Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Jak vypadá příprava olympionika Daniela Havla a co ho letos čeká?

Z letních olympijských her má dvě bronzové medaile v rychlostní kanoistice. V únoru se ale proměnil i ve fanouška sportovců soutěžících na zimních hrách, které sledoval každý den. Myslet ovšem musel i na svůj trénink v rámci přípravy na novou sezonu, která mu startuje v květnu. Jak jeho příprava vypadá, z čeho se skládá a co všechno ho v nové sezoně čeká? Na to člen Enervit Teamu Daniel Havel odpovídá v našem rozhovoru.

Začněme ohlédnutím za loňskou sezonou – jaká pro vás byla?

Jsem s ní velice spokojený. Jednalo o poolympijskou sezonu, tak jsem podzimní přípravu pojal trochu volněji, ale v průběhu roku to na mých výkonech nebylo vůbec znát. Spíš mi odpočinek po delší době prospěl. Navíc jsem začal nově jezdit K2 s Jakubem Špicarem, se kterým jsme vybojovali bronz na mistrovství světa, které se konalo v Račicích. K tomu jsme získali další bronz i na K4, takže jsme udrželi medailovou linii čtyřkajaku i po změně olympijské disciplíny z K4 1000 m na K4 500 m, kde je mnohem větší konkurence. Se dvěma medailemi z mistrovství světa jsem tedy velice spokojený, protože obě byly v olympijských disciplínách, což může být malým příslibem pro hry v Tokiu 2020.

 

Do letní olympiády ještě nějaký čas zbývá. Co vás ale čeká letos? Které závody budou hlavním vrcholem sezony?

Letos mě čeká přibližně 6, 7 závodů. Tři na české půdě v podobě nominačních závodů, plus mistrovství republiky. Pak mě budou čekat čtyři mezinárodní starty: během května a června to budou dva závody světového poháru a následně mistrovství Evropy. Hlavní vrchol sezony ale přijde až na konci srpna, kdy se koná mistrovství světa v Portugalsku. Rád bych se letos představil stejně jako v loňském roce v disciplínách K2 1000 m a K4 500 m, ale pokud bude forma, tak bych se alespoň v jednom ze závodů světového poháru rád představil i v nějaké individuální disciplíně.

 

Formu ladíte během poměrně dlouhé přípravy. Jak ve vašem případě vypadá?

Naše zimní příprava startuje v podstatě hned v říjnu, kdy po měsíčním volnu začínáme opět trénovat. Zhruba do konce listopadu probíhá příprava na vodě, v posilovně a občas si jdeme zaběhat. S pádlováním většinou končíme v nějaké zahraniční destinaci, kde jsou ještě v listopadu vhodné teplotní podmínky. Loni to třeba bylo Japonsko. Poté následuje suchá příprava, kdy trénujeme na pádlovacích kajakářských trenažerech, více se posiluje, běhá, ale často chodíme i plavat. V zimním období hodně pro náš trénink využíváme i běžecké lyžování, za kterým jezdíme v první polovině února na dvoutýdenní soustředění do italského Livigna. S pádlováním začínáme zhruba na konci února lehkým rozjížděním v Česku. Následně v polovině března odlétáme do USA, kde se díky teplému počasí můžeme na vodě pustit do intenzivnějších tréninků.

 

Probíhá vaše příprava individuálně, nebo spíše ve skupině?

Má příprava probíhá trochu individuálně, hlavně v zimním období, protože bydlím v Sezemicích u Pardubic a má tréninková skupina trénuje v Praze. Ale přibližně dvakrát do týdne dojíždím na trénink do Prahy, abych vše netrénoval pouze individuálně. V sezóně, kdy jsme většinu času někde na soustředění, trénuji společně se skupinou.

 

Který z přístupů máte raději?

Mám rád oba způsoby trénování. Na něco prostě člověk potřebuje svůj klid a své tempo, aby si mohl dát pozor na techniku a podobně. Ale samozřejmě jsou tréninky, které jedu raději ve skupině, protože vím, že díky vzájemnému hecování mezi jednotlivými tréninkovými parťáky se dokážu více vybičovat do vyšší intenzity.

 

Co je pro vás jako rychlostního kanoistu v přípravě klíčové?

Asi jako pro každého sportovce je to zdraví, bez toho to nejde. Velice důležitá je pro mě zimní část přípravy, kde pracujeme hlavně na zvýšení kondice a vytrvalosti. To když se závodníkovi podaří dobře odtrénovat, tak z toho může čerpat pro celý zbytek sezony.

 

Co vás čeká teď v březnu a kdy a kde začne vaše závodní sezona?

V březnu a v dubnu mě čekají hned dvě soustředění v teplých krajinách. To první se bude konat od poloviny března do poloviny dubna v USA v Kalifornii, kam jezdím na jarní soustředění již 8 let. A hned druhý den po návratu odlétám na 10denní soustředění do italského Gavirate, kde bude hlavním úkolem vyladit formu před prvním nominačním závodem. Zhruba týden po návratu do Čech mě pak čeká právě zmiňovaný nominační závod, kterým zahájím letošní závodní sezonu.

 

Budete v ní opět spoléhat na sportovní výživu Enervit. Které produkty využíváte?

Na Enervit spoléhám stále, i v mimozávodním období. Nejvíc asi využívám Enervit R2 Sport, kterou si dám vždy po tréninku, abych tělu doplnil potřebné živiny a nastartoval tím regeneraci. Při delších tréninkových fázích pak využívám hodně energetické gely. Loni mě velice zaujalo provedení gelu Enervitene One Hand, který je super v tom, že člověk nemusí nic odtrhávat nebo šroubovat a má tak rychlý a snadný přístup k obsahu gelu.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit