Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek absolvoval první SP mezi seniory s osobním rekordem

Loňskou sezonu zakončil ziskem bronzu v celkovém pořadí Světového poháru v ploutvovém plavání mezi juniory a věděl, že ho čeká nová výzva – v 18 letech se postavit mezi muže. Svou závodní premiéru v seniorské kategorii si odbyl na SP v maďarském Egeru, kde se dokázal probojovat do elitní desítky a vylepšit si o sekundu osobní rekord na trati 400 metrů na hladině. „Někteří soupeři jsou i o 10 nebo 15 roků starší než já, takže jsem oproti nim celkem drobek,“ říká pobaveně v rozhovoru.

Při své premiéře mezi seniory jste absolvoval tři závody. Které to byly, a jak jste spokojený s výsledky?

Na 400 m pod hladinou jsem byl devátý, na 400 m na hladině patnáctý a na 200 m na hladině pětadvacátý. Největší radost jsem měl z čtyřstovky pod hladinou, kde jsem si skoro po roce vylepšil asi o vteřinku svůj osobní rekord. Všechny závody se mi povedly zaplavat na úrovni osobních rekordů, ačkoli jsem byl měsíc zpátky nemocný a skoro na dva týdny jsem vypadl z tréninku. Takže nakonec panuje spokojenost.

 

Jak dlouho trvala a jak vypadala vaše příprava na novou sezonu?

Trvala prakticky od října do ledna. V bazénu jsme plavali převážně dlouhé tratě a nabírali vytrvalost. Další část přípravy probíhala v posilovně a byla zaměřená na celkovou fyzickou kondici a dynamiku těla. Na novou sezonu jsem se připravoval doma ve Zlíně.

 

Ovlivnil nějak přechod z juniorů mezi seniory váš trénink? Jak se cítíte mezi dospělými po prvních závodech?

Trénink se v ničem nezměnil, pořád pokračuju stejně. Akorát už nezávodím s klukama, ale s chlapama. Někteří jsou i o 10 nebo 15 roků starší než já, takže jsem oproti nim celkem drobek (smích).

 

V oblasti sportovní výživy také žádná změna – spoléháte na Enervit. Které produkty vám pomáhaly během přípravy a při závodech v Maďarsku?

Na svěťáku jsem spoléhal na sacharidové želé Enervit PRE Sport a energetické koncentráty Enervitene Sport před závody. Během nich pak představovaly zdroje energie tyčinky Enervit Power Sport a po závodě nesměl chybět regenerační nápoj Enervit R2 Sport. Během přípravy jsem spoléhal na regenerační nápoj Enervit R1 Sport a sójový proteinový koktejl Enervit Soy Protein po tréninku. Samozřejmostí je neustálý dostatek iontového nápoje Enervit G Sport.

 

Jaké cíle si kladete ve své první sezoně mezi dospělými? Jaké závody budou vašimi hlavními vrcholy?

Momentálně je hlavním vrcholem sezóny mistrovství republiky, které se bude konat poslední víkend v květnu ve Zlíně. Rád bych zaplaval kvalifikační časy na mistrovství Evropy - v případě splnění reprezentačních limitů pak pro mě bude vrcholem evropský šampionát v polské Wroclawi, který se koná na začátku července. Samozřejmě budu chtít na všech akcích dosáhnout co nejlepších výsledků.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit