Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Miloš Nykodým je mistrem republiky v orientačním běhu, teď míří na MS

Když měl sám zhodnotit své jarní závodní období, prohodil, že bylo jako na houpačce. V posledním měsíci Miloš Nykodým absolvoval první letošní závod Světového poháru ve Finsku, pak reprezentační soustředění v Estonsku, mistrovství republiky na Vysočině, prestižní týmový štafetový závod Jukola ve Finsku a nyní míří na mistrovství světa, kde by se rád popral o TOP 10. O všech svých startech vypráví člen Enervit Teamu v našem rozhovoru.

Jukola je ve světě orientačního běhu velký pojem a byl to váš poslední start před odjezdem na šampionát. V čem je tento závod tak výjimečný a jak porbíhá?

Jukola je největší štafetový závod v orientačním běhu na světě, který se běhá každoročně v červnu ve Finsku. Účastní se ho na 1600 sedmičlenných mužských týmů. Spolu s ženami, které mají vlastní závod (Venlu), dětmi a diváky je v prostoru tohoto závodu na 40 000 lidí. Startuje se ve 23:00 a běží se přes celou noc. Jednotlivé úseky jsou různě dlouhé a noc ve Finsku není tou dobou moc dlouhá, takže některé jsou za světla, jiné za tmy. Celkový čas vítězné štafety bývá kolem osmi hodin. Jukola se běhá už sedmdesát let a je velikou klubovou prestiží uspět v tomto závodě.

 

Předloni jste slavil vítězství, jak se vám a týmu dařilo letos?

Letos jsem běžel Jukolu poprvé za švédský tým OK Linné a připadl na mě druhý úsek. Bohužel se nám na prvním úseku moc nezadařilo a můj týmový kolega doběhl skoro osm minut za prvními, kolem stého průběžného místa. Já jsem úplně zapomněl na předzávodní taktiku a snažil se ztrátu co nejdříve sám dohnat. Cestou na první kontrolu (cca 3km) se mi podařilo úplně si odvařit hlavu i nohy. Prostě jsem to přepálil. Už první kontrolu jsem hledal déle, než bych chtěl, a navštívil jsem i dvě cizí kontroly. Bohužel jsem se nezvládl vrátit do závodu a kupil chybu za chybou… Na posledních třech kilometrech mého nejdelšího úseku (14,3 km) jsem poprvé v životě dostal křeče. Sice se mi podařilo stáhnout zhruba 30 míst, ale ztrátu na čelo jsem prohloubil o neuvěřitelných dvanáct minut.

 

Jak probíhal závod dál?

Dalším pěti členům naší štafety se podařilo podat dobré výkony, takže se ztráta dále neprohlubovala a průběžná pozice týmu se výrazně zlepšovala. Na posledním úseku jsme sice prohráli na doběhu souboj o desáté místo, ale i jedenáctá příčka byla po tak nevydařeném začátku štafety víc než solidní.

 

Před startem v Jukole jste absolvoval mistrovství republiky na krátké trati a připsal si další mistrovský titul. Jak se vám na Vysočině běželo?

V kvalifikaci jsem předvedl solidní výkon, který stačil na vítězství v mém rozběhu, ve finále jsem tak měl mít velmi dobrou startovní pozici. Jenže Tomáš Dlabaja, který měl startovat dvě minuty přede mnou, se v neděli místo startu chopil mikrofonu a stal se spolukomentátorem přímého přenosu pro Českou televizi. Tím pádem jsem měl před sebou čtyřminutovou díru, což byla nevýhoda. Hned na začátku závodu jsem lehce zaváhal na čtvrté a desáté kontrole a Vojtěch Král startující dvě minuty za mnou už mě měl skoro na dohled. Naštěstí mě ale neviděl a já druhou polovinu závodu zvládl velmi dobře. Nakonec jsem mohl v cíli oslavit svůj druhý titul v mužích na této trati, i když jsem byl hodně překvapený.

 

Před měsícem jste poprvé v sezoně startoval také v závodě Světového poháru. Jak se vám dařilo?

Bohužel nijak zvlášť. Krom toho, že jsem se tou dobou ještě nepotkal s formou, jsem si přivodil zkaženým vajíčkem problémy s žaludkem, které mě trápily v průběhu krátké trati. Až 33. místo mě nepotěšilo. Při longu jsem pak po sobotních problémech neměl dost energie na to, abych závod vůbec dokončil. S vědomím toho, že z těchto závodů jedeme rovnou do Estonska na závěrečné soustředění před světovým šampionátem, jsem závod ukončil dříve.

 

Mistrovství světa vás čeká právě v nadcházejících dnech. Jaké jsou vaše ambice?

Běžím sprint, long a možná štafetu. Na sprintu bych byl velmi spokojený s průstřelem do top 20, jelikož sprinty téměř netrénuji. Na longu bych byl stejně spokojený s umístěním v top 10. Věřím, že když se mi podaří podat bezchybné výkony, nejsou to nereálné cíle. Natrénováno mám.

 

Prozradíte, jakou sportovní výživu si s sebou vezete?

Základem je regenerační nápoj Enervit R2 Sport, na který prostě nedám dopustit. Další nezbytnou součástí pro všechny disciplíny jsou předstartovní želé Enervit PRE Sport. Co se týče klasiky, tak na té se neobejdu bez dvou gelů Enervitene Sport a koncentrátu Enervitene Sport Competition. Pitný režim doplňuji iontovým nápojem Enervit G Endurance Sports. Takže je toho celkem dost…

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit