Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Lidský organizmus každý den spotřebuje obrovské množství energie, které výrazně roste u aktivních lidí a zejména u sportovců. Kdo nepřizpůsobí svůj jídelníček těmto zvýšeným energetickým potřebám a jí dál jako nesportovec, má problém. Dostane se totiž do výrazného energetického deficitu, který nazýváme negativní energetickou bilancí. Tu můžeme jednoduše popsat jako stav, kdy příjem energie nestačí pokrývat energetický výdej.

 

Kde má tělo chybějící energii brát?

Nedostatek energie je v takovém případě krytý jednak ze zásob v těle (velmi často je to i rozpadem svalové hmoty, o což rozhodně nestojíte), druhak tělo reaguje utlumením aktivit, které pro něj v tu chvíli nejsou tolik důležité:

  • potlačí vitalitu (čímž se dostaví pocity únavy),
  • nepodporuje rychlou regeneraci (čímž velmi často dochází k přetrénování),
  • reaguje oslabenou imunitou (a tedy i větší náchylností k nemocem).

Takový sportovec pak často hledá důvody propadu výkonnosti v nedostatečném tréninku a tréninkové dávky proto zvyšuje. Tím ale ještě více prohlubuje výše popsaný problém. Přitom řešení je v tomto případě poměrně jednoduché – začít více jíst (samozřejmě ale promyšleně, viz naše rady v závěru článku).

Mnohdy pomůže i zapojení sportovní výživy do běžného dne a tréninků:

Může se na první pohled jednat o banality, ale pomocí několika takových drobností během dne můžete velmi výrazně podpořit růst výkonnosti tím, že organizmus bude mít dostatek energie na regeneraci a právě výkonnostní růst. Vnímejte tedy svůj jídelníček jako součást – a především jako podporu – tréninku a růstu sportovní výkonnosti.

 

Dodržujte optimální poměr živin

Kromě doporučeného příjmu energie bychom měli dodržovat i doporučený poměr živin, tedy sacharidů, bílkovin a tuků. Ten je v případě cyklistů výrazně nakloněn na stranu sacharidů, a to především proto, že sacharidy představují základní zdroj energie vytrvalců. Proto by se jejich trojpoměr měl blížit 70 % energie ze sacharidů, 12 % z bílkovin a 18 % z tuků.

Nezapomínejte, že energetická hodnota živin se liší a zatímco příjmem 1 gramu sacharidů či bílkovin dodáte tělu 4 kcal (17 kJ), u tuku je to 9 kcal (36 kJ) na 1 g. Důležité je myslet také na to, že ne všechny sacharidy jsou pro sportovce vhodné. Zatímco komplexní sacharidy jsou ideální v běžném jídelníčku a spíše nevhodné během sportu, jednoduché sacharidy zase využijete především během sportu a těsně po něm (energetické gely, tablety, tyčinky nebo nápoje). V té době totiž tělo potřebuje ke sportu a navazujícím procesům co nejvíc energie, která se rychle vstřebá. V běžném jídelníčku mimo sportovní aktivity by ale jednoduché sacharidy (cukry) figurovat neměly, protože jejich příjem ve finále znamená zase jen komplikace na cestě za růstem výkonnosti.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit