Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Nejtvrdší kemp orienťáka Miloše Nykodýma: 61 hodin v terénu a 500 km za 17 dní

Na začátku roku odjel do Švédska, aby se mohl kvalitně připravit na novou sezonu a prestižní týmové závody. Součástí jeho pobytu byl i březnový tréninkový kemp, který se konal v Portugalsku. Za 17 dní absolvoval Miloš Nykodým 61 tréninků ve čtyřech různých oblastech, ze kterých většina proběhla s mapou v lese. Zajímá vás, jak přesně vypadá jeho náročná příprava a jak ji zvládá?

Víme, že tréninkový deník si vedete poctivě. Jak tedy aktuálně vypadá z pohledu vaší přípravy na novou sezonu?

Od 1. listopadu, kdy začala, do 9. března čítala 129 dní, v nichž proběhlo přes 300 hodin tréninku, z toho téměř 250 hodin a 2 500 kilometru běhu. Padesát procent bylo v terénu, 38 procent s mapou. Průměrně mám na každý den necelé dvě hodiny běhu a 40 minut jiných tréninkových aktivit, převážně posilování.

 

Bavíme-li se o tréninkových hodinách, z jakých tréninků a tréninkových prostředků se skládá celá vaše příprava na nový ročník?

Základem je běh v terénu s mapou, proto jsem se na několik měsíců přesunul do švédské Uppsaly, kde mám pro tento trénink perfektní podmínky. Dělám to i proto, abych na chvíli změnil typ terénu. Z kopců pískovcových skal Českého ráje jsem se přesunul do totální roviny bažinatého Upplandu, takže navigace v těchto naprosto rozdílných terénech nemůže být víc odlišná. Neběhám ale jen v lese, polovina mého běžeckého tréninku se odehrává na různých cestách od lesních pěšinek až k asfaltu a částečně i na atletickém oválu. To, že jsem schopný týdně naběhat až 230 kilometrů, podle mě spočívá v mém „silovém“ tréninku. Sám to nazývám „Core“ -  jde o několik druhů cvičení převážně na stabilitu celého těla. Od základních sedů-lehů přes posilování s gumou až po balancování ve stoje na gymballu.

 

Na přelomu února a března jste se svým švédským týmem absolvoval tréninkový kemp v Portugalsku. Jaký byl?

Za sedmnáct tréninkových dní jsem absolvoval 61 tréninků ve čtyřech různých oblastech Portugalska, z kterých většina proběhla s mapou v lese. Z toho bylo osm tréninků formou místních závodů. Těchto 61 tréninků dalo dohromady náhodou 61 hodin a něco málo přes 500 naběhaných kilometrů. Pro mě to byl určitě nejtvrdší tréninkový kemp, co jsem kdy absolvoval. Po téměř všech trénincích jsem si dával regenerační nápoje Enervit R1 Sport nebo R2 Sport a především díky nim jsem byl schopný tento náročný program zvládnout…

 

Když zmiňujete důležitost sportovní výživy, tak na jaké produkty vy osobně spoléháte?

Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Sport, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. A během závodu do sebe cpu energetické gely a koncentráty. Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si třicet minut před startem loupnu i gel. Po závodě pak regenerační nápoj R1 Sport, který obsahuje o trošku víc BCAA, která jsou lepší právě po kratším intenzivnějším závodě.

 

Už byla řeč o vašem novoročním přesunu do švédské Uppsaly. Jaké tam máte podmínky k trénování a v čem se liší od těch českých?

Největší rozdíl mezi švédskými kluby a těmi českými je ve velikosti a především finančním zázemí. Velké množství skandinávských klubů hospodaří s větším rozpočtem, než má celá česká reprezentace. Takže je pro ně možné „naskautovat“ si běžce mého typu, který za ně odzávodí nejvýznamější klubové štafetové závody roku a to švédskou 10milu na začátku května a finskou Jukolu v polovině června. Já mám díky tomu více společných organizovaných tréninků a soustředění, zimní soustředění v teple, lepší je celková materiální výbava závodníka i větší množství zmapovaných lesních prostorů.

 

Vyvrcholením vašeho pobytu ve Skandinávii bude 10mila. Můžete tento závod trochu představit a říct, s jakým cílem do něj půjdete?

10mila je velmi prestižní švédský klubový štafetový závod, který se pravidělně už nekolik desítek let běhá na začátku orienťácké sezóny. Jde o závod desetičlených mužských štafet a pětičlených ženských štafet. Muži startují při setmění v devět hodin večer, většina závodu se tedy odehrává přes noc. Běžci mají na hlavách velmi výkonné čelovky umožnující rychlý běh terénem za tmy. Délky úseků jsou různé od zhruba 7 po 18 kilometrů a závod vrcholí někdy mezi šestou a sedmou hodinou ranní. V mužské kategorii startuje kolem 400 štafet, což je při hromádném startu prvních úseků opravdový hukot.

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit