Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Tuky jsou neuvěřitelně promyšlený výdobytek evoluce. Naši dávní prapředci si tuky ukládat neuměli, tuto vlastnost můžeme pozorovat až u prvních představitelů rodu homo. Důvodem byly zvětšující se mozky a jejich značné energetické požadavky. A protože se ukázalo, že větší mozek je z pohledu evoluce výhodná vlastnost, vyvinula evoluce nástroj pro zajištění dostatku energie i v době hladovění – vymyslela tuk jako zásobárnu energie. Tuk navíc vyřešil i další problém, byl totiž zároveň zásadním předpokladem úspěšnosti života lovců a sběračů, kteří svou kořist stopovali a lovili pomocí něčeho, čemu z dnešního pohledu můžeme klidně říkat vytrvalostní sportovní výkon.

 

Tuky jako obrovská zásoba energie

V podobě tuků vymyslela evoluce nástroj pro kontinuální doplňování energie pro orgány těla i v době, kdy energie „zvenčí“ přijímáme méně, než jaké jsou aktuální potřeby. Především díky tukům tělo funguje jako záložna paliva, která po jídle střádá energii a v době nedostatku ji uvolňuje. Tato výměna, koordinovaná hormony, probíhá nekonečným prouděním tuků a sacharidů mezi játry, tukovými buňkami, svaly a dalšími orgány. Lidé jsou tak fantasticky adaptováni na udržování aktivity i v dlouhých obdobích negativní energetické bilance, tedy v obdobích, kdy přijímají méně energie, než ji vydají.

Navíc se vyvinula schopnost ukládat i skromné zásoby glykogenu, které se spalují, potřebujete-li energii hned nebo rychle. Z pohledu efektivity ale máme drtivou většinu přebytečné energie uloženou v podobě tuku. Ten se sice spaluje pomaleji než sacharidový glykogen, ale zato vydrží na mnohem delší dobu a tím poskytuje stabilní přísun spousty energie. To je také důvod, proč v moderní době můžeme provozovat vytrvalostní sporty, při kterých spotřebováváme významně více energie, než jí v daný moment přijímáme.

 

Energetické systémy

Za pravdu nám dávají tzv. energetické systémy, z nichž vyplývá, že štěpení tuků (lipolýza) je vedle získávání energie ze sacharidů při dostatečném přístupu kyslíku (aerobní fosforylace) nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Význam lipolýzy se navíc s délkou trvání výkonu více a více zvyšuje. I když před výkonem a během sportu jíme sacharidy, vždy po zhruba 30 minutách (na základě různých faktorů jako je trénovanost, intenzita výkonu, předvýkonová strava atd.) začne být dominantním energetickým zdrojem lipolýza. Protože sportovní výkon potřebuje tolik energie, že bychom ji během sportu nebyli schopni zkonzumovat.

Protože jsou tuky pro vytrvalce tak klíčové, je dobré na ně myslet. Nejen z pohledu jejich druhů a původu v běžném jídelníčku (viz níže), ale také optikou jejich efektivního využívání během sportovního výkonu. Třeba když v poslední hodině před výkonem sníte cokoli sladkého, čerpání energie z tuků při následném výkonu omezíte – kvůli fyziologickým procesům v těle souvisejících s vyloučením inzulinu v reakci na snězení sladkého. I proto je potřeba myslet na správnou předsportovní výživu a volit raději speciální produkty sportovní výživy (předstartovní želé Enervit PRE Sport) vycházející právě z fyziologických potřeb organizmu. Více jsme tuto problematiku rozebírali zde.

Co se týče běžného jídelníčku, pak určitě platí, že ne všechny tuky jsou pro nás žádoucí. Vyhnout bychom se měli třeba na tuky bohatým fastfoodovým jídlům nebo tukům ve sladkém pečivu. Jiné tuky bychom ale naopak měli konzumovat denně – například rybí tuk spojený s omega 3 mastnými kyselinami. O tom, že tuky jsou odedávna nedílnou součástí našich jídelníčků, svědčí i skutečnost, že pro život důležité vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné jen v tucích, zatímco vitaminy B a C jsou rozpustné ve vodě.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit