Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek vybojoval bronz v celkovém pořadí SP v ploutvovém plavání

Finále Světového poháru v ruském Tomsku bylo pro Dana Poláška vyvrcholením letošní sezony a zároveň zakončením kariéry v juniorské kategorii. Člen Enervit Teamu se rozloučil se ctí – dva ze tří startů proměnil v umístění mezi šesti nejlepšími a v celkovém pořadí Světového poháru vybojoval mezi juniory bronzovou medaili. „S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok!“ konstatoval po návratu do Česka 17letý plavec klubu NEMO Zlín, kterého teď čeká přechod mezi dospělé.

Finále Světového poháru v ruském Tomsku bylo pro Dana Poláška vyvrcholením letošní sezony a zároveň zakončením kariéry v juniorské kategorii. Člen Enervit Teamu se rozloučil se ctí – dva ze tří startů proměnil v umístění mezi šesti nejlepšími a v celkovém pořadí Světového poháru vybojoval mezi juniory bronzovou medaili. „S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok!“ konstatoval po návratu do Česka 17letý plavec klubu NEMO Zlín, kterého teď čeká přechod mezi dospělé.

 

Jakých závodů jste se v Tomsku účastnil a jakých výsledků jste v bazénu dosáhl?

Plaval jsem tam svých obvyklých 200, 400 a 800 metrů na hladině. Moje nejoblíbenější disciplína, 400 metrů pod vodou, chyběla, protože se ve Světovém poháru bohužel ještě neplave. Na osmistovce jsem byl pátý, na čtyřstovce šestý a na dvoustovce jedenáctý.

 

Jak jste s těmito výsledky spokojený?

Za sebe můžu říct, že jsem tam nechal úplné maximum, co jsem byl schopný v danou chvíli zaplavat, takže jsem spokojený. Bohužel jsem ani na jedné trati nezaplaval svůj osobní rekord, k tomu bych potřeboval mít víc natrénováno. Pak by to mohlo být ještě lepší… Ale nechal jsem tam opravdu všechno, na co jsem měl. Nejvíc jsem si užil závod na 800 metrů, protože jsme teď trénovali hodně vytrvalost. Také jsem v něm dosáhl nejlepšího umístění, takže nejvíc spokojený jsem byl právě s touhle tratí.

 

Finále probíhalo na Sibiři, což je trochu exotická destinace. Jak tam závody probíhaly?

Tomsk je úplně fantastický! Organizátoři to měli skvěle zmáknuté, ať už s jídlem nebo s ubytováním. Bazén byl nově postavený a vůbec nejhezčí, co jsem kdy viděl. Byl tam bohatý doprovodný program, závody běžely živě na Facebooku a YouTube. Akce byla všude propagovaná, v celém Tomsku. Při cestě z letiště jsme viděli polepené autobusy a podobně. Bylo to vážně super! Nevýhodou byl jen výrazný časový posun, pět hodin navíc.

 

Takže i atmosféra v hledišti byla bouřlivá?

Ano, bylo vyprodáno. Samozřejmě tam bylo nejvíc ruských plavců, kteří měli největší podporu jako domácí, ale celkově byla atmosféra skvělá! A protože se jednalo o finále, byla tam samozřejmě i největší koncentrace těch nejlepších plavců.

 

Mezi kterými jste se neztratil ani vy. Spoléhal jste i v Rusku na Enervit?

Samozřejmě, to už ani jinak nejde (smích). Zůstal jsem u svého tradičního plánu: 14 dní před závody jsem užíval Enervit Carbo Flow, před každým závodem jsem si dával Enervit PRE Sport a dvě energetické tyčinky Enervit Power Sport. Během závodů nemohl chybět iontový nápoj Enervit G Sport a po nich na regeneraci Enervit R2 Sport nebo proteinový koktejl.

 

Když byste se měl ohlédnout za letošní sezonou, jak ji celkově hodnotíte?

S letošní sezonou jsem nadmíru spokojený, byl to můj nejlepší rok! Nejlepší byly závody Světového poháru v Istanbulu, kde jsem byl dvakrát první a jednou druhý (více zde). Tam to bylo také skvěle zorganizované a tyhle závody jsem si užil asi nejvíc.

 

Od příští sezony už budete nastupovat mezi dospělými. Jak se mezi ně těšíte?

Po pravdě jsem z toho trochu nervózní, protože vůbec nevím, co mám čekat a jestli budu schopný zaplavat nějaká lepší umístění. Samozřejmě se na to i těším, rýsují se další cíle a bude to nová motivace. Každopádně půjde o běh na dlouhou trať, mezi dospělými se dosahuje největších úspěchů mezi 22 až 24 roky. Myslím, že to je v ploutvovém plavání optimální věk – člověk už má zkušenosti i delší čas na trénování. Většina plavců v tomhle věku studuje na vysokých školách, takže si můžou svůj denní harmonogram uzpůsobit tréninku. Já samozřejmě na gymnáziu musím všechno dělat prvně podle školy.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit