Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek absolvoval první SP mezi seniory s osobním rekordem

Loňskou sezonu zakončil ziskem bronzu v celkovém pořadí Světového poháru v ploutvovém plavání mezi juniory a věděl, že ho čeká nová výzva – v 18 letech se postavit mezi muže. Svou závodní premiéru v seniorské kategorii si odbyl na SP v maďarském Egeru, kde se dokázal probojovat do elitní desítky a vylepšit si o sekundu osobní rekord na trati 400 metrů na hladině. „Někteří soupeři jsou i o 10 nebo 15 roků starší než já, takže jsem oproti nim celkem drobek,“ říká pobaveně v rozhovoru.

Při své premiéře mezi seniory jste absolvoval tři závody. Které to byly, a jak jste spokojený s výsledky?

Na 400 m pod hladinou jsem byl devátý, na 400 m na hladině patnáctý a na 200 m na hladině pětadvacátý. Největší radost jsem měl z čtyřstovky pod hladinou, kde jsem si skoro po roce vylepšil asi o vteřinku svůj osobní rekord. Všechny závody se mi povedly zaplavat na úrovni osobních rekordů, ačkoli jsem byl měsíc zpátky nemocný a skoro na dva týdny jsem vypadl z tréninku. Takže nakonec panuje spokojenost.

 

Jak dlouho trvala a jak vypadala vaše příprava na novou sezonu?

Trvala prakticky od října do ledna. V bazénu jsme plavali převážně dlouhé tratě a nabírali vytrvalost. Další část přípravy probíhala v posilovně a byla zaměřená na celkovou fyzickou kondici a dynamiku těla. Na novou sezonu jsem se připravoval doma ve Zlíně.

 

Ovlivnil nějak přechod z juniorů mezi seniory váš trénink? Jak se cítíte mezi dospělými po prvních závodech?

Trénink se v ničem nezměnil, pořád pokračuju stejně. Akorát už nezávodím s klukama, ale s chlapama. Někteří jsou i o 10 nebo 15 roků starší než já, takže jsem oproti nim celkem drobek (smích).

 

V oblasti sportovní výživy také žádná změna – spoléháte na Enervit. Které produkty vám pomáhaly během přípravy a při závodech v Maďarsku?

Na svěťáku jsem spoléhal na sacharidové želé Enervit PRE Sport a energetické koncentráty Enervitene Sport před závody. Během nich pak představovaly zdroje energie tyčinky Enervit Power Sport a po závodě nesměl chybět regenerační nápoj Enervit R2 Sport. Během přípravy jsem spoléhal na regenerační nápoj Enervit R1 Sport a sójový proteinový koktejl Enervit Soy Protein po tréninku. Samozřejmostí je neustálý dostatek iontového nápoje Enervit G Sport.

 

Jaké cíle si kladete ve své první sezoně mezi dospělými? Jaké závody budou vašimi hlavními vrcholy?

Momentálně je hlavním vrcholem sezóny mistrovství republiky, které se bude konat poslední víkend v květnu ve Zlíně. Rád bych zaplaval kvalifikační časy na mistrovství Evropy - v případě splnění reprezentačních limitů pak pro mě bude vrcholem evropský šampionát v polské Wroclawi, který se koná na začátku července. Samozřejmě budu chtít na všech akcích dosáhnout co nejlepších výsledků.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit