Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

To, co homeostázu rozkolísá, jsou různé stresory, mezi něž patří mimo jiné i sport. Málokdo si uvědomuje, že to, co probíhá v těle během a po sportu – a co někdy bývá důvodem k ukončení fyzické aktivity – je právě výrazně vychýlená stabilita vnitřního prostředí. Může to být výrazný nedostatek kyslíku v organizmu, nadbytek kyseliny mléčné a s ním spojené překyselení organizmu, nedostatek energie pro výkon nebo vysoká ztráta tekutin.

Jinými slovy: to, co sport v organizmu vyvolá, má k homeostáze hodně daleko. A protože homeostáza je předpokladem zdraví, vitality a růstu výkonnosti, je třeba jí po sportu velmi rychle znovu dosáhnout. I proto má proces obnovy vnitřního prostředí organizmu velmi blízko k regeneraci.

 

Kdy dochází k obnově homeostázy

Nejdříve se v řádu minut stabilizuje dýchání (vyrovnáme kyslíkový dluh), ustálí se zvýšená tepová frekvence a postupně se stabilizuje krevní tlak. Tyto faktory patří do první fáze regenerace, kterou nemůže urychlit výživa.

V řádu hodin se pak bavíme o nastolení dlouhodobě životaschopného vnitřního prostředí organizmu doplněním vyčerpaných tekutin, obnovením hladiny minerálních látek a zásob energie formou krevního cukru i obnovy glykogenu. Patří sem také oprava poškozených tkání a svalových vláken. S postupným uklidňováním organizmu dochází i ke stabilizaci na hormonální úrovni.

V této fázi už jde o klasickou regeneraci, jak ji ve sportu nejčastěji chápeme, a výraznou roli v ní hraje správná výživa. Jedná se o dlouhodobé procesy, které probíhají v organizmu po námaze a představují druhou fázi regenerace. Nejdůležitější je, aby začala rychle po skončení výkonu, což je důležité zvláště v případě, kdy sportovec musí absolvovat další intenzivní trénink nebo závod v řádu několika hodin po předchozím intenzivním tréninku či závodě.

Optimální regenerační procesy, které zahrnují i správnou výživu, jsou předpokladem nastolení homeostázy. To znamená, že umožňují, aby sportovci do další tréninkové jednotky či závodu nastoupili v co nejlepším možném stavu – nejlépe v tzv. fázi superkomenzace. Tyto regenerační procesy jsou důležité při závodech, zápasech ale i v tréninkové přípravě. Jen díky vrácení vnitřního prostředí organizmu do normálu může dojít ke zdravému růstu výkonnosti s dlouhodobým potenciálem. Opakem nepokorného zacházení s principy homeostázy vedou k přetrénování, chronické únavě a častým zraněním a nemocem.

 

Jak pomoci navodit homeostázu zpět

K vyrovnání stálého prostředí organizmu slouží ty živiny, které během sportu tělo ztrácí a spotřebovává. Patří sem sacharidy (vyčerpaný glykogen), aminokyseliny a bílkoviny (poškozená svalová vlákna), tekutiny (vypocené) nebo minerální látky a vitaminy (spotřebované pro pochody v organizmu, potřebné pro zotavení organizmu). Proto existuje sportovní výživa a její speciální produkty obsahující vše potřebné - například v regeneračních nápojích (Enervit R2 Recovery Drink, Enervit After Sport Drink) kombinujících sacharidy, aminokyseliny a vitaminy s minerálními látkami, ale také samotné aminokyselinové doplňky (Enervit BCAA, Enervit L-Glutamin) a proteinové doplňky (nápoje, tyčinky). Vše potřebné po sportu najdete na našem e-shopu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. I v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem sportovcům. Sportujte s námi lépe!

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: co před sportem a v krizi?

Kdo to myslí se sportem aspoň trochu vážně, sportovní výživu dobře zná. Přesto může mít i otázky, které se právě ke sportovní výživě a jejímu užívání vážou. Dali jsme dohromady ty nejčastější a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky, co jíst před sportem a jak zažehnat krizi během tréninku či závodu.

Více aktualit

AKTUALITY

20/4
Nejlepším českým parasportovcem je opět plavec David Kratochvíl

Trojnásobný medailista z loňských paralympijských her v Paříži ovládl Ceny Českého paralympijského výboru podruhé v řadě. Na stříbrném stupínku byla lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a bronzový skončil stolní tenista Jiří Suchánek. I oni ve Francii vybojovali cenné kovy a stejně jako celý český paralympijský tým spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/4
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A  koledovat mohou všichni - sportovci i sportovkyně. Koledu totiž máme pro všechny, kteří chtějí sportovat lépe. 

14/4
Cyklistické Flandry a Roubaix s Enervitem: 4 pódiová umístění

Tadej Pogačar z UAE Emirates ovládl závod Kolem Flander a na Paříž-Roubaix bral druhou příčku. I Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek vybojoval stupně vítězů v obou startech – v tom prvním bral stříbro, ve druhém bronz. Oba dva se svými týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. A my vám prozradíme, na co jeli!

7/4
Vrchol hokejové sezony se neobejde bez Enervitu

Obě nejvyšší české hokejové soutěže míří k vyvrcholení v podobě korunování mistrů letošní sezony. V semifinále Tipsport extraligy i ve finále Maxa ligy bojují o titul i týmy spoléhající na Enervit – Sparta Praha, Dynamo Pardubice a Berani Zlín.

3/4
Objevte jarní Enervit novinky!

Máme pro vás zbrusu nové produkty na startu jarní sezony. Speciální řadu Enervit C2:1 rozšířila nová energetická tyčinka Enervit Carbo Bar s přídavkem sodíku a skvělou příchutí slaného arašídového másla. Úplnou novinkou v portfoliu jsou sáčky Enervit Electrolytes Boost se sypkou směsí určenou k přípravě nápoje a dodání potřebných minerálních látek během sportu.

Více aktualit