Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta má stříbro z Pečecké desítky a vyhlíží Pražský půlmaraton

Minulý víkend se posedmé postavil na start jarní klasiky, Pečecké desítky, a vybojoval stříbrnou příčku. Jeho hlavní jarní vrcholy ale teprve přijdou v podobě Pražského půlmaratonu a maratonu, který by měl být tím závodem, ke kterému směřuje příprava.  „Ta byla přes zimu kvalitní, tak věřím, že ji na nadcházejících závodech prodám. Hlavní teď je zůstat zdravý,“ říká v rozhovoru člen Enervit Teamu Vít Pavlišta.

Vaše příprava aktuálně míří k dubnovému půlmaratonu v Praze. Jak se zhruba 14 dní před startem cítíte a co je třeba případně ještě doladit?

Na Pražský půlmaraton chci být určitě ve formě, ale ani ten by neměl být vrcholem jara - vše směřuji k Pražskému maratonu. Do půlmaratonu jsem si dal za cíl především dostat se do běžecké pohody několika rychlejšími tréninky na dráze a úbytek týdenní kilometráže nahradit regenerací a odpočinkem. Věřím, že těch 14 dní mi na to bude stačit.

 

Minulou sezonu jste dlouho laboroval se zraněním, jaký je aktuální stav, je vše v pořádku?

Moje achilovky byly celou zimní přípravu v klidu, což se mi snad ještě žádnou sezónu udržet nepodařilo. Bojoval jsem trochu s bolestí chodidla, ale nebylo to nic, co by mě úplně vyřadilo z tréninku. Postupně bolest odchází a věřím, že do prvních důležitějších závodů bude pryč.

 

Dá se říct, kdy přesně začala vaše příprava na novou sezonu a co všechno jste už během ní absolvoval?

Na novou sezónu jsem začal trénovat začátkem října. U mě je zimní příprava tradičně o tempových bězích a síle. Jako zpestření jeden den v týdnu zařazuji běžecké cvičení a posilování v tělocvičně a jednou v týdnu rychlejší běhání v hale. Jako doplněk a náhradu dlouhých volných běhů občas používám lyže. Během zimní přípravy jsem vyrazil dvakrát na týden do teplých krajin k dočerpání sil a naběhání rychlejších kilometrů na suchém asfaltu.

 

Bez čeho se během tréninků a závodů neobjedete, budeme-li se bavit o nezbytné sportovní výživě?

Spoléhám na Enervit. V tréninku především na Enervit BCAA aminokyseliny a regenerační nápoj Enervit R2 Sport. Při závodech je to již tradičně Enervit PRE Sport a energetické koncentráty Enervitene Sport.

 

Absolvoval jste už letos i nějaké další závody, případně čekají vás do startu v Praze ještě nějaké? Máte obecně rád přípravu formou závodů místo tréninku?

Letos jsem běžel pouze 3 km v hale při Memoriálu Karla Líbala a Pečeckou desítku. Oba závody byly spíše přípravného charakteru, byť jsem je běžel naplno. Jaro mám nabité, proto závodními starty zatím šetřím a nastoupím až na Pražský půlmaraton.

 

O víkendu jste běžel Pečeckou desítku, na které jste vybojoval 2. místo v čase 30:44. Jak jste s časem a výsledkem spokojený a co vám říkají o vaší dosavadní přípravě?

V Pečkách to byl takový nevýrazný výsledek, se kterým nejsem spokojený, ale zároveň to nebyl ani vyloženě propadák. Závod jsem běžel bez nějakého ladění a z docela náročné přípravy, čímž si ten výsledek trochu omlouvám. Moje zimní příprava byla myslím kvalitní a věřím, že ji prodám na nadcházejících závodech. Hlavní je teď zůstat zdravý a „běhuschopný“.

AKTUALITY

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na zářijový seminář s tématem "Jak si sestavit výživový plán"

Po prázdninách opět pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 17. 9. bude "Jak si postavit tréninkový plán na trénink/závod". Podíváme se, jak přemýšlet o výživové plánu na závod, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

3/9
Členové Enervit Teamu na olympiádě: Krejčíková i Havel v TOP7

Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Zasáhlo do nich 111 českých sportovců včetně dvou členů Enervit Teamu – tenistky Barbory Krejčíkové a rychlostního kanoisty Daniela Havla. Oba dva si pod pěti kruhy připsali výborná umístění: Havel skončil sedmý v závodě deblkanoí a Krejčíková byla pátá v singlu i deblu.

30/8
Exkluzivní novinka a dárek pro vás: ENERVIT Protein Deal

Představujeme vám zcela nové, úžasně lahodné proteinové tyčinky s 5 klíčovými benefity. Až do 8. září je můžete ochutnat zdarma díky naší zaváděcí akci na eshop.enervit.cz, kde jsou exkluzivně k dostání. A při jejich nákupu navíc vždy ušetříte díky výhodným balením. 

28/8
Držíme palce Českému paralympijskému týmu!

Právě dnes startují letní paralympijské hry v Paříži a my budeme bedlivě sledovat představení českých reprezentantů. Enervit je hrdým partnerem Českého paralympijského týmu, takže budeme držet palce!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Více aktualit