Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková počtvrté ovládla evropskou tour seriálu Xterra

Terénnímu triatlonu v ženské kategorii vládne Češka. Helena Erbenová dokázala evropskou sérii Xterra ovládnout už třikrát a letos to dokázala počtvrté, po svatbě už s příjmením Karásková. „Splnila jsem si jeden z cílů sezony, ale bylo to hodně těžké,“ konstatuje v našem rozhovoru členka Enervit Teamu, před kterou stojí ještě jedna výzva – mistrovství světa na Havaji.  

Počtvrté jsi vyhrála evropskou tour seriálu Xterra. Jak těžké bylo probojovat se k celkovému vítězství v letošní sezoně?

Letos to bylo opravdu těžké, celý rok byl hodně náročný. Ještě na jaře jsem odjela na jeden adventure race do Číny a hned odtamtud na druhý závod European Tour do Řecka, kde jsem naprosto nečekaně vyhrála, i když jsem se cítila hodně unavená. Pak se mi podařilo vyhrát ještě ve Španělsku a asi letos jednoznačně nejlepší výkon jsem předvedla v Belgii a vyhrála potřetí. Počtvrté se mi pak podařilo zvítězit ještě v Itálii. Pak tam byla nějaká druhá a třetí místa, ale také 8. místo ve Švýcarsku, kde jsem se potrápila letos asi nejvíc. Nakonec jsem prvenství uhájila v posledním závodě v Dánsku o pouhé dva body…


Obsadila jsi tam páté místo. Jak poslední závod probíhal?

Pro mě špatně hned od začátku. Plavání se mi vůbec nepovedlo, měla jsem skoro 9 minut ztráty. V moři se mi plavalo naprosto příšerně. Na biku jsem něco stáhla a dostala se na pátou příčku, ale pak už jsem byla úplně prázdná a byla ráda, že jsem se dostala do cíle. Před závodem jsem se navíc nepodívala, kolikátá musím doběhnout, abych prvenství uhájila. Netušila jsem, že moje šance na lepší než páté místo pohřbí tamní studené moře… Při posledním výběhu schodů jsem si manželovi posteskla, že jsem to projela a on že ne! Dostal velkou pusu a těch posledních pár desítek schodů se mi do cíle už běželo trochu lehčeji.


Kdy ti bylo během tohoto ročníku nejhůře a který závod sis nejvíce protrpěla?

Určitě ve Švýcarsku, tam jsem po obutí maratonek byla jen krůček od toho, abych ze závodu odstoupila. Je to šílené, co všechno se člověku v takových okamžicích honí v hlavě. Strašně by chtěl, a ono to nejde. Nakonec jsem to sama v sobě vybojovala a bylo to do celkového hodnocení jednoznačně pozitivní.


Který závod ti naopak sedl nejlépe a nejvíc sis ho užila?

Závod v Belgii. Vyhrála jsem tam už podruhé, a to místo okolo namurské citadely se mi strašně moc líbí. Plavání v řece, nejdřív proti a pak po proudu... Jednoznačně jsem si tenhle závod užila, i s dlouhými výjezdy a sjezdy a trochou bláta.


Jako vždy jsi zpravidla excelovala na biku. Cítíš, že právě na něm je tvá největší síla a odstup od soupeřek?

Je to vlastně nejdelší část závodu, dá se tam toho hodně stáhnout. Ale pravda je, že třeba v Itálii mi to na biku nešlo vůbec, měla jsem pocit, že kdybych jela jen tak na výlet, pojedu rychleji. Prostě to nešlo. O to víc jsem byla překvapená, jak skvěle jsem pak běžela.


Opět jsi během celého seriálu Xterra spoléhala na sportovní výživu Enervit. Jak moc ti pomáhá při závodech i v tréninku? A jaké produkty patří do tvé výbavy?

Já už se na Enervit spoléhám stoprocentně. Vím, jaké produkty jsou, co, kdy a jak. Enervit je se mnou prakticky od začátku mého triatlonového závodění, jsme spolu už sedm let! Už pár dní před závodem nesmí chybět Enervit Magnesium, před startem pak energetické tablety Enervit GT Sport. Během závodu doplňuji energii pomocí ionťáku Enervit G Sport nebo energetického nápoje Enervitene Sport, energetických gelů a koncentrátů Enervitene, po doběhu se těším na regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jeden z cílů pro letošní rok sis splnila. Jaké jsou další?

Teď je ještě zhruba měsíc do odjezdu na Havaj na poslední závod sezony. Vloni jsem byla pátá, což byl skvělý výsledek, takže pokud by se to podařilo zopakovat, byla bych hodně moc spokojená!

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit