Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Jak vypadá příprava olympionika Daniela Havla a co ho letos čeká?

Z letních olympijských her má dvě bronzové medaile v rychlostní kanoistice. V únoru se ale proměnil i ve fanouška sportovců soutěžících na zimních hrách, které sledoval každý den. Myslet ovšem musel i na svůj trénink v rámci přípravy na novou sezonu, která mu startuje v květnu. Jak jeho příprava vypadá, z čeho se skládá a co všechno ho v nové sezoně čeká? Na to člen Enervit Teamu Daniel Havel odpovídá v našem rozhovoru.

Začněme ohlédnutím za loňskou sezonou – jaká pro vás byla?

Jsem s ní velice spokojený. Jednalo o poolympijskou sezonu, tak jsem podzimní přípravu pojal trochu volněji, ale v průběhu roku to na mých výkonech nebylo vůbec znát. Spíš mi odpočinek po delší době prospěl. Navíc jsem začal nově jezdit K2 s Jakubem Špicarem, se kterým jsme vybojovali bronz na mistrovství světa, které se konalo v Račicích. K tomu jsme získali další bronz i na K4, takže jsme udrželi medailovou linii čtyřkajaku i po změně olympijské disciplíny z K4 1000 m na K4 500 m, kde je mnohem větší konkurence. Se dvěma medailemi z mistrovství světa jsem tedy velice spokojený, protože obě byly v olympijských disciplínách, což může být malým příslibem pro hry v Tokiu 2020.

 

Do letní olympiády ještě nějaký čas zbývá. Co vás ale čeká letos? Které závody budou hlavním vrcholem sezony?

Letos mě čeká přibližně 6, 7 závodů. Tři na české půdě v podobě nominačních závodů, plus mistrovství republiky. Pak mě budou čekat čtyři mezinárodní starty: během května a června to budou dva závody světového poháru a následně mistrovství Evropy. Hlavní vrchol sezony ale přijde až na konci srpna, kdy se koná mistrovství světa v Portugalsku. Rád bych se letos představil stejně jako v loňském roce v disciplínách K2 1000 m a K4 500 m, ale pokud bude forma, tak bych se alespoň v jednom ze závodů světového poháru rád představil i v nějaké individuální disciplíně.

 

Formu ladíte během poměrně dlouhé přípravy. Jak ve vašem případě vypadá?

Naše zimní příprava startuje v podstatě hned v říjnu, kdy po měsíčním volnu začínáme opět trénovat. Zhruba do konce listopadu probíhá příprava na vodě, v posilovně a občas si jdeme zaběhat. S pádlováním většinou končíme v nějaké zahraniční destinaci, kde jsou ještě v listopadu vhodné teplotní podmínky. Loni to třeba bylo Japonsko. Poté následuje suchá příprava, kdy trénujeme na pádlovacích kajakářských trenažerech, více se posiluje, běhá, ale často chodíme i plavat. V zimním období hodně pro náš trénink využíváme i běžecké lyžování, za kterým jezdíme v první polovině února na dvoutýdenní soustředění do italského Livigna. S pádlováním začínáme zhruba na konci února lehkým rozjížděním v Česku. Následně v polovině března odlétáme do USA, kde se díky teplému počasí můžeme na vodě pustit do intenzivnějších tréninků.

 

Probíhá vaše příprava individuálně, nebo spíše ve skupině?

Má příprava probíhá trochu individuálně, hlavně v zimním období, protože bydlím v Sezemicích u Pardubic a má tréninková skupina trénuje v Praze. Ale přibližně dvakrát do týdne dojíždím na trénink do Prahy, abych vše netrénoval pouze individuálně. V sezóně, kdy jsme většinu času někde na soustředění, trénuji společně se skupinou.

 

Který z přístupů máte raději?

Mám rád oba způsoby trénování. Na něco prostě člověk potřebuje svůj klid a své tempo, aby si mohl dát pozor na techniku a podobně. Ale samozřejmě jsou tréninky, které jedu raději ve skupině, protože vím, že díky vzájemnému hecování mezi jednotlivými tréninkovými parťáky se dokážu více vybičovat do vyšší intenzity.

 

Co je pro vás jako rychlostního kanoistu v přípravě klíčové?

Asi jako pro každého sportovce je to zdraví, bez toho to nejde. Velice důležitá je pro mě zimní část přípravy, kde pracujeme hlavně na zvýšení kondice a vytrvalosti. To když se závodníkovi podaří dobře odtrénovat, tak z toho může čerpat pro celý zbytek sezony.

 

Co vás čeká teď v březnu a kdy a kde začne vaše závodní sezona?

V březnu a v dubnu mě čekají hned dvě soustředění v teplých krajinách. To první se bude konat od poloviny března do poloviny dubna v USA v Kalifornii, kam jezdím na jarní soustředění již 8 let. A hned druhý den po návratu odlétám na 10denní soustředění do italského Gavirate, kde bude hlavním úkolem vyladit formu před prvním nominačním závodem. Zhruba týden po návratu do Čech mě pak čeká právě zmiňovaný nominační závod, kterým zahájím letošní závodní sezonu.

 

Budete v ní opět spoléhat na sportovní výživu Enervit. Které produkty využíváte?

Na Enervit spoléhám stále, i v mimozávodním období. Nejvíc asi využívám Enervit R2 Sport, kterou si dám vždy po tréninku, abych tělu doplnil potřebné živiny a nastartoval tím regeneraci. Při delších tréninkových fázích pak využívám hodně energetické gely. Loni mě velice zaujalo provedení gelu Enervitene One Hand, který je super v tom, že člověk nemusí nic odtrhávat nebo šroubovat a má tak rychlý a snadný přístup k obsahu gelu.

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit