Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Nejtvrdší kemp orienťáka Miloše Nykodýma: 61 hodin v terénu a 500 km za 17 dní

Na začátku roku odjel do Švédska, aby se mohl kvalitně připravit na novou sezonu a prestižní týmové závody. Součástí jeho pobytu byl i březnový tréninkový kemp, který se konal v Portugalsku. Za 17 dní absolvoval Miloš Nykodým 61 tréninků ve čtyřech různých oblastech, ze kterých většina proběhla s mapou v lese. Zajímá vás, jak přesně vypadá jeho náročná příprava a jak ji zvládá?

Víme, že tréninkový deník si vedete poctivě. Jak tedy aktuálně vypadá z pohledu vaší přípravy na novou sezonu?

Od 1. listopadu, kdy začala, do 9. března čítala 129 dní, v nichž proběhlo přes 300 hodin tréninku, z toho téměř 250 hodin a 2 500 kilometru běhu. Padesát procent bylo v terénu, 38 procent s mapou. Průměrně mám na každý den necelé dvě hodiny běhu a 40 minut jiných tréninkových aktivit, převážně posilování.

 

Bavíme-li se o tréninkových hodinách, z jakých tréninků a tréninkových prostředků se skládá celá vaše příprava na nový ročník?

Základem je běh v terénu s mapou, proto jsem se na několik měsíců přesunul do švédské Uppsaly, kde mám pro tento trénink perfektní podmínky. Dělám to i proto, abych na chvíli změnil typ terénu. Z kopců pískovcových skal Českého ráje jsem se přesunul do totální roviny bažinatého Upplandu, takže navigace v těchto naprosto rozdílných terénech nemůže být víc odlišná. Neběhám ale jen v lese, polovina mého běžeckého tréninku se odehrává na různých cestách od lesních pěšinek až k asfaltu a částečně i na atletickém oválu. To, že jsem schopný týdně naběhat až 230 kilometrů, podle mě spočívá v mém „silovém“ tréninku. Sám to nazývám „Core“ -  jde o několik druhů cvičení převážně na stabilitu celého těla. Od základních sedů-lehů přes posilování s gumou až po balancování ve stoje na gymballu.

 

Na přelomu února a března jste se svým švédským týmem absolvoval tréninkový kemp v Portugalsku. Jaký byl?

Za sedmnáct tréninkových dní jsem absolvoval 61 tréninků ve čtyřech různých oblastech Portugalska, z kterých většina proběhla s mapou v lese. Z toho bylo osm tréninků formou místních závodů. Těchto 61 tréninků dalo dohromady náhodou 61 hodin a něco málo přes 500 naběhaných kilometrů. Pro mě to byl určitě nejtvrdší tréninkový kemp, co jsem kdy absolvoval. Po téměř všech trénincích jsem si dával regenerační nápoje Enervit R1 Sport nebo R2 Sport a především díky nim jsem byl schopný tento náročný program zvládnout…

 

Když zmiňujete důležitost sportovní výživy, tak na jaké produkty vy osobně spoléháte?

Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Sport, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. A během závodu do sebe cpu energetické gely a koncentráty. Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si třicet minut před startem loupnu i gel. Po závodě pak regenerační nápoj R1 Sport, který obsahuje o trošku víc BCAA, která jsou lepší právě po kratším intenzivnějším závodě.

 

Už byla řeč o vašem novoročním přesunu do švédské Uppsaly. Jaké tam máte podmínky k trénování a v čem se liší od těch českých?

Největší rozdíl mezi švédskými kluby a těmi českými je ve velikosti a především finančním zázemí. Velké množství skandinávských klubů hospodaří s větším rozpočtem, než má celá česká reprezentace. Takže je pro ně možné „naskautovat“ si běžce mého typu, který za ně odzávodí nejvýznamější klubové štafetové závody roku a to švédskou 10milu na začátku května a finskou Jukolu v polovině června. Já mám díky tomu více společných organizovaných tréninků a soustředění, zimní soustředění v teple, lepší je celková materiální výbava závodníka i větší množství zmapovaných lesních prostorů.

 

Vyvrcholením vašeho pobytu ve Skandinávii bude 10mila. Můžete tento závod trochu představit a říct, s jakým cílem do něj půjdete?

10mila je velmi prestižní švédský klubový štafetový závod, který se pravidělně už nekolik desítek let běhá na začátku orienťácké sezóny. Jde o závod desetičlených mužských štafet a pětičlených ženských štafet. Muži startují při setmění v devět hodin večer, většina závodu se tedy odehrává přes noc. Běžci mají na hlavách velmi výkonné čelovky umožnující rychlý běh terénem za tmy. Délky úseků jsou různé od zhruba 7 po 18 kilometrů a závod vrcholí někdy mezi šestou a sedmou hodinou ranní. V mužské kategorii startuje kolem 400 štafet, což je při hromádném startu prvních úseků opravdový hukot.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit