Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková si vyzkoušela swimrun a hned slavila vítězství

Přišla, zkusila a zvítězila. Helena Karásková se vrhla na další sportovní disciplínu s názvem swimrun a jak je vidět, i v té dokáže být velmi úspěšná. Se svým týmovým kolegou Martinem Flintou vyhráli první závod World Tour ve sportu, který kombinuje plavání a běh. Teď už je ale členka Enervit Teamu zase připravená bojovat o úspěchy v seriálu terénního triatlonu Xterra, kterému v Evropě mezi ženami vládne. „První závod bude už tento víkend na Maltě. Svaly jsou ještě trochu unavené, ale to bude myslím do závodu v pořádku. Horší jsou odřeniny od neoprenu, kterých mám po celém těle poměrně dost,“ hlásila z cesty, během které jsme se s ní spojili, abychom vám nabídli rozhovor. 

Co tě přivedlo k nové disciplíně swimrun?

Já už jsem o těchto závodech věděla dlouho. Poprvé jsem se s lidmi, kteří na něj trénovali, setkala ve Švédsku na Xteře asi před 4 lety. Můj týmový kolega z adventure race se těmto závodům občas věnoval.


Tvé tři triatlonové disciplíny se scvrkly na dvě, takže polovinu tvoří plavání, tvá nejméně oblíbená disciplína. Zvažovala jsi kvůli tomu svou účast dlouho?

Naštěstí to není polovina kilometrů (smích). Plavání tvoří zhruba 20 % a dlouho se mi do toho nechtělo. Přece jen uplavat 5 až 10 kilometrů a k tomu uběhnout 30 až 40 kilometrů, to vyžaduje trochu jiný trénink, než jaký jsem byla zvyklá.


Jak probíhala tvoje premiéra ve swimrunu?

Přijela jsem do Chorvatska dva dny předem, tak byl trochu času si to vyzkoušet.  Hned od začátku jsem věděla, že se mi to bude líbit! Jen jsem měla strach ze studené vody, a jak se ukázalo, tak oprávněně. Hlavu jsem měla naprosto zaměstnanou tím, jak a kdy už se budu moct zahřát.


Jak vypadal samotný závod?

Měřil 41 kilometrů, které byly rozloženy na 11 běžeckých a 9 plaveckých úseků. Největší strach jsem měla z tříkilometrového plavání. Bojovala jsem se zimou hned od začátku a po půl hodině už jsem byla zmrzlá. Bylo to holé přežití a moc si z toho nepamatuju. Když jsem se dostala z vody ven, strčili mi horký čaj. Jeden jsem vypila a druhý nalila na sebe. Pak byla krásná část se 4 kratšími plaveckými úseky proloženými nádhernými traily.


Co vaše pozice, jak se vyvíjela?

Brzy jsme se s mým týmovým kolegou dostali na druhé místo v mixech, ale na vedoucí dvojici jsme ztráceli 3 a půl minuty. Oni předvedli neskutečný výkon na těch 3 kilometrech plavání a vylézali z vody jako úplně první, nechali za sebou i všechny ryze mužské týmy! Já se těšila na 13kilometrový běh se dvěma dlouhými výběhy. V polovině běhu už jsme byli ve vedení a snažili se udělat náskok na závěrečné dva úseky plavání. Hlavně z toho posledního v délce 1400 metrů jsem měla strach. Jednak z té délky na konci závodu a samozřejmě zase z teploty vody. Vychází to na pobyt ve vodě kolem 20minut, a když má kolem 13 stupňů, není to nic moc…


Takže závěr byl pro tebe těžký?

Za poslední 3 kilometry běhu už jsem nerozmrzla, to přišlo až po půl hodině ve sprše (smích). Cílovou pásku jsme ale protnuli jako první. Moc se mi tomu nechtělo věřit. Běhání ve speciálním neoprenu, s plaveckou čepicí, brejličkami a piškotem je celkem legrační, takže mě samotnou překvapilo, jak jsem si to užila i přes tu příšernou zimu, jaká mi byla.


Dá se i během swimrunu doplňovat energie?

Ano, je potřeba ji neustále doplňovat. Neopren má na bocích kapsičky, kam jsem nacpala 6 gelů od Enervitu a doufala, že zbytek energie doplním na oficiálních občerstvovačkách. Také jsem sebou nesla trochu pití, abych mohla gely něčím zapít. Po závodě samozřejmě byla první volba Enervit R2 Sport.


Jaké jsou tvé další plány v této disciplíně?

Já se budu zatím účastnit pouze závodu světové série World Tour v týmu právě s Martinem Flintou. Další nás čeká za měsíc ve Stockholmu. Vítězstvím v Chorvatsku jsme se zároveň kvalifikovali na mistrovství světa.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit