Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým už má na kontě medaile z MČR i přípravu v Keni

Netradiční předsezonní příprava v Africe, tradičně úspěšný start do sezony. Miloš Nykodým odstartoval další kapitolu svojí kariéry orientačního běžce na keňském soustředění a hned při svém prvním závodě v rámci mistrovství republiky si doběhl pro zlato. Další den pak přidal stříbro a poté i nominaci na květnové mistrovství Evropy. Člen Enervit Teamu tak hlásí úspěšný začátek sezony!

Vaše příprava byla letos trochu nezvyklá, vydal jste se do Afriky. Na jak dlouho a jak tuhle zkušenost hodnotíte?

Byla to taková malá náhoda. V listopadu jsem se na prvním kole Brněnského běžeckého poháru zakecal s Jirkou Homoláčem a zeptal se ho, jestli letos opět letí do Keni. On že jo, a jestli chci vyrazit s ním. Tak jsem hned další týden začal řešit očkování (smích). Byl jsem tam devět týdnů a bylo to poprvé, co jsem absolvoval vysokohorské soustředění. Zároveň to pro mě bylo první ryze atletické soustředění a první mimo Evropu. Nejde ho hodnotit jinak než v superlativech, fyzička šla určitě nahoru. Teď je jen otázkou, jestli tu rychlost zvládnu v lese umapovat. Zatím to vypadá, že bych s tím neměl mít velké problémy.


Jaké vypadaly vaše tréninky?Foto: Jaroslav Havlík

Tréninky byly zaměřeny téměř výhradně na meziprahový rozvoj. Běhal jsem jen po cestách, občas po asfaltu, když nám hlavně ke konci začalo pršet. První měsíc jsem trénoval sám, protože jsem měl oproti ostatním českým klukům aklimatizační manko. Potom jsem se začal přidávat na jeden dva tréninky týdně k místním na jejich progresivní osmnáctikilometrové výběhy v kopcích. S našimi atlety jsem netrénoval, oni se připravovali na brzký vrchol v podobě Pražské půlky (7. 4.) a já až na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, které bude probíhat od 6. do 13. května.


Jak hodnotíte celou svou přípravu na letošní sezonu, a kolik jste toho absolvoval?

Za celou zimu jsem neměl žádný delší tréninkový výpadek, když pominu zažívací problémy v Keni, kterým se tam člověk prý nevyhne. Takže spokojenost. Od začátku listopadu už mám naběháno přes 3000 kilometrů.


Vaše závodní sezona začala mistrovstvím republiky v nočním orientačním běhu, který jste vyhrál. Dá se tedy říct, že vše je na úvod optimální a forma vyladěná?

Formu jsem ještě nijak neladil, ale základ je položený dobře. V týdnu, co se mi podařilo vyhrát mistrovství v nočním, jsem byl ještě pořád v objemové přípravě, kdy jsem naběhal kolem 120 kilometrů. O týden dřív to bylo skoro 190. Formu bych měl letos poprvé vyladit na evropský šampionát ve Švýcarsku.


Hned po MČR odstartoval i Český pohár, a to sprinterským závodem. Skončil jste druhý, takže i v tomto případě panuje spokojenost?

Určitě. Závod se mi až na jeden odběh od kontroly povedl parádně. Skončil jsem druhý za aktuálně nejlepším sprinterem Vojtou Králem a to o pět vteřin. Vojta navíc MČR v nočním vynechal.

 

Foto: Jaroslav Havlík

Závod byl zároveň nominační na mistrovství Evropy. Máte teď účast jistou?

Mám, ale zajistil jsem si ji až později. Běžela se ještě druhá část nominačních závodů. Nejdřív dráhový test na 3000 metrů, kde jsem si udělal nový osobák v čase 8:46. Pak následovala krátká trať, která se mi nepovedla podle představ a na níž jsem obsadil 7. místo. Na klasické trati už jsem byl nejrychlejší. V nominační tabulce, do které se počítaly dva lepší orientační výsledky a body z dráhy, jsem obsadil druhé místo, jediný bod za Vojtou Králem. Třetí místo obsadil můj oddílový kolega Dan Hájek, který měl stejné body jako já, takže v můj prospěch rozhodla vzájemná bilance v orientačních závodech. Přímou nominaci ale získávají tři závodníci, takže to nehrálo žádnou roli.


I letos při tréninku a závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty jste využíval během přípravy a úvodních závodů sezony?

Já jsem taková konzerva, takže spoléhám pořád na svoji klasiku. Před závodem, nebo těžším tréninkem Enervit PRE sport (s kofeinem i bez) podle toho, jak je závod nebo trénink dlouhý. A ještě piju iontový nápoj Enervit G Sport. Při závodě občas gelík Enervitene Sport Gel, nebo koncentrát Enervitene Sport Concentrate. Při tréninku zase občas přihodím energetickou tabletku Enervit GT Sport. Po závodě nebo těžším tréninku se neobejdu bez regenerační Enervit R2 Sport. Do Keni jsem si ještě vezl Enervit BCAA tabletky a šumivé tablety Enervit Multivitamin pro přísun vitamínů a minerálů.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit