Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek vybojoval bronz v celkovém pořadí SP v ploutvovém plavání

Finále Světového poháru v ruském Tomsku bylo pro Dana Poláška vyvrcholením letošní sezony a zároveň zakončením kariéry v juniorské kategorii. Člen Enervit Teamu se rozloučil se ctí – dva ze tří startů proměnil v umístění mezi šesti nejlepšími a v celkovém pořadí Světového poháru vybojoval mezi juniory bronzovou medaili. „S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok!“ konstatoval po návratu do Česka 17letý plavec klubu NEMO Zlín, kterého teď čeká přechod mezi dospělé.

Finále Světového poháru v ruském Tomsku bylo pro Dana Poláška vyvrcholením letošní sezony a zároveň zakončením kariéry v juniorské kategorii. Člen Enervit Teamu se rozloučil se ctí – dva ze tří startů proměnil v umístění mezi šesti nejlepšími a v celkovém pořadí Světového poháru vybojoval mezi juniory bronzovou medaili. „S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok!“ konstatoval po návratu do Česka 17letý plavec klubu NEMO Zlín, kterého teď čeká přechod mezi dospělé.

 

Jakých závodů jste se v Tomsku účastnil a jakých výsledků jste v bazénu dosáhl?

Plaval jsem tam svých obvyklých 200, 400 a 800 metrů na hladině. Moje nejoblíbenější disciplína, 400 metrů pod vodou, chyběla, protože se ve Světovém poháru bohužel ještě neplave. Na osmistovce jsem byl pátý, na čtyřstovce šestý a na dvoustovce jedenáctý.

 

Jak jste s těmito výsledky spokojený?

Za sebe můžu říct, že jsem tam nechal úplné maximum, co jsem byl schopný v danou chvíli zaplavat, takže jsem spokojený. Bohužel jsem ani na jedné trati nezaplaval svůj osobní rekord, k tomu bych potřeboval mít víc natrénováno. Pak by to mohlo být ještě lepší… Ale nechal jsem tam opravdu všechno, na co jsem měl. Nejvíc jsem si užil závod na 800 metrů, protože jsme teď trénovali hodně vytrvalost. Také jsem v něm dosáhl nejlepšího umístění, takže nejvíc spokojený jsem byl právě s touhle tratí.

 

Finále probíhalo na Sibiři, což je trochu exotická destinace. Jak tam závody probíhaly?

Tomsk je úplně fantastický! Organizátoři to měli skvěle zmáknuté, ať už s jídlem nebo s ubytováním. Bazén byl nově postavený a vůbec nejhezčí, co jsem kdy viděl. Byl tam bohatý doprovodný program, závody běžely živě na Facebooku a YouTube. Akce byla všude propagovaná, v celém Tomsku. Při cestě z letiště jsme viděli polepené autobusy a podobně. Bylo to vážně super! Nevýhodou byl jen výrazný časový posun, pět hodin navíc.

 

Takže i atmosféra v hledišti byla bouřlivá?

Ano, bylo vyprodáno. Samozřejmě tam bylo nejvíc ruských plavců, kteří měli největší podporu jako domácí, ale celkově byla atmosféra skvělá! A protože se jednalo o finále, byla tam samozřejmě i největší koncentrace těch nejlepších plavců.

 

Mezi kterými jste se neztratil ani vy. Spoléhal jste i v Rusku na Enervit?

Samozřejmě, to už ani jinak nejde (smích). Zůstal jsem u svého tradičního plánu: 14 dní před závody jsem užíval Enervit Carbo Flow, před každým závodem jsem si dával Enervit PRE Sport a dvě energetické tyčinky Enervit Power Sport. Během závodů nemohl chybět iontový nápoj Enervit G Sport a po nich na regeneraci Enervit R2 Sport nebo proteinový koktejl.

 

Když byste se měl ohlédnout za letošní sezonou, jak ji celkově hodnotíte?

S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok! Nejlepší byly závody Světového poháru v Istanbulu, kde jsem byl dvakrát první a jednou druhý (více zde). Tam to bylo také skvěle zorganizované a tyhle závody jsem si užil asi nejvíc.

 

Od příští sezony už budete nastupovat mezi dospělými. Jak se mezi ně těšíte?

Po pravdě jsem z toho trochu nervózní, protože vůbec nevím, co mám čekat a jestli budu schopný zaplavat nějaká lepší umístění. Samozřejmě se na to i těším, rýsují se další cíle a bude to nová motivace. Každopádně půjde o běh na dlouhou trať, mezi dospělými se dosahuje největších úspěchů mezi 22 až 24 roky. Myslím, že to je v ploutvovém plavání optimální věk – člověk už má zkušenosti i delší čas na trénování. Většina plavců v tomhle věku studuje na vysokých školách, takže si můžou svůj denní harmonogram uzpůsobit tréninku. Já samozřejmě na gymnáziu musím všechno dělat prvně podle školy.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit