Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tomáš Řenč má mistrovský titul i rekord na ironmanské trati

Loni republikový šampionát v dlouhém triatlonu ovládl poprvé a letos dokázal triumf na Moraviamanovi v ještě lepším čase obhájit. Až tak rychlém, že přepsal historické rekordy závodu a ironmanskou trať (3,6 – 180 – 42, 2 km) prolétl v čase 8:19:06. „Byl to test zimní přípravy, která se potvrdila jako velmi vydařená,“ radoval se po závodě Tomáš Řenč. Člen Enervit Teamu se teď bude chystat na červencový Challenge Prague a největší vrchol má ještě před sebou. I to prozrazuje v našem pozávodním rozhovoru.

Moraviaman je vaším oblíbeným závodem, ovládl jste ho už loni. Jaká byla letošní obhajoba?

Plavání bylo v příjemně teplém rybníku, který měl snad 27 stupňů. Plavalo se bez neoprenu a já se držel výborného plavce Honzy Hradeckého. Na kolo jsem už nasedal první a od té chvíle to už byla sólo jízda. Udržoval jsem si své tempo a navyšoval náskok na své soupeře. Trochu foukal vítr, ale nijak závratně. Na běhu byla cítit síla slunce, takže jsem každou občerstvovací stanici využíval k doplnění tekutin a polévání vodou. Běžel jsem konstantním tempem a hlídal si soupeře za sebou, kteří na mě ztráceli, takže jsem se mohl soustředit jen na překonání svého traťového rekordu. To se mi podařilo o více jak 7 minut. 


Z předchozího startu na Czechmanovi sešlo kvůli viróze, zdravotně jste se tedy dokázal na tenhle vrchol dát dohromady?

Ano, poslední týden před závodem jsem se už cítil ve formě a začal věřit, že se závod povede. Do té doby to bylo velmi psychicky náročné, když jsem na trénincích zaostával daleko za svým standardem.


Potvrdil jste roli velmi dobrého plavce, navíc jste jako jediný ze tříčlenné vedoucí skupinky dokázal vládnout startovnímu poli i na kole. Jak se pro vás vyvíjely úvodní dvě disciplíny?

V plavání jsem chtěl ušetřit co nejvíce sil, protože přetahovat se s Honzou Hradeckým o vedení ve vodě by nemělo cenu – prohrál bych. Celou dobu jsem mu ale plaval v nohách. Na kole jsem už věděl, že tak silný není, proto jsem na nic nečekal a vzal jsem za to hned od začátku. Všem jsem se vzdaloval a držel si své tempo, o kterém jsem věděl, že ho dokážu jet celých 180 km.


Cyklistickou část jste absolvoval osamocený. Jak těžké pro vás bylo udržovat tempo?

Není jednoduché udržet kvalitní tempo, když máte soupeře daleko za sebou, ale naštěstí na okruhu byly dvě obrátky, kde jsem si mohl měřit rozdíl od soupeřů. To mě motivovalo stále pracovat na zvýšení náskoku.


Na maratonskou trať jste vybíhal jako vedoucí muž závodu. Věřil jste už na začátku, že si prvenství pohlídáte?

Muselo by se stát něco mimořádného, abych to nezvládl, protože běh je moje nejsilnější disciplína.


Držel jste si náskok jak v cyklistice, tak v běhu. Snažil jste se o to víc hlídat i správnou výživu, abyste měl dostatek sil na závěr závodu?

Byl to můj pátý dlouhý triatlon, takže už vím, jak s výživou nakládat. Na kole jsem doplňoval energii Enervit Gely a iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink, a to jsem zapíjel vodou. Při běhu jsem už pil hlavně colu a vodu, které byly na občerstvovacích stanicích.


Kdy vám bylo jasné, že obhajoba titulu vyjde?

Když jsem šel na běh a na kole nenastala žádná technická chyba. V tu chvíli se mi ulevilo.


Na Moraviamanu jste splnil jeden ze sezonních cílů. Jak hodnotíte celé první závodní pololetí?

Pro mě to byla zkouška zimní přípravy, která se tímto závodem potvrdila jako velmi vydařená. Hlavní vrcholy ale teprve přijdou, takže se už nemůžu dočkat na další starty. Čeká mě Challenge Prague v červenci, pak následuje můj velký vrchol Ironman Kalmar, potom mistrovství republiky v polovičních distancích na Pilmanu a jedním z posledních závodů bude mistrovství Evropy od ITU v dlouhém triatlonu v holandském Almere. Případné další starty zařadím až podle výsledků.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit