Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Tuky jsou neuvěřitelně promyšlený výdobytek evoluce. Naši dávní prapředci si tuky ukládat neuměli, tuto vlastnost můžeme pozorovat až u prvních představitelů rodu homo. Důvodem byly zvětšující se mozky a jejich značné energetické požadavky. A protože se ukázalo, že větší mozek je z pohledu evoluce výhodná vlastnost, vyvinula evoluce nástroj pro zajištění dostatku energie i v době hladovění – vymyslela tuk jako zásobárnu energie. Tuk navíc vyřešil i další problém, byl totiž zároveň zásadním předpokladem úspěšnosti života lovců a sběračů, kteří svou kořist stopovali a lovili pomocí něčeho, čemu z dnešního pohledu můžeme klidně říkat vytrvalostní sportovní výkon.

 

Tuky jako obrovská zásoba energie

V podobě tuků vymyslela evoluce nástroj pro kontinuální doplňování energie pro orgány těla i v době, kdy energie „zvenčí“ přijímáme méně, než jaké jsou aktuální potřeby. Především díky tukům tělo funguje jako záložna paliva, která po jídle střádá energii a v době nedostatku ji uvolňuje. Tato výměna, koordinovaná hormony, probíhá nekonečným prouděním tuků a sacharidů mezi játry, tukovými buňkami, svaly a dalšími orgány. Lidé jsou tak fantasticky adaptováni na udržování aktivity i v dlouhých obdobích negativní energetické bilance, tedy v obdobích, kdy přijímají méně energie, než ji vydají.

Navíc se vyvinula schopnost ukládat i skromné zásoby glykogenu, které se spalují, potřebujete-li energii hned nebo rychle. Z pohledu efektivity ale máme drtivou většinu přebytečné energie uloženou v podobě tuku. Ten se sice spaluje pomaleji než sacharidový glykogen, ale zato vydrží na mnohem delší dobu a tím poskytuje stabilní přísun spousty energie. To je také důvod, proč v moderní době můžeme provozovat vytrvalostní sporty, při kterých spotřebováváme významně více energie, než jí v daný moment přijímáme.

 

Energetické systémy

Za pravdu nám dávají tzv. energetické systémy, z nichž vyplývá, že štěpení tuků (lipolýza) je vedle získávání energie ze sacharidů při dostatečném přístupu kyslíku (aerobní fosforylace) nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Význam lipolýzy se navíc s délkou trvání výkonu více a více zvyšuje. I když před výkonem a během sportu jíme sacharidy, vždy po zhruba 30 minutách (na základě různých faktorů jako je trénovanost, intenzita výkonu, předvýkonová strava atd.) začne být dominantním energetickým zdrojem lipolýza. Protože sportovní výkon potřebuje tolik energie, že bychom ji během sportu nebyli schopni zkonzumovat.

Protože jsou tuky pro vytrvalce tak klíčové, je dobré na ně myslet. Nejen z pohledu jejich druhů a původu v běžném jídelníčku (viz níže), ale také optikou jejich efektivního využívání během sportovního výkonu. Třeba když v poslední hodině před výkonem sníte cokoli sladkého, čerpání energie z tuků při následném výkonu omezíte – kvůli fyziologickým procesům v těle souvisejících s vyloučením inzulinu v reakci na snězení sladkého. I proto je potřeba myslet na správnou předsportovní výživu a volit raději speciální produkty sportovní výživy (předstartovní želé Enervit PRE Sport) vycházející právě z fyziologických potřeb organizmu. Více jsme tuto problematiku rozebírali zde.

Co se týče běžného jídelníčku, pak určitě platí, že ne všechny tuky jsou pro nás žádoucí. Vyhnout bychom se měli třeba na tuky bohatým fastfoodovým jídlům nebo tukům ve sladkém pečivu. Jiné tuky bychom ale naopak měli konzumovat denně – například rybí tuk spojený s omega 3 mastnými kyselinami. O tom, že tuky jsou odedávna nedílnou součástí našich jídelníčků, svědčí i skutečnost, že pro život důležité vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné jen v tucích, zatímco vitaminy B a C jsou rozpustné ve vodě.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit