Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Pracovat a přitom se stát mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu? Vít Pavlišta dokazuje, že to jde!

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

 

1. Jak by jsi popsal letošní sezónu, která byla velice úspěšná? Co byl tvůj letošní vrchol?

 

Letos se mi povedla především jarní část sezóny. Dařilo se mi na silnici, v krosu i do vrchu. Zvládl jsem letos bez dlouhých běžeckých pauz přečkat zimu a bylo to vidět. Stal jsem se na jaře vícemistrem republiky v krosu, mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu. Největší můj letošní úspěch byl určitě výkon na Pražském maratonu. Podařilo se mi vyhrát mezi českými běžci a výrazně si posunout osobní rekord.

2. Byla nějaká změna v Tvém tréninkovém plánu oproti loňskému roku?

 

Zimní příprava byla víceméně stejná jako předchozí roky. Naběhal jsem o něco víc kilometrů, ale skladba tréninků se nezměnila. Výraznější změny v mém tréninku nastaly až po Pražském maratonu, kdy mi můj zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova a tím jsem získal možnost trénovat dvoufázově. Dlouho jsem se ale v červnu trápil se zraněními a začal znovu pořádně trénovat až začátkem srpna. Na podzim se mi už nic moc zaběhnout nepodařilo. 2. místo z mistrovských Běchovic a vítězství mezi Čechy na Ústeckém půlmaratonu sice nebyly špatné výsledky, ale očekávání jsem měl pro podzimní část sezóny vyšší.

3. Letos sis vyzkoušel i jiné typy běžeckých závodů. Nastane nějaká změna v Tvém hlavním zaměření?

 

Na jarní část sezóny žádné změny neplánuji a chtěl bych být vidět především na silnici. Chci stlačit svůj čas na maraton co nejvíce pod 2:17 a pokusit se nominovat na olympijské hry do Ria. Cíl je to sice vysoký, ale motivuje mě na sobě makat. Pro zbytek sezóny zatím žádný konkrétní plán rozmyšlený nemám. Budu běhat závody, které mě baví. Nejspíš od všeho trochu.

4. Dokázal by jsi poradit lidem, kteří chtějí vedle svého zaměstnání kvalitně běhat? I Ty nabíháš kilometry a trénuješ až po práci, tak to velice dobře znáš.

 

Při zaměstnání se dá kvalitně natrénovat, ale nese to s sebou nějaké oběti. Během pracovního týdne se nic moc jiného kromě práce, tréninku a regenerace stihnout nedá. Veškeré další zájmy a povinnosti musí člověk odsunout na víkend. Musíte být opravdu silně přesvědčení, že to má smysl, protože běhat každý den ve tmě, často dešti a sněhové břečce po špinavých silnicích není pro každého. Trénink mi zabere denně maximálně 2 hodiny. V porovnání s jinými sporty to není podle mě zas tak moc. Navíc můžete vyběhnout odkudkoliv. Třeba rovnou z práce směrem domů.

5. Prozradil by jsi čtenářům, jestli máš nějaké speciální stravovací návyky při trénování, závodění a jaké je tvé běžné stravování?

 

Moje běžné stravování není nic moc, což si uvědomuji a třeba se mi podaří něco s tím časem udělat. Jím, co mi chutná a většinou to nejsou úplně zdravé potraviny. V den závodu jsem už ale samozřejmě na sebe přísnější a jím jen to, co mám ověřené a funguje mi. Moje závodní a předzávodní strava se skládá především z Enervit Pre Sportů před výkonem a Enervitine koncentrátů během výkonu.

6. Vítku, poslední otázka. Jak hodláš naložit s volným časem po sezóně?

 

Jedu na dovolenou, chodím víc mezi kamarády, za kulturou a aktivně regeneruji. Mám rád tato období. Po pár týdnech už mi ale trénink začne zase chybět.

 

 

Děkujeme Ti za Tvůj čas a přejeme úspěšné vkročení do nové sezóny a pořádný odpočinek po sezóně.

 

AKTUALITY

20/4
Nejlepším českým parasportovcem je opět plavec David Kratochvíl

Trojnásobný medailista z loňských paralympijských her v Paříži ovládl Ceny Českého paralympijského výboru podruhé v řadě. Na stříbrném stupínku byla lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a bronzový skončil stolní tenista Jiří Suchánek. I oni ve Francii vybojovali cenné kovy a stejně jako celý český paralympijský tým spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/4
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A  koledovat mohou všichni - sportovci i sportovkyně. Koledu totiž máme pro všechny, kteří chtějí sportovat lépe. 

14/4
Cyklistické Flandry a Roubaix s Enervitem: 4 pódiová umístění

Tadej Pogačar z UAE Emirates ovládl závod Kolem Flander a na Paříž-Roubaix bral druhou příčku. I Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek vybojoval stupně vítězů v obou startech – v tom prvním bral stříbro, ve druhém bronz. Oba dva se svými týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. A my vám prozradíme, na co jeli!

7/4
Vrchol hokejové sezony se neobejde bez Enervitu

Obě nejvyšší české hokejové soutěže míří k vyvrcholení v podobě korunování mistrů letošní sezony. V semifinále Tipsport extraligy i ve finále Maxa ligy bojují o titul i týmy spoléhající na Enervit – Sparta Praha, Dynamo Pardubice a Berani Zlín.

3/4
Objevte jarní Enervit novinky!

Máme pro vás zbrusu nové produkty na startu jarní sezony. Speciální řadu Enervit C2:1 rozšířila nová energetická tyčinka Enervit Carbo Bar s přídavkem sodíku a skvělou příchutí slaného arašídového másla. Úplnou novinkou v portfoliu jsou sáčky Enervit Electrolytes Boost se sypkou směsí určenou k přípravě nápoje a dodání potřebných minerálních látek během sportu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. I v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem sportovcům. Sportujte s námi lépe!

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: co před sportem a v krizi?

Kdo to myslí se sportem aspoň trochu vážně, sportovní výživu dobře zná. Přesto může mít i otázky, které se právě ke sportovní výživě a jejímu užívání vážou. Dali jsme dohromady ty nejčastější a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky, co jíst před sportem a jak zažehnat krizi během tréninku či závodu.

Více aktualit