Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tři starty, tři stupně vítězů. Vít Pavlišta završil další část sezony a zamíří na MS

Vrcholem jarní sezony pro něj byly Pražský maraton a půlmaraton (více zde). Poté se ale chystal dál závodit a do startu letních prázdnin stihl ještě tři závody včetně kvalifikace na mistrovství světa běhu do vrchu, které vyhrál. „Kromě toho jsem se postavil na start RunTour v Plzni a půlmaratonu v Olomouci,“ říká Vít Pavlišta, člen Enervit Teamu, který se v obou závodech probojoval na stupně vítězů mezi českými běžci.

V závodě Run Tour v Plzni jste slavil vítězství. Jak se rodilo?

V Plzni to byl ode mne v horkém počasí nevýrazný výkon, který ale na vítězství stačil. Změněná trať byla oproti loňsku určitě zajímavější a docela i rychlá. Nejpříjemnější bylo osvěžení ledovou vodou od hasičského vozu (smích). Horší je, že přetrvávají moje problémy s chodidlem - celou jarní část sezóny jsem bojoval s nepříjemnou bolestí v něm.

 

V seriálu Run Tour startujete často. Čím si vás tahle běžecká série získala?

Ačkoli je to poměrně velký podnik, na RunTour cítím hodně přátelskou atmosféru. Nejde tam jen o výkony, ale zároveň se většina závodů seriálu běží na tratích, na kterých se dá útočit na osobní rekordy. Vzhledem k tomu, že přítelkyně také běhá, tak jsme si oblíbili soutěž tandemů.

 

Run Tour, to jsou závody na silnici, které máte rád. Pak jste se ale vrhnul na závod kvalifikace v běhu do vrchu. Co vy a kopce?

Moje běžecké začátky byly právě na kopcích. Pro zpestření běžecké sezóny je zařazuji dodnes, jednou, dvakrát do roka.

 

Kvalifikaci na MS jste vyhrál – jaké budete mít na konci července v Itálii cíle?

Budu se tam snažit samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale ten se v kopcích těžko měří, nejde plánovat předpokládaný čas, ani umístění. Chtěl bych zaběhnout tak, abych byl sám se svým během spokojen.

 

Pojďme k samotnému závodu – kde a s jakým převýšením se běželo? Tahle trať asi byla dost jiná, než na které jste zvyklý…

Běželo se na sjezdovce Peklák nedaleko České Třebové. Závod měřil 10km a běžely se 3 okruhy s celkovým převýšením kolem 600m. Paradoxně se mi běželo nejlíp do kopce a soupeřům jsem v nich utíkal. Dolů z kopce jsem běžel spíš opatrně a šetřil bolavou nohu. Při druhém výběhu sjezdovky jsem si utvořil na čele mírný náskok, který už jsem z kopce udržel a ve třetím kole navýšil.

 

Co je při běhu do takových kopců nejdůležitější, a jak během závodu probíhá výživa ve vašem podání?

Při běhu do kopců je nejdůležitější udržovat krátký frekvenční krok a z kopce brzdit jen do té míry, aby stehna vydržela další stoupání. Během závodu panovalo poměrně chladné počasí, takže jsem ani občerstvovat nemusel, ale na mistrovství světa si určitě budu brát energetické koncentráty Enervitene a předstartovní Enervit PRE Sport.

 

Dá se srovnat pozávodní stav při takovém závodě s těmi silničními?

Určitě jsou bolavější svaly z kopců a především seběhy dávají stehnům hodně zabrat. Ze silnice zase bolí o dost víc lýtka. Po úspěšném závodu ale většinou nebolí nic (smích).

 

Vaším posledním závodem byl olomoucký půlmaraton. Doběhl jste na 14. místě jako druhý nejlepší Čech. Jak jste s výsledkem a časem spokojený?

Výsledek byl tak nějak dle očekávání, ale čas mohl být lepší. Při závodě bylo opravdu extrémní horko, které nemám moc rád, určitě to výsledný čas ovlivnilo. Ze začátku jsem se chtěl držet s Jirkou Homoláčem, ale už po 5 kilometrech jsem musel trochu zpomalit. Nějakou dobu jsem běžel sám, než jsem se nechal doběhnout vedoucí skupinou keňských žen. Za jejich pacemakerem jsem se pak držel až do cíle.

 

Běželo se za velkého vedra, jak vám osobně takové podmínky vyhovují? Jak často a čím doplňujete tekutiny?

Vedro moc rád nemám, v podstatě jsem běžel od sprchy ke sprše, které byly každých 5 kilometrů (smích). Po ní jsem vždycky na chvíli pookřál. Na občerstvovačkách jsem pil jen vodu, ale před závodem jsem se celý den snažil zavodnit vodou s rozpuštěným magnesiem od Enervitu.

 

Čeká vás v létě trochu volna, nebo máte v plánu připravovat se na další závody?

Čeká mě spíše aktivní volno. Zrovna se chystám na běhání v Tatrách s přáteli ze Silvini Madshus teamu, chci tam nasát trochu horského vzduchu. Rád bych si i odpočinul a konečně se zbavil té bolesti chodidla, uvidíme, jak se zbytek léta ještě vyvine. Na konci srpna se určitě chystám na RunTour v Liberci, kde bych na domácí trati chtěl předvést solidní výkon.

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit