Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Radek Jaroš o horolezeckém tréninku, riziku i výživě

Na letošní rok plánuje dvě expedice a během zimy zvládl spoustu kilometrů v bílé stopě, zajel si i tři závody v rámci Jizerské 50. Teď se ale chystá na méně příjemnou záležitost – operaci ramene. Jak je však jeho zvykem, už teď myslí na to, co přijde potom. „Rehabilitace musí být rychlá, v dubnu mě čekají první tisíce kilometrů na Mallorce a na podzim Crocodile Trophy v Austrálii,“ říká nejlepší český výškový horolezec a člen Enervit Teamu, který v rozhovoru vypráví o tréninku, výživě i riziku v horách.

Dá se říct, jak vlastně vypadá trénink horolezce?

V mém případě už nejde o trénink jako třeba v případě Adama Ondry. On dělá horolezeckou stovku, já horolezecký maraton. V mládí jsem ale absolvoval to samé, měl jsem doma dokonce horolezeckou stěnu, kde jsem lezl v převisech na prstech. Ale lezení v Himálaji je úplně o něčem jiném – o vytrvalosti a schopnosti skousnout a strádat v  podmínkách, které tam jsou. Takže já mám přípravu hlavně vytrvalostní a je jedno, jestli je to na kajaku nebo třeba na kole. Protože mi chybí prsty na nohách, nemůžu moc běhat, tak to nahrazuji indoorovými steppery, veslováním a podobě. Hlavní je ale cyklistika, jak silniční, tak horská.

 

Fyzičku bezpochyby potřebujete, důležitá je ale i zmiňovaná psychická odolnost. Dá se na tohle nějak připravit?

Na to připraví člověka život, všechno to, co zažil. V  horolezectví zažije člověk věci, při kterých mu jde o život, ale já nikdy netrénoval psychiku v tom smyslu, že bych chodil k psychologovi a podobně.

 

Jak se vyrovnáváte s velkou mírou rizika, kterou s sebou horolezectví nese?

Riziko tam samozřejmě je, ale když si člověk uvědomí, kolik lidí zahyne týdně na našich silnicích… A přesto všichni řídíme. Když vidíme bouračku, otřese to s námi, zvlášť když jde o známé nebo příbuzné. Ale nikdo z nás kvůli tomu nepřestane řídit. Horolezci holt chodí do hor s určitou mírou rizika, jsou si vědomi, že to někdy může přijít, ale dělají všechno pro to, aby to nepřišlo. A naopak díky tomu, co prožijí, si dokážou života o to více vážit.

 

Vy jste během už během něj zvládl celou řadu náročných expedic. Dá se říct, která je vaše nej?

Všechny jsou něčím nej.  Poprvé sám, poprvé ve dvou, poprvé ve třech, poprvé s vrcholovými sportovci, nemocní a zranění na expedici. Bylo takových výzev… Rád třeba vzpomínám na výstup na Šiša Pangmu alpským stylem ve 4 lidech. Byla to poslední osmitisícovka, na které Češi ještě nestáli na vrcholu, takže se nám povedl prvovýstup ve čtyřech. To je prostě krásný!

 

Mimo expedic přednášíte, jste autorem knih, věnujete se různým projektům. Kde berete energii na život v poklusu?

Mám štěstí, že třeba na přednášky chodí lidi, které to zajímá a baví. Energii si beru i z nich. Setkávám se s lidmi, kteří jsou pozitivně naladění a přejí mi, já jim zase podávám něco, co oni si ještě neprožili, ale spousta z nich se pak tou cestou vydá. Píšou mi maily, že od mé přednášky chodí do hor, na treky, do Alp. To jsou věci, které člověka nakopnou. Někteří jdou ještě dál, zkouší lezení a posunuje je to. To člověka nabíjí a potěší.

 

Důležitá bude určitě i výživa. Jak pro vás konkrétně?

Samozřejmě, výživa je důležitá. A v horách ještě víc než – člověk je strašným způsobem omezený, lidské tělo nepřijímá stravu, vzniká katabolismus. Tělo začne jet na vnitřní zásoby a při nedostatku kyslíku sžírá samo sebe, jede na bílkoviny. Zůstane nám tuk, ale zmizí třeba i 11 kg svalové hmoty. Tohle je potřeba umět udržet, odbourat, zamezit. A já jsem se to naučil díky Enervitu. Od určité fáze jedu opravdu na Enervit – energetické tyčinky, tablety, gely, které nezatěžují žaludek a doplňují mi živiny. Naučil jsem se aminokyseliny Enervit BCAA před a po výkonu na ochranu svalů. Naučil jsem se jíst proteinové koktejly k večeři. Díky tomu jsem vylezl, co jsem vylezl.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit