Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Je sportovní výživa vhodná i pro mladé sportovce?

Mnoho rodičů nám klade otázky směřující k výživě mladých sportovců. Jak by měli jíst po tréninku, aby nebyli unavení? Kolik sladkého je úměrné jejich sportování? Od jakého věku je vhodná sportovní výživa? Všechny tyto otázky slýcháme velmi často, proto jsme se rozhodli toto téma popsat i v naší výživové poradně.

Tato problematika je velmi komplexní a v odpovědích se spojuje spousta různých hledisek. Předně je ale třeba si uvědomit, že mladí sportovci (zvláště ti ve věku 15+) prožívají z pohledu příjmu energie zřejmě nejnáročnější fázi života, protože potřebují:

  • spoustu energie pro růst a vývoj organizmu,
  • k tomu spoustu energie na školu a další povinnosti během dne
  • a ještě mají vysoký výdej energie při sportu.

Nedivte se, že takový mladý sportovec mnohdy potřebuje i 3x více energie než dospělý! Chybou proto bývá, když necháváme mladé sportovce jíst podle zvyklostí rodičů, kterým stačí jen tři denní jídla, a to ještě střední porce. Mladý sportovec tím ani zdaleka nepřijme stejné množství energie, kolik vydal, a tělo reaguje tím, že hledá úspory. To se zpočátku projevuje únavou, později zhoršenou regenerací, zvýšenou nemocností, opožděným růstem, chronickou únavou až přetrénováním. Zkrátka strašák negativní energetické bilance

Pamatujte proto na základní pravidlo, na které dbejte především z dlouhodobého pohledu – dopřejte mladým sportovcům dostatek jídla, aby nebyli unavení. Pomoci v tom mohou právě i doplňky sportovní výživy - napřílad s dostatečným příjmem bílkovin, ale i energie obecně.

 

Kolik sladkého je úměrné sportování?

Tady platí jednoduchá odpověď – žádný sportovec v běžném denním jídelníčku sladké jídlo ani pití nepotřebuje (to ovšem neplatí pro výživu spojenou se sportovním výkonem!). Sladké konzumované mimo sportovní aktivitu totiž zbytečně rozhoupe hladinu krevního cukru a spíše destabilizuje organizmus. O tomto problému píšeme například v článku "Pozor na sladkosti a "prázdé kalorie" v každodenním jídelníčku".

Správně by měl sportovec přijímat potřebné množství energie díky častějším jídlům, kde jsou výrazně zastoupeny tzv. komplexní sacharidy (tedy ty, z nichž se energie uvolňuje postupně) – např. celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, nerozvařená rýže, pohanka, luštěniny, neochucené ovesné vločky apod.

Jí-li ale sportovec hodně sladkého, může to znamenat, že nemá dostatečný příjem energie a tělo po ní volá tím, že „donutí“ sportovce sáhnout po sladkém. Proto není vždy vhodné sladké mladým sportovcům zakazovat, ale spíše se zaměřit na jeho běžný jídelníček a v něm zvýšit příjem energie. Tím automaticky zamezíte chutím na sladké.

 

Od jakého věku je vhodná sportovní výživa?

Hledejme ve sportovní výživě pomocníka. Nejen s podporou výkonnosti při závodě, se zvýšením tréninkové kapacity a tedy i s růstem výkonnosti při tréninku, ale u mladých především se skloubením náročného sportovního a školního programu. Tyto dva světy se dost často téměř prolínají – trénink bývá ihned po konci školy, nebo naopak velmi pozdě večer či hodně brzy ráno. Ve všech uvedených případech je těžké najít jídlo, které by nezatížilo žaludek a nebylo spíše překážkou (ve sportu, ve spánku), což se pak mnohdy negativně projeví v únavě sportovce.

Sportovní výživa může přinést řešení v tom, že nabízí produkty speciálně určené pro daný okamžik – před sportem, během sportu, po sportu. Vyznačují se tím, že doplní organizmu to, co v daný čas potřebuje, aby tělo nestrádalo, ale současně nezahlcuje organizmus zbytečnostmi, které tělo jen těžko zpracovává.

  • Enervit PRE Sport nezatěžuje před sportem organizmus bílkovinami, tuky ani vlákninou a dodá organizmu jen čisté sacharidy, ale postupně se vstřebávající – na přípravu na sport není nic lepšího, ať jdete sportovat kdykoli.
  • Regenerační nápoje ihned po tréninku (Enervit R2 Recovery Drink, After Sport Drink) zase v rychle vstřebatelné formě doplní to, co organizmus spotřeboval během sportu a výrazně tak urychlí proces obnovy sil a zamezí pocitům únavy.
  • O tom, zda sportovec bude po tréninku unavený, do velké míry rozhoduje už samotná výživa během sportu, kdy je vhodné doplňovat energii třeba prostřednictvím energetických gelů, tablet nebo tyčinek.
  • Iontový nápoj (Enervit Isotonic Drink) e nezbytný z důvodu příjmu tekutin, ale i díky optimální koncentraci energie a minerálních látek, které slouží jako přenašeči informací v nervové soustavě.

Co se týká sportovní výživy, spíše než na věku tedy záleží na náročnosti denního programu. A je fakt, že sportoví výživa může výrazně pomoci.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit