Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek má 5 medailí z mistrovství republiky v ploutvovém plavání

Šest startů během tří dnů, z toho čtyři individuální a dvakrát štafeta. Takový byl program Dana Poláška na mistrovství republiky v ploutvovém plavání, kde poprvé bojoval v seniorské kategorii. Premiéra to byla nadmíru úspěšná – z bazénu postupně vylovil 5 medailí, z toho dvě zlaté. „Spokojený jsem hodně, šampionát doma ve Zlíně jsem si neuvěřitelně užil!“ říká člen Enervit Teamu.

Pojďme nejdřív zrekapitulovat všechny závody. Jaké vzdálenosti jste plaval a s jakými výsledky?

Plaval jsem 200, 400 a 800 metrů na hladině a 400 metrů pod hladinou. K tomu ještě štafety 4x 200 a 4x 100 metrů. V závodech na 200 a 400 metrů na hladině jsem vyhrál, na 800 metrech na hladině a 400 metrech pod hladinou jsem byl druhý. Ve štafetě na 4x200 m jsme doplavali na druhém místě a na 4x100 m jsme byli čtvrtí.

 

Letošní sezona je pro vás ve znamení posouvání osobních rekordů. Podařilo se i na republikovém šampionátu?

Tentokrát už tak slavné nebylo, osobní rekord jsem si posunul pouze na jedné trati, a to na 400 metrech pod hladinou. Tam jsem svůj osobní rekord posunul o neuvěřitelných 5 vteřin. Ostatní disciplíny byly ve vyrovnaných osobácích nebo lehce za osobními rekordy.

 

S neustálým zlepšováním i výsledky během sezony musí panovat spokojenost…

Určitě je příjemné posouvat osobní rekordy. Člověk pak vidí, že ta těžká práce má nějaký smysl. Na mistrovství republiky jsem si ale cíle moc nedával, šel jsem si ty závody hlavně užít. Pěkná umístění k tomu byla jako bonus.

 

Jak jste si užil domácí podnik a atmosféru? Bylo to pro vás hodně jiné, než plavat v cizině na Světových pohárech?

Na jednu stranu je to parádní mít závody doma, podpora od rodiny a kamarádů byla skvělá. Nemusel jsem nijak řešit stravu, protože jsem si během závodů mohl odskočit domů na jídlo. Na druhou stranu náš bazén není v porovnání s evropskými nic moc. Sice ho znám jako své boty, ale kdybych si mohl vybrat, tak bych dal přednost jinému bazénu.

 

Kolik startů jste na šampionátu absolvoval a jak jste se na ně připravoval po stránce výživy a doplňování energie?

Absolvoval jsem šest startů během tří dnů. Týden předem jsem užíval Enervit Carbo Flow, které mě vždycky skvěle nastartuje. Před každým závodem jsem pak užíval jeden Enervit PRE Sport a energetický koncentrát Enervitene. Správný přísun tekutin pak zajišťoval ionťák Enervit G Sport.  O doplnění energie během dne se staraly energetické tyčinky Enervit Power Crunchy. Po závodě pak přišla řada na regenerační nápoj Enervit R2 Sport.

 

Vaším dalším cílem v sezoně bylo, zaplavat limit na mistrovství Evropy. Podařilo se?

Limity se bohužel splnit nepodařilo. Určitě se cíle podívat se na šampionát dospělých nevzdávám, příští rok už počítám s mistrovství světa v srbském Bělehradě. Právě tam jsem byl na posledním evropském šampionátu v roce 2015 a vyplaval jsem 10. a 12. místo.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit