Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Jak vypadá příprava olympionika Daniela Havla a co ho letos čeká?

Z letních olympijských her má dvě bronzové medaile v rychlostní kanoistice. V únoru se ale proměnil i ve fanouška sportovců soutěžících na zimních hrách, které sledoval každý den. Myslet ovšem musel i na svůj trénink v rámci přípravy na novou sezonu, která mu startuje v květnu. Jak jeho příprava vypadá, z čeho se skládá a co všechno ho v nové sezoně čeká? Na to člen Enervit Teamu Daniel Havel odpovídá v našem rozhovoru.

Začněme ohlédnutím za loňskou sezonou – jaká pro vás byla?

Jsem s ní velice spokojený. Jednalo o poolympijskou sezonu, tak jsem podzimní přípravu pojal trochu volněji, ale v průběhu roku to na mých výkonech nebylo vůbec znát. Spíš mi odpočinek po delší době prospěl. Navíc jsem začal nově jezdit K2 s Jakubem Špicarem, se kterým jsme vybojovali bronz na mistrovství světa, které se konalo v Račicích. K tomu jsme získali další bronz i na K4, takže jsme udrželi medailovou linii čtyřkajaku i po změně olympijské disciplíny z K4 1000 m na K4 500 m, kde je mnohem větší konkurence. Se dvěma medailemi z mistrovství světa jsem tedy velice spokojený, protože obě byly v olympijských disciplínách, což může být malým příslibem pro hry v Tokiu 2020.

 

Do letní olympiády ještě nějaký čas zbývá. Co vás ale čeká letos? Které závody budou hlavním vrcholem sezony?

Letos mě čeká přibližně 6, 7 závodů. Tři na české půdě v podobě nominačních závodů, plus mistrovství republiky. Pak mě budou čekat čtyři mezinárodní starty: během května a června to budou dva závody světového poháru a následně mistrovství Evropy. Hlavní vrchol sezony ale přijde až na konci srpna, kdy se koná mistrovství světa v Portugalsku. Rád bych se letos představil stejně jako v loňském roce v disciplínách K2 1000 m a K4 500 m, ale pokud bude forma, tak bych se alespoň v jednom ze závodů světového poháru rád představil i v nějaké individuální disciplíně.

 

Formu ladíte během poměrně dlouhé přípravy. Jak ve vašem případě vypadá?

Naše zimní příprava startuje v podstatě hned v říjnu, kdy po měsíčním volnu začínáme opět trénovat. Zhruba do konce listopadu probíhá příprava na vodě, v posilovně a občas si jdeme zaběhat. S pádlováním většinou končíme v nějaké zahraniční destinaci, kde jsou ještě v listopadu vhodné teplotní podmínky. Loni to třeba bylo Japonsko. Poté následuje suchá příprava, kdy trénujeme na pádlovacích kajakářských trenažerech, více se posiluje, běhá, ale často chodíme i plavat. V zimním období hodně pro náš trénink využíváme i běžecké lyžování, za kterým jezdíme v první polovině února na dvoutýdenní soustředění do italského Livigna. S pádlováním začínáme zhruba na konci února lehkým rozjížděním v Česku. Následně v polovině března odlétáme do USA, kde se díky teplému počasí můžeme na vodě pustit do intenzivnějších tréninků.

 

Probíhá vaše příprava individuálně, nebo spíše ve skupině?

Má příprava probíhá trochu individuálně, hlavně v zimním období, protože bydlím v Sezemicích u Pardubic a má tréninková skupina trénuje v Praze. Ale přibližně dvakrát do týdne dojíždím na trénink do Prahy, abych vše netrénoval pouze individuálně. V sezóně, kdy jsme většinu času někde na soustředění, trénuji společně se skupinou.

 

Který z přístupů máte raději?

Mám rád oba způsoby trénování. Na něco prostě člověk potřebuje svůj klid a své tempo, aby si mohl dát pozor na techniku a podobně. Ale samozřejmě jsou tréninky, které jedu raději ve skupině, protože vím, že díky vzájemnému hecování mezi jednotlivými tréninkovými parťáky se dokážu více vybičovat do vyšší intenzity.

 

Co je pro vás jako rychlostního kanoistu v přípravě klíčové?

Asi jako pro každého sportovce je to zdraví, bez toho to nejde. Velice důležitá je pro mě zimní část přípravy, kde pracujeme hlavně na zvýšení kondice a vytrvalosti. To když se závodníkovi podaří dobře odtrénovat, tak z toho může čerpat pro celý zbytek sezony.

 

Co vás čeká teď v březnu a kdy a kde začne vaše závodní sezona?

V březnu a v dubnu mě čekají hned dvě soustředění v teplých krajinách. To první se bude konat od poloviny března do poloviny dubna v USA v Kalifornii, kam jezdím na jarní soustředění již 8 let. A hned druhý den po návratu odlétám na 10denní soustředění do italského Gavirate, kde bude hlavním úkolem vyladit formu před prvním nominačním závodem. Zhruba týden po návratu do Čech mě pak čeká právě zmiňovaný nominační závod, kterým zahájím letošní závodní sezonu.

 

Budete v ní opět spoléhat na sportovní výživu Enervit. Které produkty využíváte?

Na Enervit spoléhám stále, i v mimozávodním období. Nejvíc asi využívám Enervit R2 Sport, kterou si dám vždy po tréninku, abych tělu doplnil potřebné živiny a nastartoval tím regeneraci. Při delších tréninkových fázích pak využívám hodně energetické gely. Loni mě velice zaujalo provedení gelu Enervitene One Hand, který je super v tom, že člověk nemusí nic odtrhávat nebo šroubovat a má tak rychlý a snadný přístup k obsahu gelu.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit