Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Pracovat a přitom se stát mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu? Vít Pavlišta dokazuje, že to jde!

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

 

1. Jak by jsi popsal letošní sezónu, která byla velice úspěšná? Co byl tvůj letošní vrchol?

 

Letos se mi povedla především jarní část sezóny. Dařilo se mi na silnici, v krosu i do vrchu. Zvládl jsem letos bez dlouhých běžeckých pauz přečkat zimu a bylo to vidět. Stal jsem se na jaře vícemistrem republiky v krosu, mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu. Největší můj letošní úspěch byl určitě výkon na Pražském maratonu. Podařilo se mi vyhrát mezi českými běžci a výrazně si posunout osobní rekord.

2. Byla nějaká změna v Tvém tréninkovém plánu oproti loňskému roku?

 

Zimní příprava byla víceméně stejná jako předchozí roky. Naběhal jsem o něco víc kilometrů, ale skladba tréninků se nezměnila. Výraznější změny v mém tréninku nastaly až po Pražském maratonu, kdy mi můj zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova a tím jsem získal možnost trénovat dvoufázově. Dlouho jsem se ale v červnu trápil se zraněními a začal znovu pořádně trénovat až začátkem srpna. Na podzim se mi už nic moc zaběhnout nepodařilo. 2. místo z mistrovských Běchovic a vítězství mezi Čechy na Ústeckém půlmaratonu sice nebyly špatné výsledky, ale očekávání jsem měl pro podzimní část sezóny vyšší.

3. Letos sis vyzkoušel i jiné typy běžeckých závodů. Nastane nějaká změna v Tvém hlavním zaměření?

 

Na jarní část sezóny žádné změny neplánuji a chtěl bych být vidět především na silnici. Chci stlačit svůj čas na maraton co nejvíce pod 2:17 a pokusit se nominovat na olympijské hry do Ria. Cíl je to sice vysoký, ale motivuje mě na sobě makat. Pro zbytek sezóny zatím žádný konkrétní plán rozmyšlený nemám. Budu běhat závody, které mě baví. Nejspíš od všeho trochu.

4. Dokázal by jsi poradit lidem, kteří chtějí vedle svého zaměstnání kvalitně běhat? I Ty nabíháš kilometry a trénuješ až po práci, tak to velice dobře znáš.

 

Při zaměstnání se dá kvalitně natrénovat, ale nese to s sebou nějaké oběti. Během pracovního týdne se nic moc jiného kromě práce, tréninku a regenerace stihnout nedá. Veškeré další zájmy a povinnosti musí člověk odsunout na víkend. Musíte být opravdu silně přesvědčení, že to má smysl, protože běhat každý den ve tmě, často dešti a sněhové břečce po špinavých silnicích není pro každého. Trénink mi zabere denně maximálně 2 hodiny. V porovnání s jinými sporty to není podle mě zas tak moc. Navíc můžete vyběhnout odkudkoliv. Třeba rovnou z práce směrem domů.

5. Prozradil by jsi čtenářům, jestli máš nějaké speciální stravovací návyky při trénování, závodění a jaké je tvé běžné stravování?

 

Moje běžné stravování není nic moc, což si uvědomuji a třeba se mi podaří něco s tím časem udělat. Jím, co mi chutná a většinou to nejsou úplně zdravé potraviny. V den závodu jsem už ale samozřejmě na sebe přísnější a jím jen to, co mám ověřené a funguje mi. Moje závodní a předzávodní strava se skládá především z Enervit Pre Sportů před výkonem a Enervitine koncentrátů během výkonu.

6. Vítku, poslední otázka. Jak hodláš naložit s volným časem po sezóně?

 

Jedu na dovolenou, chodím víc mezi kamarády, za kulturou a aktivně regeneruji. Mám rád tato období. Po pár týdnech už mi ale trénink začne zase chybět.

 

 

Děkujeme Ti za Tvůj čas a přejeme úspěšné vkročení do nové sezóny a pořádný odpočinek po sezóně.

 

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit