Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek má 5 medailí z mistrovství republiky v ploutvovém plavání

Šest startů během tří dnů, z toho čtyři individuální a dvakrát štafeta. Takový byl program Dana Poláška na mistrovství republiky v ploutvovém plavání, kde poprvé bojoval v seniorské kategorii. Premiéra to byla nadmíru úspěšná – z bazénu postupně vylovil 5 medailí, z toho dvě zlaté. „Spokojený jsem hodně, šampionát doma ve Zlíně jsem si neuvěřitelně užil!“ říká člen Enervit Teamu.

Pojďme nejdřív zrekapitulovat všechny závody. Jaké vzdálenosti jste plaval a s jakými výsledky?

Plaval jsem 200, 400 a 800 metrů na hladině a 400 metrů pod hladinou. K tomu ještě štafety 4x 200 a 4x 100 metrů. V závodech na 200 a 400 metrů na hladině jsem vyhrál, na 800 metrech na hladině a 400 metrech pod hladinou jsem byl druhý. Ve štafetě na 4x200 m jsme doplavali na druhém místě a na 4x100 m jsme byli čtvrtí.

 

Letošní sezona je pro vás ve znamení posouvání osobních rekordů. Podařilo se i na republikovém šampionátu?

Tentokrát už tak slavné nebylo, osobní rekord jsem si posunul pouze na jedné trati, a to na 400 metrech pod hladinou. Tam jsem svůj osobní rekord posunul o neuvěřitelných 5 vteřin. Ostatní disciplíny byly ve vyrovnaných osobácích nebo lehce za osobními rekordy.

 

S neustálým zlepšováním i výsledky během sezony musí panovat spokojenost…

Určitě je příjemné posouvat osobní rekordy. Člověk pak vidí, že ta těžká práce má nějaký smysl. Na mistrovství republiky jsem si ale cíle moc nedával, šel jsem si ty závody hlavně užít. Pěkná umístění k tomu byla jako bonus.

 

Jak jste si užil domácí podnik a atmosféru? Bylo to pro vás hodně jiné, než plavat v cizině na Světových pohárech?

Na jednu stranu je to parádní mít závody doma, podpora od rodiny a kamarádů byla skvělá. Nemusel jsem nijak řešit stravu, protože jsem si během závodů mohl odskočit domů na jídlo. Na druhou stranu náš bazén není v porovnání s evropskými nic moc. Sice ho znám jako své boty, ale kdybych si mohl vybrat, tak bych dal přednost jinému bazénu.

 

Kolik startů jste na šampionátu absolvoval a jak jste se na ně připravoval po stránce výživy a doplňování energie?

Absolvoval jsem šest startů během tří dnů. Týden předem jsem užíval Enervit Carbo Flow, které mě vždycky skvěle nastartuje. Před každým závodem jsem pak užíval jeden Enervit PRE Sport a energetický koncentrát Enervitene. Správný přísun tekutin pak zajišťoval ionťák Enervit G Sport.  O doplnění energie během dne se staraly energetické tyčinky Enervit Power Crunchy. Po závodě pak přišla řada na regenerační nápoj Enervit R2 Sport.

 

Vaším dalším cílem v sezoně bylo, zaplavat limit na mistrovství Evropy. Podařilo se?

Limity se bohužel splnit nepodařilo. Určitě se cíle podívat se na šampionát dospělých nevzdávám, příští rok už počítám s mistrovství světa v srbském Bělehradě. Právě tam jsem byl na posledním evropském šampionátu v roce 2015 a vyplaval jsem 10. a 12. místo.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit