Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým už má na kontě medaile z MČR i přípravu v Keni

Netradiční předsezonní příprava v Africe, tradičně úspěšný start do sezony. Miloš Nykodým odstartoval další kapitolu svojí kariéry orientačního běžce na keňském soustředění a hned při svém prvním závodě v rámci mistrovství republiky si doběhl pro zlato. Další den pak přidal stříbro a poté i nominaci na květnové mistrovství Evropy. Člen Enervit Teamu tak hlásí úspěšný začátek sezony!

Vaše příprava byla letos trochu nezvyklá, vydal jste se do Afriky. Na jak dlouho a jak tuhle zkušenost hodnotíte?

Byla to taková malá náhoda. V listopadu jsem se na prvním kole Brněnského běžeckého poháru zakecal s Jirkou Homoláčem a zeptal se ho, jestli letos opět letí do Keni. On že jo, a jestli chci vyrazit s ním. Tak jsem hned další týden začal řešit očkování (smích). Byl jsem tam devět týdnů a bylo to poprvé, co jsem absolvoval vysokohorské soustředění. Zároveň to pro mě bylo první ryze atletické soustředění a první mimo Evropu. Nejde ho hodnotit jinak než v superlativech, fyzička šla určitě nahoru. Teď je jen otázkou, jestli tu rychlost zvládnu v lese umapovat. Zatím to vypadá, že bych s tím neměl mít velké problémy.


Jaké vypadaly vaše tréninky?Foto: Jaroslav Havlík

Tréninky byly zaměřeny téměř výhradně na meziprahový rozvoj. Běhal jsem jen po cestách, občas po asfaltu, když nám hlavně ke konci začalo pršet. První měsíc jsem trénoval sám, protože jsem měl oproti ostatním českým klukům aklimatizační manko. Potom jsem se začal přidávat na jeden dva tréninky týdně k místním na jejich progresivní osmnáctikilometrové výběhy v kopcích. S našimi atlety jsem netrénoval, oni se připravovali na brzký vrchol v podobě Pražské půlky (7. 4.) a já až na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, které bude probíhat od 6. do 13. května.


Jak hodnotíte celou svou přípravu na letošní sezonu, a kolik jste toho absolvoval?

Za celou zimu jsem neměl žádný delší tréninkový výpadek, když pominu zažívací problémy v Keni, kterým se tam člověk prý nevyhne. Takže spokojenost. Od začátku listopadu už mám naběháno přes 3000 kilometrů.


Vaše závodní sezona začala mistrovstvím republiky v nočním orientačním běhu, který jste vyhrál. Dá se tedy říct, že vše je na úvod optimální a forma vyladěná?

Formu jsem ještě nijak neladil, ale základ je položený dobře. V týdnu, co se mi podařilo vyhrát mistrovství v nočním, jsem byl ještě pořád v objemové přípravě, kdy jsem naběhal kolem 120 kilometrů. O týden dřív to bylo skoro 190. Formu bych měl letos poprvé vyladit na evropský šampionát ve Švýcarsku.


Hned po MČR odstartoval i Český pohár, a to sprinterským závodem. Skončil jste druhý, takže i v tomto případě panuje spokojenost?

Určitě. Závod se mi až na jeden odběh od kontroly povedl parádně. Skončil jsem druhý za aktuálně nejlepším sprinterem Vojtou Králem a to o pět vteřin. Vojta navíc MČR v nočním vynechal.

 

Foto: Jaroslav Havlík

Závod byl zároveň nominační na mistrovství Evropy. Máte teď účast jistou?

Mám, ale zajistil jsem si ji až později. Běžela se ještě druhá část nominačních závodů. Nejdřív dráhový test na 3000 metrů, kde jsem si udělal nový osobák v čase 8:46. Pak následovala krátká trať, která se mi nepovedla podle představ a na níž jsem obsadil 7. místo. Na klasické trati už jsem byl nejrychlejší. V nominační tabulce, do které se počítaly dva lepší orientační výsledky a body z dráhy, jsem obsadil druhé místo, jediný bod za Vojtou Králem. Třetí místo obsadil můj oddílový kolega Dan Hájek, který měl stejné body jako já, takže v můj prospěch rozhodla vzájemná bilance v orientačních závodech. Přímou nominaci ale získávají tři závodníci, takže to nehrálo žádnou roli.


I letos při tréninku a závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty jste využíval během přípravy a úvodních závodů sezony?

Já jsem taková konzerva, takže spoléhám pořád na svoji klasiku. Před závodem, nebo těžším tréninkem Enervit PRE sport (s kofeinem i bez) podle toho, jak je závod nebo trénink dlouhý. A ještě piju iontový nápoj Enervit G Sport. Při závodě občas gelík Enervitene Sport Gel, nebo koncentrát Enervitene Sport Concentrate. Při tréninku zase občas přihodím energetickou tabletku Enervit GT Sport. Po závodě nebo těžším tréninku se neobejdu bez regenerační Enervit R2 Sport. Do Keni jsem si ještě vezl Enervit BCAA tabletky a šumivé tablety Enervit Multivitamin pro přísun vitamínů a minerálů.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit