Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Částečně jsme tak rozklíčovali pojem tohoto výživového okénka – rychlé cukry jsou sice používaný, ale vlastně zmatečný pojem. Správně bychom měli uvádět „rychlé sacharidy.“ Tedy sacharidy, z nichž se energie uvolňuje rychle. V běžném dni je tato vlastnost spíše na škodu - viz náš článek "Pozor na sladkosti a prázdné kalorie v každodením jídelníčku". Ale během sportu, kdy je na rychlosti dodávání energie do svalů založena kvalita odvedeného výkonu, je to otázka úspěch či neúspěchu. Co tedy rychlost uvolňování energie ze sacharidů ovlivňuje?

  • Zásadní je složitost molekuly sacharidu – čím jednodušší, tím rychleji se vstřebává.
  • Rychlost vstřebání je tím větší, čím řidší je obsah žaludku (vyhrává stejné množství energie v co nejřidším roztoku).
  • Vzestup obsahu tuků (volných mastných kyselin s dlouhým řetězcem) v žaludku vstřebání zpomaluje.
  • Vzestup obsahu aminokyselin (bílkoviny) v žaludku vstřebání rovněž zpomaluje.

 

Záleží na molekule i poměru

Z pohledu složitosti molekul přijímaných sacharidů vítězí ty nejjednodušší – glukóza a fruktóza. Jedná se o jednoduché sacharidy, které se již více nemohou rozložit a vstřebávají se do krve hned na začátku tenkého střeva. Energie v této formě je přenášena do svalových buněk, kde se přemění na základní pohybovou energii ATP.

 

Vytíženost nosičů těchto základních sacharidů je nyní klíčová, i zde máme možnost při správné volbě přijímaných sacharidů výrazně ovlivnit množství energie pro pracující svaly. Nosiče energie jsou totiž dva – jeden druh pro glukózu (zvládnou přenést 1 gram glukózy za minutu, tedy 60 g za hodinu), druhý druh zase přenáší fruktózu (0,7 g fruktózy za minutu, 42 g za hodinu). Celkem tedy zapojením obou druhů nosičů dostaneme do svalů 102 gramů jednoduchých sacharidů pro tvorbu ATP.

Podmínkou maximálního využití je právě správná kombinace glukózy a fruktózy. Kdybychom totiž přijali 102 g pouze glukózy, z důvodu kapacity glukózových nosičů se zužitkuje jen uvedených 60 g za hodinu.

 

O sportovním úspěchu tedy rozhoduje:

  • obsah žaludku (aby v něm během sportu nebyly žádné bílkoviny ani tuky),
  • složitost přijímaných sacharidů (myšleno forma molekul sacharidů s důrazem na ty nejjednodušší),
  • forma příjmu těchto sacharidů (čím řidší, tím se lépe vstřebává)
  • a správný poměr glukózy a fruktózy.

Proto také existuje sportovní výživa, která v případě správného složení přesně odpovídá potřebám organizmu během sportu. Využít tak můžete třeba energetických gelů či energetických tablet, aby se vám sportovalo lépe.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Více aktualit

AKTUALITY

28/10
Jak na regeneraci? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na vůbec nejčastěji zmiňované téma v našich dotaznících a tím je regenerace. Mluvili jsme především o tom, co se děje v těle po sportu, jak organizmu pomoci zregenerovat, a proč je právě regenerace nejdůležitější fází pro růst výkonnosti.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v listopadu. 

25/10
Lukostřelkyně Pultar Musilová o Paříži: Byla to asi ta nejúžasnější paralympiáda!

Dva starty, dvě stříbrné medaile. A k tomu nejbouřlivější atmosféra, kterou zatím na paralympijských hrách zažila. Šárka Pultar Musilová tak bude na své působení v Paříži rozhodně vzpomínat v dobrém. 33letá lukostřelkyně patřila k nejúspěšnějším členům českého paralympijského týmu, jehož výživovým partnerem je Enervit, a my vám s ní nabízíme první část exkluzivního rozhovoru. 

21/10
ROZHOVOR: O dráhové cyklistice s olympionikem Janem Vonešem

K cyklistice se dostal až ve 13 letech, zato na dráhu hned během prvních tréninků. A už u ní zůstal. Po roce se Jan Voneš radoval z prvního republikového titulu ve své věkové kategorii a v roce 2021 se stal dvojnásobným českým mistrem v kategorii Elite – v závodě dvojic a ve stíhacím závodě družstev. V následujícím roce získal také dva tituly mistra republiky a další dva roky byly bojem o olympiádu. Úspěšným – cyklista týmu Tufo Pardus Prostějov si v Paříži připsal olympijskou premiéru (o které jsme si povídali zde) a na ní top výsledek v podobě 7. místo v madisonu.

18/10
Tadej Pogačar ovládl MS i Lombardii

Snová sezona s fantastickým koncem. Přesně takový byl letošní cyklistický ročník pro Tadeje Pogačara, slovinského jezdce z UAE Emirates, který spoléhá na Enervit. Velké triumfy přidal i v samém závěru sezony, kdy ovládl silniční závod na mistrovství světa a počtvrté v řadě také závod Kolem Lombardie.

14/10
Přihlaste se na říjnový seminář s tématem "Jak na regeneraci"

I v říjnu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 21. 10. bude "Jak na regeneraci". Nejčastěji zmiňované téma v našem dotazníku jsme prostě museli do plánu seminářů zařadit. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit