Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.
To, co homeostázu rozkolísá, jsou různé stresory, mezi něž patří mimo jiné i sport. Málokdo si uvědomuje, že to, co probíhá v těle během a po sportu – a co někdy bývá důvodem k ukončení fyzické aktivity – je právě výrazně vychýlená stabilita vnitřního prostředí. Může to být výrazný nedostatek kyslíku v organizmu, nadbytek kyseliny mléčné a s ním spojené překyselení organizmu, nedostatek energie pro výkon nebo vysoká ztráta tekutin.
Jinými slovy: to, co sport v organizmu vyvolá, má k homeostáze hodně daleko. A protože homeostáza je předpokladem zdraví, vitality a růstu výkonnosti, je třeba jí po sportu velmi rychle znovu dosáhnout. I proto má proces obnovy vnitřního prostředí organizmu velmi blízko k regeneraci.
Kdy dochází k obnově homeostázy
Nejdříve se v řádu minut stabilizuje dýchání (vyrovnáme kyslíkový dluh), ustálí se zvýšená tepová frekvence a postupně se stabilizuje krevní tlak. Tyto faktory patří do první fáze regenerace, kterou nemůže urychlit výživa.
V řádu hodin se pak bavíme o nastolení dlouhodobě životaschopného vnitřního prostředí organizmu doplněním vyčerpaných tekutin, obnovením hladiny minerálních látek a zásob energie formou krevního cukru i obnovy glykogenu. Patří sem také oprava poškozených tkání a svalových vláken. S postupným uklidňováním organizmu dochází i ke stabilizaci na hormonální úrovni.
V této fázi už jde o klasickou regeneraci, jak ji ve sportu nejčastěji chápeme, a výraznou roli v ní hraje správná výživa. Jedná se o dlouhodobé procesy, které probíhají v organizmu po námaze a představují druhou fázi regenerace. Nejdůležitější je, aby začala rychle po skončení výkonu, což je důležité zvláště v případě, kdy sportovec musí absolvovat další intenzivní trénink nebo závod v řádu několika hodin po předchozím intenzivním tréninku či závodě.
Optimální regenerační procesy, které zahrnují i správnou výživu, jsou předpokladem nastolení homeostázy. To znamená, že umožňují, aby sportovci do další tréninkové jednotky či závodu nastoupili v co nejlepším možném stavu – nejlépe v tzv. fázi superkomenzace. Tyto regenerační procesy jsou důležité při závodech, zápasech ale i v tréninkové přípravě. Jen díky vrácení vnitřního prostředí organizmu do normálu může dojít ke zdravému růstu výkonnosti s dlouhodobým potenciálem. Opakem nepokorného zacházení s principy homeostázy vedou k přetrénování, chronické únavě a častým zraněním a nemocem.
Jak pomoci navodit homeostázu zpět
K vyrovnání stálého prostředí organizmu slouží ty živiny, které během sportu tělo ztrácí a spotřebovává. Patří sem sacharidy (vyčerpaný glykogen), aminokyseliny a bílkoviny (poškozená svalová vlákna), tekutiny (vypocené) nebo minerální látky a vitaminy (spotřebované pro pochody v organizmu, potřebné pro zotavení organizmu). Proto existuje sportovní výživa a její speciální produkty obsahující vše potřebné - například v regeneračních nápojích (Enervit R2 Recovery Drink, Enervit After Sport Drink) kombinujících sacharidy, aminokyseliny a vitaminy s minerálními látkami, ale také samotné aminokyselinové doplňky (Enervit BCAA, Enervit L-Glutamin) a proteinové doplňky (nápoje, tyčinky). Vše potřebné po sportu najdete na našem e-shopu.