Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková vicemistryní světa v zimním triatlonu! Jaké jsou její dojmy?

Členka Enervit Teamu se na konci ledna vydala do Rumunska, aby se potřetí v kariéře postavila na start mistrovství světa v zimním triatlonu. Na svém kontě už má i titul světové šampionky v této disciplíně, letos skončila druhá. Jaké jsou její dojmy, co pro ni bylo nejtěžší a jakou výživu volila pro náročný závod s během, cyklistikou a během na lyžích? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Pokolikáté jsi už absolvovala mistrovství světa v zimním triatlonu, a jak jsi spokojená s letošním výsledkem?

Na MS v zimním triatlonu jsem startovala potřetí. S výsledkem jsem i nejsem spokojená. Stříbrná medaile je skvělá a po průběhu závodu jsem za ni hodně ráda. Zklamaná jsem ale především ze svého výkonu v běhu, na lyžích to také nebylo ono. Dorůstají nové mladé závodnice, které jsou velmi rychlé, především mladé Rusky.


Jaké panovaly v Rumunsku podmínky, a která z disciplín ti dala nejvíc zabrat?

Když jsme tam přijeli, byla velká zima, což je na zimní triatlon to nejlepší, co může být. Když je sníh tvrdý, neboří se při běhu a na kole se na něm moc hezky jezdí. Bohužel na závod se poměrně dost oteplilo, takže při běhu to bylo velmi těžké. Každým krokem se člověk bořil, běh mi tak určitě dal nejvíc zabrat. Na biku mám takové podmínky docela ráda, když to klouže a je potřeba použít sílu. Na lyžích už jsem se o nic nepokoušela. Nešlo to, moje tělo bylo úplně prázdné. Určitě zapracovala i nadmořská výška, byl to hodně těžký závod.


Jak se ti běželo? 

Popravdě mám pocit, že mě běh úplně zničil. Běželo se 5 okruhů po 1,5 km, celé po sněhu s jedním strmým výběhem. Jediné, kde mi to šlo, bylo z prudkého kopce dolů. Ve třetím okruhu mě začalo ještě bolet břicho a hodně jsem s tím bojovala. Takže jsem byla ráda, že mířím do depa. Na biku jsem se sice trochu rozjela, ale od druhého kola mě chytly křeče do obou lýtek a musela jsem si na to dávat hodně velký pozor, abych mohla jet.


Cyklistická část měřila „jen“ 13 km. Na sněhu je to ale asi jiné než na tratích Xterry, kde jsi zvyklá během roku závodit…

Určitě je to jiné, na kole je dost rychle zima. Sice v závodním nasazení to tak člověk nevnímá, ale těch 45 minut v lyžařské kombinéze je na kole až až. Tam, kde by člověk v létě jel úplně normálně, to v zimě na sněhu nejde. Je to v podstatě jako kdybych jela těch 13 kilometrů jen a jen v blátě. Já jsem vyjížděla na pátém místě, ale hned po depu byla nejtechničtější část trati, a během prvního kilometru na biku jsem se posunula na druhou pozici. Ze ztráty kolem minuty a dvaceti sekund, ze které jsem přes 20 sekund nabrala v depu, jsem nakonec dojela s asi 35sekundovou ztrátou na vedoucí Rusku. Jenže pak zase přišlo pomalé depo a byla z toho opět minuta...


A vydala ses na běžky. Jak jsi během letošní zimy stihla trénovat?

Na lyžích jsem trénovala poměrně dost, i když určitě ne tolik jako lyžařka. Teď přes zimu je to hodně náročné období, protože ke třem disciplínám přibydou ještě lyže... Jezdila jsem na Jizerku, nebo když bylo víc sněhu, tak do vedlejší vesnice, kde na louce najíždí asi dvoukilometrové kolečko. To pak byla veliká úspora času. Někdy jsem také jezdila trénovat na Kolečko do Jablonce, když jsem mohla spojit trénink dcerky a svůj.


Jak se pro tebe vyvíjel závod v závěrečné disciplíně?

Vlastně už nijak. Ruska se mi pomaličku na čele vzdalovala a já byla ráda, že jedu. Za mnou byla po biku veliká díra já se už jen snažila dostat do cíle.


Jakou sportovní výživu jsi v době před, během a po závodě využila? Kdy a kde jsi doplňovala energii a čím?

Jako vždy jsem si tři dny předem brala Enervit Magnesium, těsně před startem jsem si dala energetické tablety s kofeinem Enervit GT Sport a pak jsem při závodě už jen občerstvovala ionťákem Enervit G Sport. Sice jsem na kole měla přidělaný gel, ale nakonec jsem ho nesnědla. Hned po závodě samozřejmě následoval regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jaké plány máš ještě teď na zimu a pak pro letošní letní sezonu?

Ještě bude v polovině února mistrovství Evropy v zimním triatlonu na Sicílii. V sezoně pak samozřejmě seriál Xterry. Určitě už ale nebudu usilovat o celkové umístění, pojedu „jen“ na pár závodů. K tomu mistrovství světa v terénním triatlonu v Dánsku a pak bych ráda po loňské zkušenosti zařadila nějaké závody cross country na horských kolech. Když to půjde, tak i nějaké kratší běhy v rámci přípravy.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit