Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Radek Jaroš o horolezeckém tréninku, riziku i výživě

Na letošní rok plánuje dvě expedice a během zimy zvládl spoustu kilometrů v bílé stopě, zajel si i tři závody v rámci Jizerské 50. Teď se ale chystá na méně příjemnou záležitost – operaci ramene. Jak je však jeho zvykem, už teď myslí na to, co přijde potom. „Rehabilitace musí být rychlá, v dubnu mě čekají první tisíce kilometrů na Mallorce a na podzim Crocodile Trophy v Austrálii,“ říká nejlepší český výškový horolezec a člen Enervit Teamu, který v rozhovoru vypráví o tréninku, výživě i riziku v horách.

Dá se říct, jak vlastně vypadá trénink horolezce?

V mém případě už nejde o trénink jako třeba v případě Adama Ondry. On dělá horolezeckou stovku, já horolezecký maraton. V mládí jsem ale absolvoval to samé, měl jsem doma dokonce horolezeckou stěnu, kde jsem lezl v převisech na prstech. Ale lezení v Himálaji je úplně o něčem jiném – o vytrvalosti a schopnosti skousnout a strádat v  podmínkách, které tam jsou. Takže já mám přípravu hlavně vytrvalostní a je jedno, jestli je to na kajaku nebo třeba na kole. Protože mi chybí prsty na nohách, nemůžu moc běhat, tak to nahrazuji indoorovými steppery, veslováním a podobě. Hlavní je ale cyklistika, jak silniční, tak horská.

 

Fyzičku bezpochyby potřebujete, důležitá je ale i zmiňovaná psychická odolnost. Dá se na tohle nějak připravit?

Na to připraví člověka život, všechno to, co zažil. V  horolezectví zažije člověk věci, při kterých mu jde o život, ale já nikdy netrénoval psychiku v tom smyslu, že bych chodil k psychologovi a podobně.

 

Jak se vyrovnáváte s velkou mírou rizika, kterou s sebou horolezectví nese?

Riziko tam samozřejmě je, ale když si člověk uvědomí, kolik lidí zahyne týdně na našich silnicích… A přesto všichni řídíme. Když vidíme bouračku, otřese to s námi, zvlášť když jde o známé nebo příbuzné. Ale nikdo z nás kvůli tomu nepřestane řídit. Horolezci holt chodí do hor s určitou mírou rizika, jsou si vědomi, že to někdy může přijít, ale dělají všechno pro to, aby to nepřišlo. A naopak díky tomu, co prožijí, si dokážou života o to více vážit.

 

Vy jste během už během něj zvládl celou řadu náročných expedic. Dá se říct, která je vaše nej?

Všechny jsou něčím nej.  Poprvé sám, poprvé ve dvou, poprvé ve třech, poprvé s vrcholovými sportovci, nemocní a zranění na expedici. Bylo takových výzev… Rád třeba vzpomínám na výstup na Šiša Pangmu alpským stylem ve 4 lidech. Byla to poslední osmitisícovka, na které Češi ještě nestáli na vrcholu, takže se nám povedl prvovýstup ve čtyřech. To je prostě krásný!

 

Mimo expedic přednášíte, jste autorem knih, věnujete se různým projektům. Kde berete energii na život v poklusu?

Mám štěstí, že třeba na přednášky chodí lidi, které to zajímá a baví. Energii si beru i z nich. Setkávám se s lidmi, kteří jsou pozitivně naladění a přejí mi, já jim zase podávám něco, co oni si ještě neprožili, ale spousta z nich se pak tou cestou vydá. Píšou mi maily, že od mé přednášky chodí do hor, na treky, do Alp. To jsou věci, které člověka nakopnou. Někteří jdou ještě dál, zkouší lezení a posunuje je to. To člověka nabíjí a potěší.

 

Důležitá bude určitě i výživa. Jak pro vás konkrétně?

Samozřejmě, výživa je důležitá. A v horách ještě víc než – člověk je strašným způsobem omezený, lidské tělo nepřijímá stravu, vzniká katabolismus. Tělo začne jet na vnitřní zásoby a při nedostatku kyslíku sžírá samo sebe, jede na bílkoviny. Zůstane nám tuk, ale zmizí třeba i 11 kg svalové hmoty. Tohle je potřeba umět udržet, odbourat, zamezit. A já jsem se to naučil díky Enervitu. Od určité fáze jedu opravdu na Enervit – energetické tyčinky, tablety, gely, které nezatěžují žaludek a doplňují mi živiny. Naučil jsem se aminokyseliny Enervit BCAA před a po výkonu na ochranu svalů. Naučil jsem se jíst proteinové koktejly k večeři. Díky tomu jsem vylezl, co jsem vylezl.

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit