Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sezona orienťáka Miloše Nykodýma: od 4. místa na MS po triumf na MČR

Mistrovství světa v orientačním běhu bylo jasným vrcholem Miloše Nykodýma pro letošní sezonu, a vedl si na něm velmi dobře: ve sprintu si vylepšil své dosavadní maximum, v týmovém sprintu pak vyhrál svůj úsek a celkově se svými parťáky obsadil 4. místo. Na konci letošního ročníku pak přišla na řadu výzva v podobě obhajoby českého mistrovského titulu na klasické trati a člen Enervit Teamu uspěl ve velkém stylu. Předchozímu zranění kotníku navzdory.

Tři závody na MS

V Estonsku, kde se v létě konal světový šampionát, Miloš Nykodým absolvoval tři závody. Sprint, týmový sprint a klasiku, kterou má nejraději. Zatímco na její trase zvolil několik špatných postupů a s 22. místem nebyl spokojený, stejné umístění ve sprintu bylo jeho historickým maximem na mistrovství světa. „A to jsem jednou špatnou volbou hned na první kontrole přišel o deset pozic,“ posteskl si při ohlédnutí za šampionátem, na kterém se mu skvěle dařilo v týmovém sprintu. „Vyhrál jsem svůj druhý úsek o 18 sekund a vytáhnul naši štafetu z osmého na třetí místo v těsném kontaktu pěti sekund za prvními. Po třetím úseku jsme byli dokonce druzí a nakonec jsme obsadili nádherné čtvrté místo jen kousek za medailemi.“

 

Sprintové maximum ve Světovém poháru

Start na dalších závodech dělily dva měsíce, během kterých Miloš Nykodým podstoupil kúru se spaním v kyslíkovém stanu v rámci přípravy na podzimní část sezony. Pak vyrazil na Světový pohár do Lotyšska, kde se příští rok bude konat mistrovství světa, a opět zabodoval ve sprintu. „15. místem jsem si udělal svoje maximum ve svěťáku, potenciál je na top desítku. Dařilo se mi i ve štafetě, kterou jsem rozbíhal a doběhl třetí pár sekund za prvními. Naopak se mi nevydařil závod na krátké trati, ve kterém se mi špatně běželo a udělal jsem i několik chyb,“ hodnotil svůj srpnový start ve Světovém poháru člen Enervit Teamu.

 

Obhajoba mistrovského titulu v ČR

V Lotyšsku měl následně absolvovat reprezentační soustředění, jenže hned při prvním tréninku si ošklivě vyhodil kotník a myslel, že pro něj sezona skončila. „Po třech dnech jsem ale začal kotník rozcvičovat a opírat se o něj a za další dva dny jsem byl schopný chodit. Poctivě jsem v Brně chodil třikrát denně na lokální kryoterapii a dvakrát na laser k fyzioterapeutce. Výsledkem byl start na celostátním závodě 12 dní po zranění a hlavně možnost zkusit obhájit titul na republikovém šampionátu na klasické trati.“

 

Do startu na MČR stihl Miloš Nykodým ještě jedno kolo Českého poháru a na konci září zamířil do Raspenavy za obhajobou, která byla velkou výzvou. Kvůli problémům s kotníkem toho moc nenaběhal, přesto se mu podařilo vyhrát kvalifikaci a následně i finále. „A to jsem chvilku myslel, že do finále nenastoupím, protože mě ten kotník v kvalifikaci strašně bolel. Ve finále jsem o něm ale naštěstí vůbec nevěděl a vyhrál jsem s velkou převahou před Vojtou Králem a Honzou Šedivým,“ radoval se staronový mistr republiky.

 

Po republikovém šampionátu Miloš Nykodým absolvoval ještě finále Světového poháru ve Švýcarsku, kde dokončil klasický závod na 16. místě.

 

Při tréninku i v závodech spoléhá na Enervit

Stejně jako v předchozích sezonách, i letos Miloše Nykodýma provázela na trénincích i v závodech sportovní výživa Enervit. „Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Sport, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. A během závodu do sebe cpu energetické gely a koncentráty,“ vyjmenovává své pomocníky pro lepší výkony. „Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si třicet minut před startem loupnu i gel. Po závodě pak regenerační nápoj R1 Sport, který obsahuje o trošku víc BCAA, která jsou lepší právě po kratším intenzivnějším závodě,“ dodává elitní orientační běžec po náročné sezoně.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit