Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tři starty, tři stupně vítězů. Vít Pavlišta završil další část sezony a zamíří na MS

Vrcholem jarní sezony pro něj byly Pražský maraton a půlmaraton (více zde). Poté se ale chystal dál závodit a do startu letních prázdnin stihl ještě tři závody včetně kvalifikace na mistrovství světa běhu do vrchu, které vyhrál. „Kromě toho jsem se postavil na start RunTour v Plzni a půlmaratonu v Olomouci,“ říká Vít Pavlišta, člen Enervit Teamu, který se v obou závodech probojoval na stupně vítězů mezi českými běžci.

V závodě Run Tour v Plzni jste slavil vítězství. Jak se rodilo?

V Plzni to byl ode mne v horkém počasí nevýrazný výkon, který ale na vítězství stačil. Změněná trať byla oproti loňsku určitě zajímavější a docela i rychlá. Nejpříjemnější bylo osvěžení ledovou vodou od hasičského vozu (smích). Horší je, že přetrvávají moje problémy s chodidlem - celou jarní část sezóny jsem bojoval s nepříjemnou bolestí v něm.

 

V seriálu Run Tour startujete často. Čím si vás tahle běžecká série získala?

Ačkoli je to poměrně velký podnik, na RunTour cítím hodně přátelskou atmosféru. Nejde tam jen o výkony, ale zároveň se většina závodů seriálu běží na tratích, na kterých se dá útočit na osobní rekordy. Vzhledem k tomu, že přítelkyně také běhá, tak jsme si oblíbili soutěž tandemů.

 

Run Tour, to jsou závody na silnici, které máte rád. Pak jste se ale vrhnul na závod kvalifikace v běhu do vrchu. Co vy a kopce?

Moje běžecké začátky byly právě na kopcích. Pro zpestření běžecké sezóny je zařazuji dodnes, jednou, dvakrát do roka.

 

Kvalifikaci na MS jste vyhrál – jaké budete mít na konci července v Itálii cíle?

Budu se tam snažit samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale ten se v kopcích těžko měří, nejde plánovat předpokládaný čas, ani umístění. Chtěl bych zaběhnout tak, abych byl sám se svým během spokojen.

 

Pojďme k samotnému závodu – kde a s jakým převýšením se běželo? Tahle trať asi byla dost jiná, než na které jste zvyklý…

Běželo se na sjezdovce Peklák nedaleko České Třebové. Závod měřil 10km a běžely se 3 okruhy s celkovým převýšením kolem 600m. Paradoxně se mi běželo nejlíp do kopce a soupeřům jsem v nich utíkal. Dolů z kopce jsem běžel spíš opatrně a šetřil bolavou nohu. Při druhém výběhu sjezdovky jsem si utvořil na čele mírný náskok, který už jsem z kopce udržel a ve třetím kole navýšil.

 

Co je při běhu do takových kopců nejdůležitější, a jak během závodu probíhá výživa ve vašem podání?

Při běhu do kopců je nejdůležitější udržovat krátký frekvenční krok a z kopce brzdit jen do té míry, aby stehna vydržela další stoupání. Během závodu panovalo poměrně chladné počasí, takže jsem ani občerstvovat nemusel, ale na mistrovství světa si určitě budu brát energetické koncentráty Enervitene a předstartovní Enervit PRE Sport.

 

Dá se srovnat pozávodní stav při takovém závodě s těmi silničními?

Určitě jsou bolavější svaly z kopců a především seběhy dávají stehnům hodně zabrat. Ze silnice zase bolí o dost víc lýtka. Po úspěšném závodu ale většinou nebolí nic (smích).

 

Vaším posledním závodem byl olomoucký půlmaraton. Doběhl jste na 14. místě jako druhý nejlepší Čech. Jak jste s výsledkem a časem spokojený?

Výsledek byl tak nějak dle očekávání, ale čas mohl být lepší. Při závodě bylo opravdu extrémní horko, které nemám moc rád, určitě to výsledný čas ovlivnilo. Ze začátku jsem se chtěl držet s Jirkou Homoláčem, ale už po 5 kilometrech jsem musel trochu zpomalit. Nějakou dobu jsem běžel sám, než jsem se nechal doběhnout vedoucí skupinou keňských žen. Za jejich pacemakerem jsem se pak držel až do cíle.

 

Běželo se za velkého vedra, jak vám osobně takové podmínky vyhovují? Jak často a čím doplňujete tekutiny?

Vedro moc rád nemám, v podstatě jsem běžel od sprchy ke sprše, které byly každých 5 kilometrů (smích). Po ní jsem vždycky na chvíli pookřál. Na občerstvovačkách jsem pil jen vodu, ale před závodem jsem se celý den snažil zavodnit vodou s rozpuštěným magnesiem od Enervitu.

 

Čeká vás v létě trochu volna, nebo máte v plánu připravovat se na další závody?

Čeká mě spíše aktivní volno. Zrovna se chystám na běhání v Tatrách s přáteli ze Silvini Madshus teamu, chci tam nasát trochu horského vzduchu. Rád bych si i odpočinul a konečně se zbavil té bolesti chodidla, uvidíme, jak se zbytek léta ještě vyvine. Na konci srpna se určitě chystám na RunTour v Liberci, kde bych na domácí trati chtěl předvést solidní výkon.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit