Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Radek Jaroš o horolezeckém tréninku, riziku i výživě

Na letošní rok plánuje dvě expedice a během zimy zvládl spoustu kilometrů v bílé stopě, zajel si i tři závody v rámci Jizerské 50. Teď se ale chystá na méně příjemnou záležitost – operaci ramene. Jak je však jeho zvykem, už teď myslí na to, co přijde potom. „Rehabilitace musí být rychlá, v dubnu mě čekají první tisíce kilometrů na Mallorce a na podzim Crocodile Trophy v Austrálii,“ říká nejlepší český výškový horolezec a člen Enervit Teamu, který v rozhovoru vypráví o tréninku, výživě i riziku v horách.

Dá se říct, jak vlastně vypadá trénink horolezce?

V mém případě už nejde o trénink jako třeba v případě Adama Ondry. On dělá horolezeckou stovku, já horolezecký maraton. V mládí jsem ale absolvoval to samé, měl jsem doma dokonce horolezeckou stěnu, kde jsem lezl v převisech na prstech. Ale lezení v Himálaji je úplně o něčem jiném – o vytrvalosti a schopnosti skousnout a strádat v  podmínkách, které tam jsou. Takže já mám přípravu hlavně vytrvalostní a je jedno, jestli je to na kajaku nebo třeba na kole. Protože mi chybí prsty na nohách, nemůžu moc běhat, tak to nahrazuji indoorovými steppery, veslováním a podobě. Hlavní je ale cyklistika, jak silniční, tak horská.

 

Fyzičku bezpochyby potřebujete, důležitá je ale i zmiňovaná psychická odolnost. Dá se na tohle nějak připravit?

Na to připraví člověka život, všechno to, co zažil. V  horolezectví zažije člověk věci, při kterých mu jde o život, ale já nikdy netrénoval psychiku v tom smyslu, že bych chodil k psychologovi a podobně.

 

Jak se vyrovnáváte s velkou mírou rizika, kterou s sebou horolezectví nese?

Riziko tam samozřejmě je, ale když si člověk uvědomí, kolik lidí zahyne týdně na našich silnicích… A přesto všichni řídíme. Když vidíme bouračku, otřese to s námi, zvlášť když jde o známé nebo příbuzné. Ale nikdo z nás kvůli tomu nepřestane řídit. Horolezci holt chodí do hor s určitou mírou rizika, jsou si vědomi, že to někdy může přijít, ale dělají všechno pro to, aby to nepřišlo. A naopak díky tomu, co prožijí, si dokážou života o to více vážit.

 

Vy jste během už během něj zvládl celou řadu náročných expedic. Dá se říct, která je vaše nej?

Všechny jsou něčím nej.  Poprvé sám, poprvé ve dvou, poprvé ve třech, poprvé s vrcholovými sportovci, nemocní a zranění na expedici. Bylo takových výzev… Rád třeba vzpomínám na výstup na Šiša Pangmu alpským stylem ve 4 lidech. Byla to poslední osmitisícovka, na které Češi ještě nestáli na vrcholu, takže se nám povedl prvovýstup ve čtyřech. To je prostě krásný!

 

Mimo expedic přednášíte, jste autorem knih, věnujete se různým projektům. Kde berete energii na život v poklusu?

Mám štěstí, že třeba na přednášky chodí lidi, které to zajímá a baví. Energii si beru i z nich. Setkávám se s lidmi, kteří jsou pozitivně naladění a přejí mi, já jim zase podávám něco, co oni si ještě neprožili, ale spousta z nich se pak tou cestou vydá. Píšou mi maily, že od mé přednášky chodí do hor, na treky, do Alp. To jsou věci, které člověka nakopnou. Někteří jdou ještě dál, zkouší lezení a posunuje je to. To člověka nabíjí a potěší.

 

Důležitá bude určitě i výživa. Jak pro vás konkrétně?

Samozřejmě, výživa je důležitá. A v horách ještě víc než – člověk je strašným způsobem omezený, lidské tělo nepřijímá stravu, vzniká katabolismus. Tělo začne jet na vnitřní zásoby a při nedostatku kyslíku sžírá samo sebe, jede na bílkoviny. Zůstane nám tuk, ale zmizí třeba i 11 kg svalové hmoty. Tohle je potřeba umět udržet, odbourat, zamezit. A já jsem se to naučil díky Enervitu. Od určité fáze jedu opravdu na Enervit – energetické tyčinky, tablety, gely, které nezatěžují žaludek a doplňují mi živiny. Naučil jsem se aminokyseliny Enervit BCAA před a po výkonu na ochranu svalů. Naučil jsem se jíst proteinové koktejly k večeři. Díky tomu jsem vylezl, co jsem vylezl.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit