Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Je sportovní výživa vhodná i pro mladé sportovce?

Mnoho rodičů nám klade otázky směřující k výživě mladých sportovců. Jak by měli jíst po tréninku, aby nebyli unavení? Kolik sladkého je úměrné jejich sportování? Od jakého věku je vhodná sportovní výživa? Všechny tyto otázky slýcháme velmi často, proto jsme se rozhodli toto téma popsat i v naší výživové poradně.

Tato problematika je velmi komplexní a v odpovědích se spojuje spousta různých hledisek. Předně je ale třeba si uvědomit, že mladí sportovci (zvláště ti ve věku 15+) prožívají z pohledu příjmu energie zřejmě nejnáročnější fázi života, protože potřebují:

  • spoustu energie pro růst a vývoj organizmu,
  • k tomu spoustu energie na školu a další povinnosti během dne
  • a ještě mají vysoký výdej energie při sportu.

Nedivte se, že takový mladý sportovec mnohdy potřebuje i 3x více energie než dospělý! Chybou proto bývá, když necháváme mladé sportovce jíst podle zvyklostí rodičů, kterým stačí jen tři denní jídla, a to ještě střední porce. Mladý sportovec tím ani zdaleka nepřijme stejné množství energie, kolik vydal, a tělo reaguje tím, že hledá úspory. To se zpočátku projevuje únavou, později zhoršenou regenerací, zvýšenou nemocností, opožděným růstem, chronickou únavou až přetrénováním. Zkrátka strašák negativní energetické bilance

Pamatujte proto na základní pravidlo, na které dbejte především z dlouhodobého pohledu – dopřejte mladým sportovcům dostatek jídla, aby nebyli unavení. Pomoci v tom mohou právě i doplňky sportovní výživy - napřílad s dostatečným příjmem bílkovin, ale i energie obecně.

 

Kolik sladkého je úměrné sportování?

Tady platí jednoduchá odpověď – žádný sportovec v běžném denním jídelníčku sladké jídlo ani pití nepotřebuje (to ovšem neplatí pro výživu spojenou se sportovním výkonem!). Sladké konzumované mimo sportovní aktivitu totiž zbytečně rozhoupe hladinu krevního cukru a spíše destabilizuje organizmus. O tomto problému píšeme například v článku "Pozor na sladkosti a "prázdé kalorie" v každodenním jídelníčku".

Správně by měl sportovec přijímat potřebné množství energie díky častějším jídlům, kde jsou výrazně zastoupeny tzv. komplexní sacharidy (tedy ty, z nichž se energie uvolňuje postupně) – např. celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, nerozvařená rýže, pohanka, luštěniny, neochucené ovesné vločky apod.

Jí-li ale sportovec hodně sladkého, může to znamenat, že nemá dostatečný příjem energie a tělo po ní volá tím, že „donutí“ sportovce sáhnout po sladkém. Proto není vždy vhodné sladké mladým sportovcům zakazovat, ale spíše se zaměřit na jeho běžný jídelníček a v něm zvýšit příjem energie. Tím automaticky zamezíte chutím na sladké.

 

Od jakého věku je vhodná sportovní výživa?

Hledejme ve sportovní výživě pomocníka. Nejen s podporou výkonnosti při závodě, se zvýšením tréninkové kapacity a tedy i s růstem výkonnosti při tréninku, ale u mladých především se skloubením náročného sportovního a školního programu. Tyto dva světy se dost často téměř prolínají – trénink bývá ihned po konci školy, nebo naopak velmi pozdě večer či hodně brzy ráno. Ve všech uvedených případech je těžké najít jídlo, které by nezatížilo žaludek a nebylo spíše překážkou (ve sportu, ve spánku), což se pak mnohdy negativně projeví v únavě sportovce.

Sportovní výživa může přinést řešení v tom, že nabízí produkty speciálně určené pro daný okamžik – před sportem, během sportu, po sportu. Vyznačují se tím, že doplní organizmu to, co v daný čas potřebuje, aby tělo nestrádalo, ale současně nezahlcuje organizmus zbytečnostmi, které tělo jen těžko zpracovává.

  • Enervit PRE Sport nezatěžuje před sportem organizmus bílkovinami, tuky ani vlákninou a dodá organizmu jen čisté sacharidy, ale postupně se vstřebávající – na přípravu na sport není nic lepšího, ať jdete sportovat kdykoli.
  • Regenerační nápoje ihned po tréninku (Enervit R2 Recovery Drink, After Sport Drink) zase v rychle vstřebatelné formě doplní to, co organizmus spotřeboval během sportu a výrazně tak urychlí proces obnovy sil a zamezí pocitům únavy.
  • O tom, zda sportovec bude po tréninku unavený, do velké míry rozhoduje už samotná výživa během sportu, kdy je vhodné doplňovat energii třeba prostřednictvím energetických gelů, tablet nebo tyčinek.
  • Iontový nápoj (Enervit Isotonic Drink) e nezbytný z důvodu příjmu tekutin, ale i díky optimální koncentraci energie a minerálních látek, které slouží jako přenašeči informací v nervové soustavě.

Co se týká sportovní výživy, spíše než na věku tedy záleží na náročnosti denního programu. A je fakt, že sportoví výživa může výrazně pomoci.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit