Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Fyziologický pohled

Člověk se při každém sportu potí, to je fyziologicky dané. Nezáleží na druhu ani intenzitě, ty určují maximálně množství potu. Jak určitě víte, potem jsou vždy vylučovány minerální látky (kdo nevěří, ať si svého potu lízne – určitě to nebude chuť čisté vody), a právě proto bychom měli při sportu minerální látky doplňovat. Pitím se to zdá být nejsnazší, proto se vám hodí iontový nápoj.

Fyziologie nabízí i další argumenty, proč při sportu volit iontový nápoj. Třeba ten, že voda s obsahem sacharidů se snadněji vstřebává (dostává se do buněk) než jen čistá voda. Takže plus pro ionťák. Ptáte se, co šťáva? U vody se šťávou lze velmi snadno (kvůli vysokému obsahu cukru) docílit hůře vstřebatelného roztoku – bude-li cukru ve vodě moc, vstřebá se hůř. Důležité je proto i ředění, na které upozorňujeme i v případě iontového nápoje. Naše doporučení, tedy hypotonické ředění, snadno dodržíte jasně daným dávkováním pomocí odměrky.

Ekonomický pohled

Když už jsme zmínili vodu se šťávou, prozraďme, že může být dražší variantou než iontový nápoj. Záleží na zvoleném balení i kvalitě sirupu, kterou kupujete. Lepší je určitě ten s vyšším podílem ovocné šťávy, kde je ale vyšší i cena. Stačí rozpočítat dle doporučeného ředění na půllitr nápoje pro váš sport a máte výsledek. Každopádně ale zapomeňte na sladké limonády – jsou drahé a navíc pro sportovce nevhodné.

Pít, či nepít?

  • určitě je potřeba při sportu pít, a to i při lehkém sportování
  • lepší než nepít nic je určitě pít alespoň tu vodu se šťávou
  • lepší než voda se šťávou je ale řídký ionťák (který obsahuje vyváženou dávku energie a především také minerální látky, které ve šťávě nenajdete)