Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Pracovat a přitom se stát mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu? Vít Pavlišta dokazuje, že to jde!

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

 

1. Jak by jsi popsal letošní sezónu, která byla velice úspěšná? Co byl tvůj letošní vrchol?

 

Letos se mi povedla především jarní část sezóny. Dařilo se mi na silnici, v krosu i do vrchu. Zvládl jsem letos bez dlouhých běžeckých pauz přečkat zimu a bylo to vidět. Stal jsem se na jaře vícemistrem republiky v krosu, mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu. Největší můj letošní úspěch byl určitě výkon na Pražském maratonu. Podařilo se mi vyhrát mezi českými běžci a výrazně si posunout osobní rekord.

2. Byla nějaká změna v Tvém tréninkovém plánu oproti loňskému roku?

 

Zimní příprava byla víceméně stejná jako předchozí roky. Naběhal jsem o něco víc kilometrů, ale skladba tréninků se nezměnila. Výraznější změny v mém tréninku nastaly až po Pražském maratonu, kdy mi můj zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova a tím jsem získal možnost trénovat dvoufázově. Dlouho jsem se ale v červnu trápil se zraněními a začal znovu pořádně trénovat až začátkem srpna. Na podzim se mi už nic moc zaběhnout nepodařilo. 2. místo z mistrovských Běchovic a vítězství mezi Čechy na Ústeckém půlmaratonu sice nebyly špatné výsledky, ale očekávání jsem měl pro podzimní část sezóny vyšší.

3. Letos sis vyzkoušel i jiné typy běžeckých závodů. Nastane nějaká změna v Tvém hlavním zaměření?

 

Na jarní část sezóny žádné změny neplánuji a chtěl bych být vidět především na silnici. Chci stlačit svůj čas na maraton co nejvíce pod 2:17 a pokusit se nominovat na olympijské hry do Ria. Cíl je to sice vysoký, ale motivuje mě na sobě makat. Pro zbytek sezóny zatím žádný konkrétní plán rozmyšlený nemám. Budu běhat závody, které mě baví. Nejspíš od všeho trochu.

4. Dokázal by jsi poradit lidem, kteří chtějí vedle svého zaměstnání kvalitně běhat? I Ty nabíháš kilometry a trénuješ až po práci, tak to velice dobře znáš.

 

Při zaměstnání se dá kvalitně natrénovat, ale nese to s sebou nějaké oběti. Během pracovního týdne se nic moc jiného kromě práce, tréninku a regenerace stihnout nedá. Veškeré další zájmy a povinnosti musí člověk odsunout na víkend. Musíte být opravdu silně přesvědčení, že to má smysl, protože běhat každý den ve tmě, často dešti a sněhové břečce po špinavých silnicích není pro každého. Trénink mi zabere denně maximálně 2 hodiny. V porovnání s jinými sporty to není podle mě zas tak moc. Navíc můžete vyběhnout odkudkoliv. Třeba rovnou z práce směrem domů.

5. Prozradil by jsi čtenářům, jestli máš nějaké speciální stravovací návyky při trénování, závodění a jaké je tvé běžné stravování?

 

Moje běžné stravování není nic moc, což si uvědomuji a třeba se mi podaří něco s tím časem udělat. Jím, co mi chutná a většinou to nejsou úplně zdravé potraviny. V den závodu jsem už ale samozřejmě na sebe přísnější a jím jen to, co mám ověřené a funguje mi. Moje závodní a předzávodní strava se skládá především z Enervit Pre Sportů před výkonem a Enervitine koncentrátů během výkonu.

6. Vítku, poslední otázka. Jak hodláš naložit s volným časem po sezóně?

 

Jedu na dovolenou, chodím víc mezi kamarády, za kulturou a aktivně regeneruji. Mám rád tato období. Po pár týdnech už mi ale trénink začne zase chybět.

 

 

Děkujeme Ti za Tvůj čas a přejeme úspěšné vkročení do nové sezóny a pořádný odpočinek po sezóně.

 

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit