Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

To, co homeostázu rozkolísá, jsou různé stresory, mezi něž patří mimo jiné i sport. Málokdo si uvědomuje, že to, co probíhá v těle během a po sportu – a co někdy bývá důvodem k ukončení fyzické aktivity – je právě výrazně vychýlená stabilita vnitřního prostředí. Může to být výrazný nedostatek kyslíku v organizmu, nadbytek kyseliny mléčné a s ním spojené překyselení organizmu, nedostatek energie pro výkon nebo vysoká ztráta tekutin.

Jinými slovy: to, co sport v organizmu vyvolá, má k homeostáze hodně daleko. A protože homeostáza je předpokladem zdraví, vitality a růstu výkonnosti, je třeba jí po sportu velmi rychle znovu dosáhnout. I proto má proces obnovy vnitřního prostředí organizmu velmi blízko k regeneraci.

 

Kdy dochází k obnově homeostázy

Nejdříve se v řádu minut stabilizuje dýchání (vyrovnáme kyslíkový dluh), ustálí se zvýšená tepová frekvence a postupně se stabilizuje krevní tlak. Tyto faktory patří do první fáze regenerace, kterou nemůže urychlit výživa.

V řádu hodin se pak bavíme o nastolení dlouhodobě životaschopného vnitřního prostředí organizmu doplněním vyčerpaných tekutin, obnovením hladiny minerálních látek a zásob energie formou krevního cukru i obnovy glykogenu. Patří sem také oprava poškozených tkání a svalových vláken. S postupným uklidňováním organizmu dochází i ke stabilizaci na hormonální úrovni.

V této fázi už jde o klasickou regeneraci, jak ji ve sportu nejčastěji chápeme, a výraznou roli v ní hraje správná výživa. Jedná se o dlouhodobé procesy, které probíhají v organizmu po námaze a představují druhou fázi regenerace. Nejdůležitější je, aby začala rychle po skončení výkonu, což je důležité zvláště v případě, kdy sportovec musí absolvovat další intenzivní trénink nebo závod v řádu několika hodin po předchozím intenzivním tréninku či závodě.

Optimální regenerační procesy, které zahrnují i správnou výživu, jsou předpokladem nastolení homeostázy. To znamená, že umožňují, aby sportovci do další tréninkové jednotky či závodu nastoupili v co nejlepším možném stavu – nejlépe v tzv. fázi superkomenzace. Tyto regenerační procesy jsou důležité při závodech, zápasech ale i v tréninkové přípravě. Jen díky vrácení vnitřního prostředí organizmu do normálu může dojít ke zdravému růstu výkonnosti s dlouhodobým potenciálem. Opakem nepokorného zacházení s principy homeostázy vedou k přetrénování, chronické únavě a častým zraněním a nemocem.

 

Jak pomoci navodit homeostázu zpět

K vyrovnání stálého prostředí organizmu slouží ty živiny, které během sportu tělo ztrácí a spotřebovává. Patří sem sacharidy (vyčerpaný glykogen), aminokyseliny a bílkoviny (poškozená svalová vlákna), tekutiny (vypocené) nebo minerální látky a vitaminy (spotřebované pro pochody v organizmu, potřebné pro zotavení organizmu). Proto existuje sportovní výživa a její speciální produkty obsahující vše potřebné - například v regeneračních nápojích (Enervit R2 Recovery Drink, Enervit After Sport Drink) kombinujících sacharidy, aminokyseliny a vitaminy s minerálními látkami, ale také samotné aminokyselinové doplňky (Enervit BCAA, Enervit L-Glutamin) a proteinové doplňky (nápoje, tyčinky). Vše potřebné po sportu najdete na našem e-shopu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Více aktualit

AKTUALITY

28/10
Jak na regeneraci? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na vůbec nejčastěji zmiňované téma v našich dotaznících a tím je regenerace. Mluvili jsme především o tom, co se děje v těle po sportu, jak organizmu pomoci zregenerovat, a proč je právě regenerace nejdůležitější fází pro růst výkonnosti.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v listopadu. 

25/10
Lukostřelkyně Pultar Musilová o Paříži: Byla to asi ta nejúžasnější paralympiáda!

Dva starty, dvě stříbrné medaile. A k tomu nejbouřlivější atmosféra, kterou zatím na paralympijských hrách zažila. Šárka Pultar Musilová tak bude na své působení v Paříži rozhodně vzpomínat v dobrém. 33letá lukostřelkyně patřila k nejúspěšnějším členům českého paralympijského týmu, jehož výživovým partnerem je Enervit, a my vám s ní nabízíme první část exkluzivního rozhovoru. 

21/10
ROZHOVOR: O dráhové cyklistice s olympionikem Janem Vonešem

K cyklistice se dostal až ve 13 letech, zato na dráhu hned během prvních tréninků. A už u ní zůstal. Po roce se Jan Voneš radoval z prvního republikového titulu ve své věkové kategorii a v roce 2021 se stal dvojnásobným českým mistrem v kategorii Elite – v závodě dvojic a ve stíhacím závodě družstev. V následujícím roce získal také dva tituly mistra republiky a další dva roky byly bojem o olympiádu. Úspěšným – cyklista týmu Tufo Pardus Prostějov si v Paříži připsal olympijskou premiéru (o které jsme si povídali zde) a na ní top výsledek v podobě 7. místo v madisonu.

18/10
Tadej Pogačar ovládl MS i Lombardii

Snová sezona s fantastickým koncem. Přesně takový byl letošní cyklistický ročník pro Tadeje Pogačara, slovinského jezdce z UAE Emirates, který spoléhá na Enervit. Velké triumfy přidal i v samém závěru sezony, kdy ovládl silniční závod na mistrovství světa a počtvrté v řadě také závod Kolem Lombardie.

14/10
Přihlaste se na říjnový seminář s tématem "Jak na regeneraci"

I v říjnu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 21. 10. bude "Jak na regeneraci". Nejčastěji zmiňované téma v našem dotazníku jsme prostě museli do plánu seminářů zařadit. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit