Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

Šárko, známe vás jako špičkovou lukostřelkyni, čemu se ale věnujete ve svém osobním životě?

Jsem zaměstnankyní vysokoškolského sportovního centra, takže se lukostřelbě věnuji poloprofesionálně. K tomu dělám dobrovolníka pro jedno sociální centrum a v rámci Českého paralympijského výboru pomáhám hledat nováčky z řad handicapovaných a dětí – spolupracuji v rámci Para(re)startu v rehabilitačních ústavech a v rámci ParaHrátek na základních školách. Vyprávím tam svůj příběh, ukazuji lukostřelbu. Mnozí se ptají na můj životní příběh, zajímá je, jak to zvládám. Je to hrozně zajímavé, dozvídáte se příběhy dalších lidí, které můžete motivovat. Má to úspěch a lidi jsou z toho nadšení – vidí, že se to dá. Už to je zadostiučinění, když vidíte ty veselé oči, že zkusili sport a že jim to jde.
 

Jaký byl váš život před úrazem? Jak byste popsala a charakterizovala Šárku z té doby?

Já bych ji charakterizovala jako Šárku, která neměla prakticky na nic čas. Buď byla škola, nebo brigáda. Když to řeknu blbě, tak člověk nežil, ale přežíval. Teď samozřejmě pracuju plus sportuju, ale žiju a plním si svoje sny. Pro mě je to obrat o 360 stupňů. Byť je člověk na vozíku a potřebuje asistenci, přesto si život užívám. Už vím, že mám něco za sebou a chci si život prostě užít.
 

Takže v tom jste se po úraze nejvíc změnila?

Přesně tak. Vím, že to byla chyba, kterou jsem si uvědomila, když jsem byla v rehabilitačním centru v Kladrubech a tam viděla sport – řekla jsem si, že chci sportovat a už nechci být ta, která bude víceméně jen přežívat, ale že chci opravdu žít.
 

Jak moc vás dnes (ne)omezuje handicap?

Omezuje v tom, že jste stále závislí na další osobě. Když si jdu zastřílet, tak k sobě potřebuji dalšího člověka, který mi bude hlásit zásahy a vytahovat šípy. Já nejsem schopná ani pořádně dát ruce nad hlavu, okamžitě mi spadnou dolů, takže si sama ani nevytáhnu šípy. Prostě vím, že jsem odkázaná na pomoc jedné osoby, ale mám skvělého manžele a kamarády, kteří mi pomůžou a člověk to omezení pak ani nevidí. Vidím, že můžu všechno dělat – jít s kamarádkami ven, řídit auto. To jsem si po úraze nikdy nedokázala představit se svým handicapem. Je to o tom, že máte kolem sebe lidi, kteří vám pomůžou a kteří vás podrží, bez toho to nejde.
 

Co přesně se v osudný den a okamžik stalo?

Šla jsem si ráno pro snídani a uklouzla jsem na mokrých schodech v paneláku. Odvezli mě do nemocnice a po rentgenu a CT jen vykoukl doktor s otázkou: Praha, nebo Liberec? Já na něj koukala, protože se mi strašně klepalo tělo. Řekla jsem Praha a on řekl, že jedu do Motola. Od té chvíli si prakticky nic nepamatuju.
 

Jak dlouho trvalo, než jste se po operacích a rehabilitacích dostala zpět domů a do běžného života?

Úraz se mi stal 3. července 2010, to si pamatuji dodnes. Domů jsem se dostala po osmi měsících. Tři měsíce jsem byla po nemocnicích, kde mě dávali do kupy, pak jsem byla na 5 měsíců v rehabilitačním středisku v Kladrubech, kde jsem se setkala i se sportem. Pak mi ale trvalo ještě dva roky, než jsem se trošku zmátořila a dala do kupy, abych vůbec dokázala třeba déle sedět na vozíku.
 

Zmínila jste první styk se sportem. Jak tedy začala vaše kariéra lukostřelkyně?

Už z Kladrub jsem věděla, že chci sportovat, zároveň jsem se rozhodla dodělat si maturitu. A protože jsem z Trutnova a poblíž jsou Janské Lázně, kde mají obchodní akademii pro handicapované a je tam i florbalový klub vozíčkářů, zamířila jsem tam. Už před úrazem jsem se totiž florbalu trochu věnovala, tak jsem to chtěla zkusit. Poznala jsem tam i lukostřelbu, ale s mým handicapem jsem nedokázala natáhnout dlouhý reflexní luk. Tak jsem si říkala, že to pro mě asi nebude. Shodou okolností jsem pak ale byla v Centru Paraple a tam jsem potkala paralympijského vítěze v lukostřelbě Davida Drahonínského. Ten si všiml, že mám stejný handicap jako on, tak se mě zeptal, jestli nechci střílet z luku. Říkala jsem mu svou zkušenost, ale on se zmínil, že ve federaci je jeden kladkový luk pro leváky. A tím to všechno začalo…
 

Jaké jsou vaše další koníčky a záliby kromě lukostřelby?

Hrozně ráda čtu, u toho krásně vypínám myšlení. Mám ráda sci-fi.  A také mám moc ráda našeho psa Dastyho. Věnuji se jeho výcviku a jsem strašně ráda, když s ním a manželem můžeme být venku a blbneme!


Předchozí rozhovory si můžete přečíst zde:

Lukostřelkyně Pultar Musilová o Paříži: Byla to asi ta nejúžasnější paralympiáda!
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit