Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Je sportovní výživa vhodná i pro mladé sportovce?

Mnoho rodičů nám klade otázky směřující k výživě mladých sportovců. Jak by měli jíst po tréninku, aby nebyli unavení? Kolik sladkého je úměrné jejich sportování? Od jakého věku je vhodná sportovní výživa? Všechny tyto otázky slýcháme velmi často, proto jsme se rozhodli toto téma popsat i v naší výživové poradně.

Tato problematika je velmi komplexní a v odpovědích se spojuje spousta různých hledisek. Předně je ale třeba si uvědomit, že mladí sportovci (zvláště ti ve věku 15+) prožívají z pohledu příjmu energie zřejmě nejnáročnější fázi života, protože potřebují:

  • spoustu energie pro růst a vývoj organizmu,
  • k tomu spoustu energie na školu a další povinnosti během dne
  • a ještě mají vysoký výdej energie při sportu.

Nedivte se, že takový mladý sportovec mnohdy potřebuje i 3x více energie než dospělý! Chybou proto bývá, když necháváme mladé sportovce jíst podle zvyklostí rodičů, kterým stačí jen tři denní jídla, a to ještě střední porce. Mladý sportovec tím ani zdaleka nepřijme stejné množství energie, kolik vydal, a tělo reaguje tím, že hledá úspory. To se zpočátku projevuje únavou, později zhoršenou regenerací, zvýšenou nemocností, opožděným růstem, chronickou únavou až přetrénováním. Zkrátka strašák negativní energetické bilance

Pamatujte proto na základní pravidlo, na které dbejte především z dlouhodobého pohledu – dopřejte mladým sportovcům dostatek jídla, aby nebyli unavení. Pomoci v tom mohou právě i doplňky sportovní výživy - napřílad s dostatečným příjmem bílkovin, ale i energie obecně.

 

Kolik sladkého je úměrné sportování?

Tady platí jednoduchá odpověď – žádný sportovec v běžném denním jídelníčku sladké jídlo ani pití nepotřebuje (to ovšem neplatí pro výživu spojenou se sportovním výkonem!). Sladké konzumované mimo sportovní aktivitu totiž zbytečně rozhoupe hladinu krevního cukru a spíše destabilizuje organizmus. O tomto problému píšeme například v článku "Pozor na sladkosti a "prázdé kalorie" v každodenním jídelníčku".

Správně by měl sportovec přijímat potřebné množství energie díky častějším jídlům, kde jsou výrazně zastoupeny tzv. komplexní sacharidy (tedy ty, z nichž se energie uvolňuje postupně) – např. celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, nerozvařená rýže, pohanka, luštěniny, neochucené ovesné vločky apod.

Jí-li ale sportovec hodně sladkého, může to znamenat, že nemá dostatečný příjem energie a tělo po ní volá tím, že „donutí“ sportovce sáhnout po sladkém. Proto není vždy vhodné sladké mladým sportovcům zakazovat, ale spíše se zaměřit na jeho běžný jídelníček a v něm zvýšit příjem energie. Tím automaticky zamezíte chutím na sladké.

 

Od jakého věku je vhodná sportovní výživa?

Hledejme ve sportovní výživě pomocníka. Nejen s podporou výkonnosti při závodě, se zvýšením tréninkové kapacity a tedy i s růstem výkonnosti při tréninku, ale u mladých především se skloubením náročného sportovního a školního programu. Tyto dva světy se dost často téměř prolínají – trénink bývá ihned po konci školy, nebo naopak velmi pozdě večer či hodně brzy ráno. Ve všech uvedených případech je těžké najít jídlo, které by nezatížilo žaludek a nebylo spíše překážkou (ve sportu, ve spánku), což se pak mnohdy negativně projeví v únavě sportovce.

Sportovní výživa může přinést řešení v tom, že nabízí produkty speciálně určené pro daný okamžik – před sportem, během sportu, po sportu. Vyznačují se tím, že doplní organizmu to, co v daný čas potřebuje, aby tělo nestrádalo, ale současně nezahlcuje organizmus zbytečnostmi, které tělo jen těžko zpracovává.

  • Enervit PRE Sport nezatěžuje před sportem organizmus bílkovinami, tuky ani vlákninou a dodá organizmu jen čisté sacharidy, ale postupně se vstřebávající – na přípravu na sport není nic lepšího, ať jdete sportovat kdykoli.
  • Regenerační nápoje ihned po tréninku (Enervit R2 Recovery Drink, After Sport Drink) zase v rychle vstřebatelné formě doplní to, co organizmus spotřeboval během sportu a výrazně tak urychlí proces obnovy sil a zamezí pocitům únavy.
  • O tom, zda sportovec bude po tréninku unavený, do velké míry rozhoduje už samotná výživa během sportu, kdy je vhodné doplňovat energii třeba prostřednictvím energetických gelů, tablet nebo tyčinek.
  • Iontový nápoj (Enervit Isotonic Drink) e nezbytný z důvodu příjmu tekutin, ale i díky optimální koncentraci energie a minerálních látek, které slouží jako přenašeči informací v nervové soustavě.

Co se týká sportovní výživy, spíše než na věku tedy záleží na náročnosti denního programu. A je fakt, že sportoví výživa může výrazně pomoci.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit