Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková si vyzkoušela swimrun a hned slavila vítězství

Přišla, zkusila a zvítězila. Helena Karásková se vrhla na další sportovní disciplínu s názvem swimrun a jak je vidět, i v té dokáže být velmi úspěšná. Se svým týmovým kolegou Martinem Flintou vyhráli první závod World Tour ve sportu, který kombinuje plavání a běh. Teď už je ale členka Enervit Teamu zase připravená bojovat o úspěchy v seriálu terénního triatlonu Xterra, kterému v Evropě mezi ženami vládne. „První závod bude už tento víkend na Maltě. Svaly jsou ještě trochu unavené, ale to bude myslím do závodu v pořádku. Horší jsou odřeniny od neoprenu, kterých mám po celém těle poměrně dost,“ hlásila z cesty, během které jsme se s ní spojili, abychom vám nabídli rozhovor. 

Co tě přivedlo k nové disciplíně swimrun?

Já už jsem o těchto závodech věděla dlouho. Poprvé jsem se s lidmi, kteří na něj trénovali, setkala ve Švédsku na Xteře asi před 4 lety. Můj týmový kolega z adventure race se těmto závodům občas věnoval.


Tvé tři triatlonové disciplíny se scvrkly na dvě, takže polovinu tvoří plavání, tvá nejméně oblíbená disciplína. Zvažovala jsi kvůli tomu svou účast dlouho?

Naštěstí to není polovina kilometrů (smích). Plavání tvoří zhruba 20 % a dlouho se mi do toho nechtělo. Přece jen uplavat 5 až 10 kilometrů a k tomu uběhnout 30 až 40 kilometrů, to vyžaduje trochu jiný trénink, než jaký jsem byla zvyklá.


Jak probíhala tvoje premiéra ve swimrunu?

Přijela jsem do Chorvatska dva dny předem, tak byl trochu času si to vyzkoušet.  Hned od začátku jsem věděla, že se mi to bude líbit! Jen jsem měla strach ze studené vody, a jak se ukázalo, tak oprávněně. Hlavu jsem měla naprosto zaměstnanou tím, jak a kdy už se budu moct zahřát.


Jak vypadal samotný závod?

Měřil 41 kilometrů, které byly rozloženy na 11 běžeckých a 9 plaveckých úseků. Největší strach jsem měla z tříkilometrového plavání. Bojovala jsem se zimou hned od začátku a po půl hodině už jsem byla zmrzlá. Bylo to holé přežití a moc si z toho nepamatuju. Když jsem se dostala z vody ven, strčili mi horký čaj. Jeden jsem vypila a druhý nalila na sebe. Pak byla krásná část se 4 kratšími plaveckými úseky proloženými nádhernými traily.


Co vaše pozice, jak se vyvíjela?

Brzy jsme se s mým týmovým kolegou dostali na druhé místo v mixech, ale na vedoucí dvojici jsme ztráceli 3 a půl minuty. Oni předvedli neskutečný výkon na těch 3 kilometrech plavání a vylézali z vody jako úplně první, nechali za sebou i všechny ryze mužské týmy! Já se těšila na 13kilometrový běh se dvěma dlouhými výběhy. V polovině běhu už jsme byli ve vedení a snažili se udělat náskok na závěrečné dva úseky plavání. Hlavně z toho posledního v délce 1400 metrů jsem měla strach. Jednak z té délky na konci závodu a samozřejmě zase z teploty vody. Vychází to na pobyt ve vodě kolem 20minut, a když má kolem 13 stupňů, není to nic moc…


Takže závěr byl pro tebe těžký?

Za poslední 3 kilometry běhu už jsem nerozmrzla, to přišlo až po půl hodině ve sprše (smích). Cílovou pásku jsme ale protnuli jako první. Moc se mi tomu nechtělo věřit. Běhání ve speciálním neoprenu, s plaveckou čepicí, brejličkami a piškotem je celkem legrační, takže mě samotnou překvapilo, jak jsem si to užila i přes tu příšernou zimu, jaká mi byla.


Dá se i během swimrunu doplňovat energie?

Ano, je potřeba ji neustále doplňovat. Neopren má na bocích kapsičky, kam jsem nacpala 6 gelů od Enervitu a doufala, že zbytek energie doplním na oficiálních občerstvovačkách. Také jsem sebou nesla trochu pití, abych mohla gely něčím zapít. Po závodě samozřejmě byla první volba Enervit R2 Sport.


Jaké jsou tvé další plány v této disciplíně?

Já se budu zatím účastnit pouze závodu světové série World Tour v týmu právě s Martinem Flintou. Další nás čeká za měsíc ve Stockholmu. Vítězstvím v Chorvatsku jsme se zároveň kvalifikovali na mistrovství světa.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit