Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger se nominoval na MS Xterra a uspěl i na silnici

Silniční blok triatlonových závodů uzavřel výborným 6. místem na mistrovství republiky v olympijských distancích, na které se nespecializuje. Pak přesedlal na horské kolo a zamířil do terénu, především pak na mistrovství Evropy Xterra v Prachaticích. Tam si člen Enervit Teamu vyjel nominaci na mistrovství světa, které zakončí jeho závodní sezonu. V našem rozhovoru Jan Šneberger prozradí, s jakými ambicemi do Itálie pojede, a jak hodnotí své letní výkony na silnici i v terénu.

Silniční blok jste začátku léta zakončil 6. místem na MČR v olympijském triatlonu. Jak jste s výsledkem spokojený a jak náročný a odlišný je pro vás start na – z pohledu Ironmana krátkých – olympijských tratích?

Těžko jsem mohl chtít lepší výsledek. Ve vodě na plavce ztratím mnoho minut ve vodě, které jsou pak na kratších distancích cyklistiky i běhu nesmazatelné. Navíc ti nejrychlejší krátkotraťaři na medailových pozicích mají vyšší výkonnost ve všech disciplínách, včetně depa. Tomu nelze konkurovat a zřejmě už s tím do důchodu nic neudělám. Příbramské tratě mám rád a spravil jsem si tam chuť z nevydařeného mistrovství na nejdelších tratích, které se konalo víkend předtím (více zde). Každopádně nemám problém střídat krátké a dlouhé tratě, naopak to zpestřuje přípravu a podporuje motivaci. Obecně rychlost i vytrvalost se hodí na všech tratích a obojí se vzájemně doplňuje.
 

Během léta jste přesedlal ze silničního na horské kolo. Jak moc se v té chvíli mění vaše tréninky?

Změní se zásadně délka tréninků. Pokud se člověk nepřipravuje na železné distance, není už potřeba absolvovat takové množství nekonečných hodin. Přípravu tak přesouvám spíše do intenzity a snažím se trénovat v profilu nejbližšího závodu. Pokud mne tedy čeká technicky náročný závod, jezdím více v těžkém terénu. Pokud bude závod spíše fyzicky náročný a stoupavý, jezdím opakované kopce v lehčím terénu a střídám intenzitu. Část tréninku věnuji obecné vytrvalosti a část speciální přípravě. Jako doplněk a test výkonnosti jsou pak ideální běžecké krosové závody i MTB závody, které jsem sem tam schopný vložit jako zpestření i v jarním období v rámci přípravy na silniční závody. Opět to zpestří přípravu a jízda v terénu zapojuje širší svalovou skupinu než striktní tempová vytrvalost v hrazdě na silnici. Stereotyp zkrátka nepřispívá růstu výkonnosti. Alespoň u mě to určitě platí.
 

Jako první terénní triatlon jste zvolil Krušnomana v Mostě. Jak se vám dařilo při obhajobě loňského vítězství?

Zejména cyklistickou trať mám v Mostě rád. Je technická i fyzicky náročná tak akorát, téměř na míru pro moje omezené technické schopnosti. Po plavání jsem se tam rychle dostal na první místo, ale před druhým depem mě dojel jeden ze soupeřů. Při velmi náročné běžecké části se mi podařilo opět vytvořit náskok na první místě, ale všechno jsem promarnil seběhnutím z tratě asi jeden nebo dva kilometry před cílem. Ve finiši z toho tedy bylo trochu hořké druhé místo, ale závod to byl krásný.
 

 Vrcholem byl domácí závod Xterra Prachatice, který se jel i jako mistrovství Evropy. Jak jste si ho užil a co říkáte na své 24. místo v zahraniční konkurenci?

Mistrovství Evropy v Prachaticích byl jasný vrchol letní části sezóny a hodně jsem se na to připravoval. Cyklistickou trať jsem načetl poměrně dobře a v den závodu všechno klapalo. Při plavání jsem se snažil nepřepálit tempo, protože cyklistika ihned vedla přímo do kopců a v plánu bylo nic nešetřit a jet, co to dá. Ztrátu z vody jsem na ty nejlepší příliš neprohluboval a ty slabší jsem naopak sjížděl. Vybavuji si dvě jezdecké chyby, jednu s pádem, ale s tím jsem tak nějak počítal. I následující běh nebyl špatný, řekl bych můj lepší průměr. Celkově musím být s výsledem spokojený. Na TOP 10 jsem ztratil jen zhruba 5 minut a to je v tak široké a silné světové konkurenci krásné. Před závodem bych ale řekl, že takový výkon bude stačit na umístění o pár příček výš. Bylo to velmi vyrovnané. Druhá desítka byla namačkaná jen ve dvou a půl minutách. Samozřejmě to nutí k myšlenkám typu „kdyby…“. Tak už to ale na závodech chodí! 
 

Liší se nějak vaše výživa při terénním triatlonu od toho silničního? Jak výživu při závodech řešíte?

Co se týká složení stravy i výživy, nijak se to od silničních závodů neliší. Množství i složení ladím zkrátka podle očekávané délky zátěže. Způsob konzumace je ale odlišný. V terénu je potřeba vystihnout vhodné okamžiky, kdy občerstvit a zároveň neprohrát boj s všudypřítomnou gravitací. Osvědčila se mi jednoduše metoda menšího bidonu s namíchaným silným koktejlem (ENERVIT gely, solné tablety a trochu vody) a většího bidonu s vhodně koncentrovaným iontovým nápojem ENERVIT Isotonic Drink (v závislosti na teplotních podmínkách). Pokud je to možné a délka závodu tomu nahrává, raději vezu všechno vlastní a na oficiálních občerstvovačkách využívám jen vodu k chlazení.
 

Čekají vás letos ještě nějaké závody? Pokud ano, tak jaké? Kolik startů jste letos celkem stihl?

Počet startů na závodech už poslední roky neeviduji, stejně jako souhrnné tréninkové statistiky. Nicméně mám pocit, že rok od roku závodů ubývá a více se soustředím na jednotlivé vrcholy. Každopádně ještě jeden důležitý závod je hned za dveřmi. Na mistrovství Evropy v Prachaticích se mi podařilo kvalifikovat na vrchol celé série Xterra – mistrovství světa. Prvního října bych tedy neměl chybět startu v italském Molvenu, kde se akce koná.
 

Jaké máte ambice?

Konec srpna a začátek září byl dost výrazně ovlivněný prodělaným nepříjemným covidem, což mě vyřadilo na dva nebo tři týdny z jakékoli přípravy. Reálná výkonnost je tak momentálně neznámá a žádné velké očekávání tedy raději nemám. Rád bych umístění z Prachatic alespoň potvrdil, ideálně bych se samozřejmě rád posunul ještě o pár příček vpřed, čemuž by avizovaný profil závodu mohl nahrávat. Ale to uvidíme až v sobotu. Snažím se neztrácet motivaci a udržet tzv. focus na závod.

AKTUALITY

1/12
Rozdáváme vánoční dárky v předstihu - chcete také jeden?

Začíná prosinec, měsíc Vánoc, a my máme hned na jeho startu dárky pro každého! U nás totiž Ježíšek vzkazy poctivě čte a vždy přání splní. Stačí objednat na našem e-shopu od 1. do 12. 12. a říct si o jeden z dárků, který pro vás máme nachystaný.

28/11
Mrkněte na záznam listopadového semináře a termín nového

I v listopadu pokračoval náš letošní seriál online seminářů, tentokrát s tématem "Vitaminové doplňky u sportovců". Pokud jste ho nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne opět online - 19. 12. od 17:00. 

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 3. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Více aktualit