink na novou sezónu. Jediné, co jsem během volna dělala, byla účast na memoriálu mého pradědy Bóži Karlíka, kde jsem závodila v jedné lodi s mým bráchou i mámou.  

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit