Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková vicemistryní světa v zimním triatlonu! Jaké jsou její dojmy?

Členka Enervit Teamu se na konci ledna vydala do Rumunska, aby se potřetí v kariéře postavila na start mistrovství světa v zimním triatlonu. Na svém kontě už má i titul světové šampionky v této disciplíně, letos skončila druhá. Jaké jsou její dojmy, co pro ni bylo nejtěžší a jakou výživu volila pro náročný závod s během, cyklistikou a během na lyžích? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Pokolikáté jsi už absolvovala mistrovství světa v zimním triatlonu, a jak jsi spokojená s letošním výsledkem?

Na MS v zimním triatlonu jsem startovala potřetí. S výsledkem jsem i nejsem spokojená. Stříbrná medaile je skvělá a po průběhu závodu jsem za ni hodně ráda. Zklamaná jsem ale především ze svého výkonu v běhu, na lyžích to také nebylo ono. Dorůstají nové mladé závodnice, které jsou velmi rychlé, především mladé Rusky.


Jaké panovaly v Rumunsku podmínky, a která z disciplín ti dala nejvíc zabrat?

Když jsme tam přijeli, byla velká zima, což je na zimní triatlon to nejlepší, co může být. Když je sníh tvrdý, neboří se při běhu a na kole se na něm moc hezky jezdí. Bohužel na závod se poměrně dost oteplilo, takže při běhu to bylo velmi těžké. Každým krokem se člověk bořil, běh mi tak určitě dal nejvíc zabrat. Na biku mám takové podmínky docela ráda, když to klouže a je potřeba použít sílu. Na lyžích už jsem se o nic nepokoušela. Nešlo to, moje tělo bylo úplně prázdné. Určitě zapracovala i nadmořská výška, byl to hodně těžký závod.


Jak se ti běželo? 

Popravdě mám pocit, že mě běh úplně zničil. Běželo se 5 okruhů po 1,5 km, celé po sněhu s jedním strmým výběhem. Jediné, kde mi to šlo, bylo z prudkého kopce dolů. Ve třetím okruhu mě začalo ještě bolet břicho a hodně jsem s tím bojovala. Takže jsem byla ráda, že mířím do depa. Na biku jsem se sice trochu rozjela, ale od druhého kola mě chytly křeče do obou lýtek a musela jsem si na to dávat hodně velký pozor, abych mohla jet.


Cyklistická část měřila „jen“ 13 km. Na sněhu je to ale asi jiné než na tratích Xterry, kde jsi zvyklá během roku závodit…

Určitě je to jiné, na kole je dost rychle zima. Sice v závodním nasazení to tak člověk nevnímá, ale těch 45 minut v lyžařské kombinéze je na kole až až. Tam, kde by člověk v létě jel úplně normálně, to v zimě na sněhu nejde. Je to v podstatě jako kdybych jela těch 13 kilometrů jen a jen v blátě. Já jsem vyjížděla na pátém místě, ale hned po depu byla nejtechničtější část trati, a během prvního kilometru na biku jsem se posunula na druhou pozici. Ze ztráty kolem minuty a dvaceti sekund, ze které jsem přes 20 sekund nabrala v depu, jsem nakonec dojela s asi 35sekundovou ztrátou na vedoucí Rusku. Jenže pak zase přišlo pomalé depo a byla z toho opět minuta...


A vydala ses na běžky. Jak jsi během letošní zimy stihla trénovat?

Na lyžích jsem trénovala poměrně dost, i když určitě ne tolik jako lyžařka. Teď přes zimu je to hodně náročné období, protože ke třem disciplínám přibydou ještě lyže... Jezdila jsem na Jizerku, nebo když bylo víc sněhu, tak do vedlejší vesnice, kde na louce najíždí asi dvoukilometrové kolečko. To pak byla veliká úspora času. Někdy jsem také jezdila trénovat na Kolečko do Jablonce, když jsem mohla spojit trénink dcerky a svůj.


Jak se pro tebe vyvíjel závod v závěrečné disciplíně?

Vlastně už nijak. Ruska se mi pomaličku na čele vzdalovala a já byla ráda, že jedu. Za mnou byla po biku veliká díra já se už jen snažila dostat do cíle.


Jakou sportovní výživu jsi v době před, během a po závodě využila? Kdy a kde jsi doplňovala energii a čím?

Jako vždy jsem si tři dny předem brala Enervit Magnesium, těsně před startem jsem si dala energetické tablety s kofeinem Enervit GT Sport a pak jsem při závodě už jen občerstvovala ionťákem Enervit G Sport. Sice jsem na kole měla přidělaný gel, ale nakonec jsem ho nesnědla. Hned po závodě samozřejmě následoval regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jaké plány máš ještě teď na zimu a pak pro letošní letní sezonu?

Ještě bude v polovině února mistrovství Evropy v zimním triatlonu na Sicílii. V sezoně pak samozřejmě seriál Xterry. Určitě už ale nebudu usilovat o celkové umístění, pojedu „jen“ na pár závodů. K tomu mistrovství světa v terénním triatlonu v Dánsku a pak bych ráda po loňské zkušenosti zařadila nějaké závody cross country na horských kolech. Když to půjde, tak i nějaké kratší běhy v rámci přípravy.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit