Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Objevte mySASY a posuňte svůj výkon na základě přesných dat

Získejte detailní informace pro řízení tréninku díky měření a interpretaci dat s mySASY. Dozvíte se tak především, jaká je úroveň únavy a regenerace, tedy v jaké adaptační fázi se váš organizmus právě nachází a jaká je jeho dlouhodobá dispozice. Díky mySASY si můžete ověřovat každý den, zda u vás nastala superkompenzace, která umožňuje růst výkonnosti při zařazení náročného tréninku, nebo zda váš organismus potřebuje naopak podpořit regenerační procesy vhodnou úpravou tréninku. Z dlouhodobého hlediska pak můžete sledovat růst své trénovatelnosti a optimalizovat všechny procesy spojené s adaptací na zátěž.

O fázi regenerace jsme toho na našich stránkách a v rámci projektu Sportuj lépe napsali již mnoho:

  • že je to jediná fáze tréninku, při níž roste výkonnost
  • růst výkonnosti je odrazem adaptace organizmu na výkon, který vyústí až do superkompenzace
  • délka a intenzita adaptační (regenerační) fáze závisí na intenzitě a délce tréninkové zátěže
  • průběh regenerační fáze může trvat až 2-3 dny v závislosti na regeneračních procesech, které do velké míry souvisí s výživou.

 

Jak dlouho trvá adaptační fáze

Až dosud jsme délku fáze regenerace určovali s odkazem na pocity sportovce, nebo na tabulku závislosti obnovy energetických zdrojů na délce a typu zatížení z knihy Výkon a trénink ve sportu (Dovalil Josef a kol., nakladatelství Olympia). Svůj trénink ale můžete řídit i sofistikovaněji – na základě dat a vědeckých analýz, abyste mohli posouvat svou výkonnost. A to díky systému mySASY, partnera projektu Sportuj lépe, který dokáže přesněji identifikovat, v jaké fázi regeneračního procesu se vaše tělo nachází.

Systém mySASY je založený na měření spektrální analýzy variability srdeční frekvence a vychází z hodnocení aktivity obou větví autonomního nervového systému. K využití měření a analýz mySASY vám stačí hrudní pás s Bluetooth umožňující měření tepu s přesností na tisícinu sekundy, zakoupení tréninkového profilu pro mobilní aplikaci a případně nadstavba v podobě vybraného programu. Pak můžete měřit své hodnoty kdykoli a kdekoli a výsledky ihned aplikovat do svého tréninku, aby dával smysl a vaše výkonnost rostla.

 

Díky mySASY můžete:

  • sledovat, kdy dochází k fázi SUPERKOMPENZACE, kdy a jak je nejefektivnější realizovat další zatížení;
  • hodnotit úroveň únavy a úroveň regenerace organismu;
  • sledovat a hodnotit reakci organismu na dané tréninkové zatížení (příliš velké – zpomalení regenerace, příliš malé – nedostatečný tréninkový podnět);
  • pomocí objektivního hodnocení úrovně regeneračního procesu hledat optimální způsoby a délky regenerace;
  • optimálně dávkovat a časovat zátěž a odpočinek;
  • vedle aktuální reakce sledovat i dlouhodobou adaptaci na tréninkové zatížení vedoucí při správném tréninku ke zlepšování trénovatelnosti;
  • předcházet nadměrnému zatěžování organismu a tím chronickému přetížení či přetrénování;
  • hodnotit trénovatelnost – úroveň a rychlost regenerace organismu sportovce a tím míru sportovního talentu;
  • realizovat takové úpravy tréninku, které povedou k optimalizaci tréninkového procesu
  • ladit přesněji sportovní formu.

Systém mySASY je jediné mobilní řešení umožňující monitorování SA HRV kdekoli a kdykoli s okamžitě dostupnými výsledky. Kompletní informace o projektu najdete na webu mySASY.com.

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit