Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tři starty, tři stupně vítězů. Vít Pavlišta završil další část sezony a zamíří na MS

Vrcholem jarní sezony pro něj byly Pražský maraton a půlmaraton (více zde). Poté se ale chystal dál závodit a do startu letních prázdnin stihl ještě tři závody včetně kvalifikace na mistrovství světa běhu do vrchu, které vyhrál. „Kromě toho jsem se postavil na start RunTour v Plzni a půlmaratonu v Olomouci,“ říká Vít Pavlišta, člen Enervit Teamu, který se v obou závodech probojoval na stupně vítězů mezi českými běžci.

V závodě Run Tour v Plzni jste slavil vítězství. Jak se rodilo?

V Plzni to byl ode mne v horkém počasí nevýrazný výkon, který ale na vítězství stačil. Změněná trať byla oproti loňsku určitě zajímavější a docela i rychlá. Nejpříjemnější bylo osvěžení ledovou vodou od hasičského vozu (smích). Horší je, že přetrvávají moje problémy s chodidlem - celou jarní část sezóny jsem bojoval s nepříjemnou bolestí v něm.

 

V seriálu Run Tour startujete často. Čím si vás tahle běžecká série získala?

Ačkoli je to poměrně velký podnik, na RunTour cítím hodně přátelskou atmosféru. Nejde tam jen o výkony, ale zároveň se většina závodů seriálu běží na tratích, na kterých se dá útočit na osobní rekordy. Vzhledem k tomu, že přítelkyně také běhá, tak jsme si oblíbili soutěž tandemů.

 

Run Tour, to jsou závody na silnici, které máte rád. Pak jste se ale vrhnul na závod kvalifikace v běhu do vrchu. Co vy a kopce?

Moje běžecké začátky byly právě na kopcích. Pro zpestření běžecké sezóny je zařazuji dodnes, jednou, dvakrát do roka.

 

Kvalifikaci na MS jste vyhrál – jaké budete mít na konci července v Itálii cíle?

Budu se tam snažit samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale ten se v kopcích těžko měří, nejde plánovat předpokládaný čas, ani umístění. Chtěl bych zaběhnout tak, abych byl sám se svým během spokojen.

 

Pojďme k samotnému závodu – kde a s jakým převýšením se běželo? Tahle trať asi byla dost jiná, než na které jste zvyklý…

Běželo se na sjezdovce Peklák nedaleko České Třebové. Závod měřil 10km a běžely se 3 okruhy s celkovým převýšením kolem 600m. Paradoxně se mi běželo nejlíp do kopce a soupeřům jsem v nich utíkal. Dolů z kopce jsem běžel spíš opatrně a šetřil bolavou nohu. Při druhém výběhu sjezdovky jsem si utvořil na čele mírný náskok, který už jsem z kopce udržel a ve třetím kole navýšil.

 

Co je při běhu do takových kopců nejdůležitější, a jak během závodu probíhá výživa ve vašem podání?

Při běhu do kopců je nejdůležitější udržovat krátký frekvenční krok a z kopce brzdit jen do té míry, aby stehna vydržela další stoupání. Během závodu panovalo poměrně chladné počasí, takže jsem ani občerstvovat nemusel, ale na mistrovství světa si určitě budu brát energetické koncentráty Enervitene a předstartovní Enervit PRE Sport.

 

Dá se srovnat pozávodní stav při takovém závodě s těmi silničními?

Určitě jsou bolavější svaly z kopců a především seběhy dávají stehnům hodně zabrat. Ze silnice zase bolí o dost víc lýtka. Po úspěšném závodu ale většinou nebolí nic (smích).

 

Vaším posledním závodem byl olomoucký půlmaraton. Doběhl jste na 14. místě jako druhý nejlepší Čech. Jak jste s výsledkem a časem spokojený?

Výsledek byl tak nějak dle očekávání, ale čas mohl být lepší. Při závodě bylo opravdu extrémní horko, které nemám moc rád, určitě to výsledný čas ovlivnilo. Ze začátku jsem se chtěl držet s Jirkou Homoláčem, ale už po 5 kilometrech jsem musel trochu zpomalit. Nějakou dobu jsem běžel sám, než jsem se nechal doběhnout vedoucí skupinou keňských žen. Za jejich pacemakerem jsem se pak držel až do cíle.

 

Běželo se za velkého vedra, jak vám osobně takové podmínky vyhovují? Jak často a čím doplňujete tekutiny?

Vedro moc rád nemám, v podstatě jsem běžel od sprchy ke sprše, které byly každých 5 kilometrů (smích). Po ní jsem vždycky na chvíli pookřál. Na občerstvovačkách jsem pil jen vodu, ale před závodem jsem se celý den snažil zavodnit vodou s rozpuštěným magnesiem od Enervitu.

 

Čeká vás v létě trochu volna, nebo máte v plánu připravovat se na další závody?

Čeká mě spíše aktivní volno. Zrovna se chystám na běhání v Tatrách s přáteli ze Silvini Madshus teamu, chci tam nasát trochu horského vzduchu. Rád bych si i odpočinul a konečně se zbavil té bolesti chodidla, uvidíme, jak se zbytek léta ještě vyvine. Na konci srpna se určitě chystám na RunTour v Liberci, kde bych na domácí trati chtěl předvést solidní výkon.

AKTUALITY

20/4
Nejlepším českým parasportovcem je opět plavec David Kratochvíl

Trojnásobný medailista z loňských paralympijských her v Paříži ovládl Ceny Českého paralympijského výboru podruhé v řadě. Na stříbrném stupínku byla lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a bronzový skončil stolní tenista Jiří Suchánek. I oni ve Francii vybojovali cenné kovy a stejně jako celý český paralympijský tým spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/4
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A  koledovat mohou všichni - sportovci i sportovkyně. Koledu totiž máme pro všechny, kteří chtějí sportovat lépe. 

14/4
Cyklistické Flandry a Roubaix s Enervitem: 4 pódiová umístění

Tadej Pogačar z UAE Emirates ovládl závod Kolem Flander a na Paříž-Roubaix bral druhou příčku. I Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek vybojoval stupně vítězů v obou startech – v tom prvním bral stříbro, ve druhém bronz. Oba dva se svými týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. A my vám prozradíme, na co jeli!

7/4
Vrchol hokejové sezony se neobejde bez Enervitu

Obě nejvyšší české hokejové soutěže míří k vyvrcholení v podobě korunování mistrů letošní sezony. V semifinále Tipsport extraligy i ve finále Maxa ligy bojují o titul i týmy spoléhající na Enervit – Sparta Praha, Dynamo Pardubice a Berani Zlín.

3/4
Objevte jarní Enervit novinky!

Máme pro vás zbrusu nové produkty na startu jarní sezony. Speciální řadu Enervit C2:1 rozšířila nová energetická tyčinka Enervit Carbo Bar s přídavkem sodíku a skvělou příchutí slaného arašídového másla. Úplnou novinkou v portfoliu jsou sáčky Enervit Electrolytes Boost se sypkou směsí určenou k přípravě nápoje a dodání potřebných minerálních látek během sportu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. I v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem sportovcům. Sportujte s námi lépe!

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: co před sportem a v krizi?

Kdo to myslí se sportem aspoň trochu vážně, sportovní výživu dobře zná. Přesto může mít i otázky, které se právě ke sportovní výživě a jejímu užívání vážou. Dali jsme dohromady ty nejčastější a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky, co jíst před sportem a jak zažehnat krizi během tréninku či závodu.

Více aktualit