Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým už má na kontě medaile z MČR i přípravu v Keni

Netradiční předsezonní příprava v Africe, tradičně úspěšný start do sezony. Miloš Nykodým odstartoval další kapitolu svojí kariéry orientačního běžce na keňském soustředění a hned při svém prvním závodě v rámci mistrovství republiky si doběhl pro zlato. Další den pak přidal stříbro a poté i nominaci na květnové mistrovství Evropy. Člen Enervit Teamu tak hlásí úspěšný začátek sezony!

Vaše příprava byla letos trochu nezvyklá, vydal jste se do Afriky. Na jak dlouho a jak tuhle zkušenost hodnotíte?

Byla to taková malá náhoda. V listopadu jsem se na prvním kole Brněnského běžeckého poháru zakecal s Jirkou Homoláčem a zeptal se ho, jestli letos opět letí do Keni. On že jo, a jestli chci vyrazit s ním. Tak jsem hned další týden začal řešit očkování (smích). Byl jsem tam devět týdnů a bylo to poprvé, co jsem absolvoval vysokohorské soustředění. Zároveň to pro mě bylo první ryze atletické soustředění a první mimo Evropu. Nejde ho hodnotit jinak než v superlativech, fyzička šla určitě nahoru. Teď je jen otázkou, jestli tu rychlost zvládnu v lese umapovat. Zatím to vypadá, že bych s tím neměl mít velké problémy.


Jaké vypadaly vaše tréninky?Foto: Jaroslav Havlík

Tréninky byly zaměřeny téměř výhradně na meziprahový rozvoj. Běhal jsem jen po cestách, občas po asfaltu, když nám hlavně ke konci začalo pršet. První měsíc jsem trénoval sám, protože jsem měl oproti ostatním českým klukům aklimatizační manko. Potom jsem se začal přidávat na jeden dva tréninky týdně k místním na jejich progresivní osmnáctikilometrové výběhy v kopcích. S našimi atlety jsem netrénoval, oni se připravovali na brzký vrchol v podobě Pražské půlky (7. 4.) a já až na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, které bude probíhat od 6. do 13. května.


Jak hodnotíte celou svou přípravu na letošní sezonu, a kolik jste toho absolvoval?

Za celou zimu jsem neměl žádný delší tréninkový výpadek, když pominu zažívací problémy v Keni, kterým se tam člověk prý nevyhne. Takže spokojenost. Od začátku listopadu už mám naběháno přes 3000 kilometrů.


Vaše závodní sezona začala mistrovstvím republiky v nočním orientačním běhu, který jste vyhrál. Dá se tedy říct, že vše je na úvod optimální a forma vyladěná?

Formu jsem ještě nijak neladil, ale základ je položený dobře. V týdnu, co se mi podařilo vyhrát mistrovství v nočním, jsem byl ještě pořád v objemové přípravě, kdy jsem naběhal kolem 120 kilometrů. O týden dřív to bylo skoro 190. Formu bych měl letos poprvé vyladit na evropský šampionát ve Švýcarsku.


Hned po MČR odstartoval i Český pohár, a to sprinterským závodem. Skončil jste druhý, takže i v tomto případě panuje spokojenost?

Určitě. Závod se mi až na jeden odběh od kontroly povedl parádně. Skončil jsem druhý za aktuálně nejlepším sprinterem Vojtou Králem a to o pět vteřin. Vojta navíc MČR v nočním vynechal.

 

Foto: Jaroslav Havlík

Závod byl zároveň nominační na mistrovství Evropy. Máte teď účast jistou?

Mám, ale zajistil jsem si ji až později. Běžela se ještě druhá část nominačních závodů. Nejdřív dráhový test na 3000 metrů, kde jsem si udělal nový osobák v čase 8:46. Pak následovala krátká trať, která se mi nepovedla podle představ a na níž jsem obsadil 7. místo. Na klasické trati už jsem byl nejrychlejší. V nominační tabulce, do které se počítaly dva lepší orientační výsledky a body z dráhy, jsem obsadil druhé místo, jediný bod za Vojtou Králem. Třetí místo obsadil můj oddílový kolega Dan Hájek, který měl stejné body jako já, takže v můj prospěch rozhodla vzájemná bilance v orientačních závodech. Přímou nominaci ale získávají tři závodníci, takže to nehrálo žádnou roli.


I letos při tréninku a závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty jste využíval během přípravy a úvodních závodů sezony?

Já jsem taková konzerva, takže spoléhám pořád na svoji klasiku. Před závodem, nebo těžším tréninkem Enervit PRE sport (s kofeinem i bez) podle toho, jak je závod nebo trénink dlouhý. A ještě piju iontový nápoj Enervit G Sport. Při závodě občas gelík Enervitene Sport Gel, nebo koncentrát Enervitene Sport Concentrate. Při tréninku zase občas přihodím energetickou tabletku Enervit GT Sport. Po závodě nebo těžším tréninku se neobejdu bez regenerační Enervit R2 Sport. Do Keni jsem si ještě vezl Enervit BCAA tabletky a šumivé tablety Enervit Multivitamin pro přísun vitamínů a minerálů.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit