Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Radek Jaroš o horolezeckém tréninku, riziku i výživě

Na letošní rok plánuje dvě expedice a během zimy zvládl spoustu kilometrů v bílé stopě, zajel si i tři závody v rámci Jizerské 50. Teď se ale chystá na méně příjemnou záležitost – operaci ramene. Jak je však jeho zvykem, už teď myslí na to, co přijde potom. „Rehabilitace musí být rychlá, v dubnu mě čekají první tisíce kilometrů na Mallorce a na podzim Crocodile Trophy v Austrálii,“ říká nejlepší český výškový horolezec a člen Enervit Teamu, který v rozhovoru vypráví o tréninku, výživě i riziku v horách.

Dá se říct, jak vlastně vypadá trénink horolezce?

V mém případě už nejde o trénink jako třeba v případě Adama Ondry. On dělá horolezeckou stovku, já horolezecký maraton. V mládí jsem ale absolvoval to samé, měl jsem doma dokonce horolezeckou stěnu, kde jsem lezl v převisech na prstech. Ale lezení v Himálaji je úplně o něčem jiném – o vytrvalosti a schopnosti skousnout a strádat v  podmínkách, které tam jsou. Takže já mám přípravu hlavně vytrvalostní a je jedno, jestli je to na kajaku nebo třeba na kole. Protože mi chybí prsty na nohách, nemůžu moc běhat, tak to nahrazuji indoorovými steppery, veslováním a podobě. Hlavní je ale cyklistika, jak silniční, tak horská.

 

Fyzičku bezpochyby potřebujete, důležitá je ale i zmiňovaná psychická odolnost. Dá se na tohle nějak připravit?

Na to připraví člověka život, všechno to, co zažil. V  horolezectví zažije člověk věci, při kterých mu jde o život, ale já nikdy netrénoval psychiku v tom smyslu, že bych chodil k psychologovi a podobně.

 

Jak se vyrovnáváte s velkou mírou rizika, kterou s sebou horolezectví nese?

Riziko tam samozřejmě je, ale když si člověk uvědomí, kolik lidí zahyne týdně na našich silnicích… A přesto všichni řídíme. Když vidíme bouračku, otřese to s námi, zvlášť když jde o známé nebo příbuzné. Ale nikdo z nás kvůli tomu nepřestane řídit. Horolezci holt chodí do hor s určitou mírou rizika, jsou si vědomi, že to někdy může přijít, ale dělají všechno pro to, aby to nepřišlo. A naopak díky tomu, co prožijí, si dokážou života o to více vážit.

 

Vy jste během už během něj zvládl celou řadu náročných expedic. Dá se říct, která je vaše nej?

Všechny jsou něčím nej.  Poprvé sám, poprvé ve dvou, poprvé ve třech, poprvé s vrcholovými sportovci, nemocní a zranění na expedici. Bylo takových výzev… Rád třeba vzpomínám na výstup na Šiša Pangmu alpským stylem ve 4 lidech. Byla to poslední osmitisícovka, na které Češi ještě nestáli na vrcholu, takže se nám povedl prvovýstup ve čtyřech. To je prostě krásný!

 

Mimo expedic přednášíte, jste autorem knih, věnujete se různým projektům. Kde berete energii na život v poklusu?

Mám štěstí, že třeba na přednášky chodí lidi, které to zajímá a baví. Energii si beru i z nich. Setkávám se s lidmi, kteří jsou pozitivně naladění a přejí mi, já jim zase podávám něco, co oni si ještě neprožili, ale spousta z nich se pak tou cestou vydá. Píšou mi maily, že od mé přednášky chodí do hor, na treky, do Alp. To jsou věci, které člověka nakopnou. Někteří jdou ještě dál, zkouší lezení a posunuje je to. To člověka nabíjí a potěší.

 

Důležitá bude určitě i výživa. Jak pro vás konkrétně?

Samozřejmě, výživa je důležitá. A v horách ještě víc než – člověk je strašným způsobem omezený, lidské tělo nepřijímá stravu, vzniká katabolismus. Tělo začne jet na vnitřní zásoby a při nedostatku kyslíku sžírá samo sebe, jede na bílkoviny. Zůstane nám tuk, ale zmizí třeba i 11 kg svalové hmoty. Tohle je potřeba umět udržet, odbourat, zamezit. A já jsem se to naučil díky Enervitu. Od určité fáze jedu opravdu na Enervit – energetické tyčinky, tablety, gely, které nezatěžují žaludek a doplňují mi živiny. Naučil jsem se aminokyseliny Enervit BCAA před a po výkonu na ochranu svalů. Naučil jsem se jíst proteinové koktejly k večeři. Díky tomu jsem vylezl, co jsem vylezl.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit