Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková počtvrté ovládla evropskou tour seriálu Xterra

Terénnímu triatlonu v ženské kategorii vládne Češka. Helena Erbenová dokázala evropskou sérii Xterra ovládnout už třikrát a letos to dokázala počtvrté, po svatbě už s příjmením Karásková. „Splnila jsem si jeden z cílů sezony, ale bylo to hodně těžké,“ konstatuje v našem rozhovoru členka Enervit Teamu, před kterou stojí ještě jedna výzva – mistrovství světa na Havaji.  

Počtvrté jsi vyhrála evropskou tour seriálu Xterra. Jak těžké bylo probojovat se k celkovému vítězství v letošní sezoně?

Letos to bylo opravdu těžké, celý rok byl hodně náročný. Ještě na jaře jsem odjela na jeden adventure race do Číny a hned odtamtud na druhý závod European Tour do Řecka, kde jsem naprosto nečekaně vyhrála, i když jsem se cítila hodně unavená. Pak se mi podařilo vyhrát ještě ve Španělsku a asi letos jednoznačně nejlepší výkon jsem předvedla v Belgii a vyhrála potřetí. Počtvrté se mi pak podařilo zvítězit ještě v Itálii. Pak tam byla nějaká druhá a třetí místa, ale také 8. místo ve Švýcarsku, kde jsem se potrápila letos asi nejvíc. Nakonec jsem prvenství uhájila v posledním závodě v Dánsku o pouhé dva body…


Obsadila jsi tam páté místo. Jak poslední závod probíhal?

Pro mě špatně hned od začátku. Plavání se mi vůbec nepovedlo, měla jsem skoro 9 minut ztráty. V moři se mi plavalo naprosto příšerně. Na biku jsem něco stáhla a dostala se na pátou příčku, ale pak už jsem byla úplně prázdná a byla ráda, že jsem se dostala do cíle. Před závodem jsem se navíc nepodívala, kolikátá musím doběhnout, abych prvenství uhájila. Netušila jsem, že moje šance na lepší než páté místo pohřbí tamní studené moře… Při posledním výběhu schodů jsem si manželovi posteskla, že jsem to projela a on že ne! Dostal velkou pusu a těch posledních pár desítek schodů se mi do cíle už běželo trochu lehčeji.


Kdy ti bylo během tohoto ročníku nejhůře a který závod sis nejvíce protrpěla?

Určitě ve Švýcarsku, tam jsem po obutí maratonek byla jen krůček od toho, abych ze závodu odstoupila. Je to šílené, co všechno se člověku v takových okamžicích honí v hlavě. Strašně by chtěl, a ono to nejde. Nakonec jsem to sama v sobě vybojovala a bylo to do celkového hodnocení jednoznačně pozitivní.


Který závod ti naopak sedl nejlépe a nejvíc sis ho užila?

Závod v Belgii. Vyhrála jsem tam už podruhé, a to místo okolo namurské citadely se mi strašně moc líbí. Plavání v řece, nejdřív proti a pak po proudu... Jednoznačně jsem si tenhle závod užila, i s dlouhými výjezdy a sjezdy a trochou bláta.


Jako vždy jsi zpravidla excelovala na biku. Cítíš, že právě na něm je tvá největší síla a odstup od soupeřek?

Je to vlastně nejdelší část závodu, dá se tam toho hodně stáhnout. Ale pravda je, že třeba v Itálii mi to na biku nešlo vůbec, měla jsem pocit, že kdybych jela jen tak na výlet, pojedu rychleji. Prostě to nešlo. O to víc jsem byla překvapená, jak skvěle jsem pak běžela.


Opět jsi během celého seriálu Xterra spoléhala na sportovní výživu Enervit. Jak moc ti pomáhá při závodech i v tréninku? A jaké produkty patří do tvé výbavy?

Já už se na Enervit spoléhám stoprocentně. Vím, jaké produkty jsou, co, kdy a jak. Enervit je se mnou prakticky od začátku mého triatlonového závodění, jsme spolu už sedm let! Už pár dní před závodem nesmí chybět Enervit Magnesium, před startem pak energetické tablety Enervit GT Sport. Během závodu doplňuji energii pomocí ionťáku Enervit G Sport nebo energetického nápoje Enervitene Sport, energetických gelů a koncentrátů Enervitene, po doběhu se těším na regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jeden z cílů pro letošní rok sis splnila. Jaké jsou další?

Teď je ještě zhruba měsíc do odjezdu na Havaj na poslední závod sezony. Vloni jsem byla pátá, což byl skvělý výsledek, takže pokud by se to podařilo zopakovat, byla bych hodně moc spokojená!

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit