Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková počtvrté ovládla evropskou tour seriálu Xterra

Terénnímu triatlonu v ženské kategorii vládne Češka. Helena Erbenová dokázala evropskou sérii Xterra ovládnout už třikrát a letos to dokázala počtvrté, po svatbě už s příjmením Karásková. „Splnila jsem si jeden z cílů sezony, ale bylo to hodně těžké,“ konstatuje v našem rozhovoru členka Enervit Teamu, před kterou stojí ještě jedna výzva – mistrovství světa na Havaji.  

Počtvrté jsi vyhrála evropskou tour seriálu Xterra. Jak těžké bylo probojovat se k celkovému vítězství v letošní sezoně?

Letos to bylo opravdu těžké, celý rok byl hodně náročný. Ještě na jaře jsem odjela na jeden adventure race do Číny a hned odtamtud na druhý závod European Tour do Řecka, kde jsem naprosto nečekaně vyhrála, i když jsem se cítila hodně unavená. Pak se mi podařilo vyhrát ještě ve Španělsku a asi letos jednoznačně nejlepší výkon jsem předvedla v Belgii a vyhrála potřetí. Počtvrté se mi pak podařilo zvítězit ještě v Itálii. Pak tam byla nějaká druhá a třetí místa, ale také 8. místo ve Švýcarsku, kde jsem se potrápila letos asi nejvíc. Nakonec jsem prvenství uhájila v posledním závodě v Dánsku o pouhé dva body…


Obsadila jsi tam páté místo. Jak poslední závod probíhal?

Pro mě špatně hned od začátku. Plavání se mi vůbec nepovedlo, měla jsem skoro 9 minut ztráty. V moři se mi plavalo naprosto příšerně. Na biku jsem něco stáhla a dostala se na pátou příčku, ale pak už jsem byla úplně prázdná a byla ráda, že jsem se dostala do cíle. Před závodem jsem se navíc nepodívala, kolikátá musím doběhnout, abych prvenství uhájila. Netušila jsem, že moje šance na lepší než páté místo pohřbí tamní studené moře… Při posledním výběhu schodů jsem si manželovi posteskla, že jsem to projela a on že ne! Dostal velkou pusu a těch posledních pár desítek schodů se mi do cíle už běželo trochu lehčeji.


Kdy ti bylo během tohoto ročníku nejhůře a který závod sis nejvíce protrpěla?

Určitě ve Švýcarsku, tam jsem po obutí maratonek byla jen krůček od toho, abych ze závodu odstoupila. Je to šílené, co všechno se člověku v takových okamžicích honí v hlavě. Strašně by chtěl, a ono to nejde. Nakonec jsem to sama v sobě vybojovala a bylo to do celkového hodnocení jednoznačně pozitivní.


Který závod ti naopak sedl nejlépe a nejvíc sis ho užila?

Závod v Belgii. Vyhrála jsem tam už podruhé, a to místo okolo namurské citadely se mi strašně moc líbí. Plavání v řece, nejdřív proti a pak po proudu... Jednoznačně jsem si tenhle závod užila, i s dlouhými výjezdy a sjezdy a trochou bláta.


Jako vždy jsi zpravidla excelovala na biku. Cítíš, že právě na něm je tvá největší síla a odstup od soupeřek?

Je to vlastně nejdelší část závodu, dá se tam toho hodně stáhnout. Ale pravda je, že třeba v Itálii mi to na biku nešlo vůbec, měla jsem pocit, že kdybych jela jen tak na výlet, pojedu rychleji. Prostě to nešlo. O to víc jsem byla překvapená, jak skvěle jsem pak běžela.


Opět jsi během celého seriálu Xterra spoléhala na sportovní výživu Enervit. Jak moc ti pomáhá při závodech i v tréninku? A jaké produkty patří do tvé výbavy?

Já už se na Enervit spoléhám stoprocentně. Vím, jaké produkty jsou, co, kdy a jak. Enervit je se mnou prakticky od začátku mého triatlonového závodění, jsme spolu už sedm let! Už pár dní před závodem nesmí chybět Enervit Magnesium, před startem pak energetické tablety Enervit GT Sport. Během závodu doplňuji energii pomocí ionťáku Enervit G Sport nebo energetického nápoje Enervitene Sport, energetických gelů a koncentrátů Enervitene, po doběhu se těším na regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jeden z cílů pro letošní rok sis splnila. Jaké jsou další?

Teď je ještě zhruba měsíc do odjezdu na Havaj na poslední závod sezony. Vloni jsem byla pátá, což byl skvělý výsledek, takže pokud by se to podařilo zopakovat, byla bych hodně moc spokojená!

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit