Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Pro rychlé doplnění vyčerpaného glykogenu po fyzické aktivitě se doporučuje co nejdříve přijmout rychle vstřebatelné sacharidy. Při současném příjmu bílkovin se ale regenerace glykogenových zásob zvyšuje a zároveň jsou negativní dopady způsobené sportem opraveny mnohem rychleji.

 

Bílkoviny jako regenerační katalyzátor

Odborná literatura uvádí, že pokud jsou bezprostředně po intenzivním výkonu přijaty bílkoviny, nebo specifické aminokyseliny – vytrvalcům velmi známé BCAA a glutamin – bývá zlepšený regenerační proces a dosaženo menšího počtu svalových potíží, jakými jsou bolest a ztuhlost. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, tedy BCAA a z nich zejména leucin, podporují opravy svalové tkáně po sportu a stimulují syntézu nových svalových bílkovin. Glutamin podporuje syntézu glykogenu a snižuje riziko infekce a přetrénování, dva možné důsledky náročné tréninkové přípravy.


Koloběh bílkovin v těle

Oba procesy, tedy rozklad bílkovin, k němuž dochází v průběhu tréninku, a syntéza bílkovin, která rozpad bílkovin zastaví a stimuluje produkci nových (tudíž i svalových buněk), probíhají v lidském těle kdykoliv během dne. Rozklad a syntéza bílkovin probíhají současně, i když jeden z procesů vždy převládá nad tím druhým v závislosti na aktuální situaci. Stěžejními faktory jsou výživa, hladovění a sportovní aktivita. V těle dochází k tomu, že po několika hodinách půstu, stejně jako při sportovní aktivitě, začne převažovat rozpad bílkovin (tzv. katabolizmus), zatímco několik desítek minut po požití bílkovin jako součásti jídla převažuje syntéza bílkovin (tzv. anabolizmus).


Příjem bílkovin ve vztahu ke sportu

Při tréninku převažuje svalový katabolizmus, dochází tedy ke ztrátě bílkovin, a to právě z důvodu jejich rozpadu. Po tréninku naopak převládá anabolizmus, což znamená, že dominuje syntéza bílkovin nad jejich rozpadem. Ovšem pouze za předpokladu, že jsou k dispozici stavební kameny pro syntézu bílkovin – tedy aminokyseliny získané trávením bílkovinové potravy. Z toho vyplývá, že k syntéze bílkovin dochází až po skončení sportovního výkonu, navíc v návaznosti na složení povýkonového jídelníčku.

Podle odborných studií trvá tento trend výroby proteinů po každém tréninku desítky hodin, své maximální hodnoty ale dosahuje ve třetí hodině po tréninku. Po 24 hodinách je na polovině maximální hodnoty, po 48 hodinách na třetině (viz graf). Od toho se odvíjí i časování příjmu jídla a sportovní výživy po sportu. Bezprostředně po skončení aktivity je vhodné sáhnout po regeneračním nápoji, který obsahuje potřebné rychlé sacharidy i aminokyseliny. S určitým odstupem je pak vhodné myslet kromě sacharidů a aminokyselin i na bílkoviny. Dobré je tedy zhruba do dvou hodin zařadit sacharido-bílkovinné jídlo (např. rýže s kuřecím masem), nebo využít proteinové koncentráty či sáhnout po proteinové tyčince.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak fungují produkty Enervit C2:1 a proč je zařadit do sportovních výkonů

Nová řada produktů Enervit C2:1 se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů v optimálním složení a poměru (2:1 glukóza:fruktóza) pro maximální možný příjem energie během výkonu. Ideální je tak pro dlouhotrvající výkony a intenzivní sportovní výkony vyžadující velký příjem energie přesahující 60 g za hodinu. Jak to dělají a proč zrovna hranice 60 gramů? Na to vše odpovídá náš článek.

Víte, že... pivo opravdu není nejlepší iontový nápoj?

Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem rozšířené. Ale pravda to není. Zatímco iontový nápoj vám pomáhá, pivo škodí. Proč? Protože iontový nápoj obsahuje vše potřebné pro váš výkon (energie, minerální látky, tekutiny), pivo naopak prakticky nic. Naopak obsahuje alkohol, který tělo bere jako jed a začne se prioritně věnovat tomu, aby ho zpracovalo a dostalo z těla ven. Na ostatní najednou není prostor a vašemu výkonu to výrazně škodí...

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu?

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? Ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie). Jak a kdy mu rychle dodat vhodné látky pro potřebnou obnovu?

Jakou zvolit strategii pro hubnutí a současný růst výkonnosti?

Tuhle otázku dostáváme čaato a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.

Více aktualit

AKTUALITY

27/3
Jaký byl 16. ročník SkiTour?

Největší český seriál v běhu na lyžích má za sebou už 16. ročník, do jehož hodnocení se počítalo šest českých a jeden polský závod. Organizátory na začátku potrápilo počasí, které stálo za překládáním a rušením závodů, pak je ale potěšil účastnický rekord na legendární Jizerské 50. Na žádném ze závodů samozřejmě nechyběl Enervit, dlouholetý výživový partner seriálu a nepostradatelný parťák všech běžců a běžkyň na lyžích.

22/3
NOVINKA: řada Enervit C2:1 pro maximální výkon

Uvádíme novou řadu produktů pro doplňování energie během výkonu vycházející z fyziologických zákonů a praktických potřeb sportovců. Ve spojení s profesionály z cyklistických stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo Enervit vyvinul novou řadu energetických doplňků C2:1, jejíž název odkazuje na hlavní přínos – obsah dvou druhů sacharidů (glukózy/maltodextrinu a fruktózy) v optimální kombinaci (2:1), aby mohly dodat maximální množství energie během sportu. 

20/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 24. do 26. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu novou řadu produktů, se kterými vás na našem webu seznámíme poprvé ve středu.

13/3
Tadej Pogačar ovládl závod Paříž-Nice

První účast, první vítězství. Navíc ve velkém stylu. Tadej Pogačar, který stejně jako celý jeho tým UAE Emirates spoléhá na Enervit, triumfoval ve slavném závodě s velkým přehledem. V poslední etapě odmítl hlídání svého náskoku v čele celkového pořadí, sám zaútočil a vyhrál i poslední etapu, čím si připsal třetí vítězství.

6/3
Hokejisté Pardubic ovládli základní část extraligy

Nejvyšší česká hokejová soutěž zná všechny postupující do play-off i jeho předkola. Extraligu ovládli hokejisté Pardubic, kteří podobně jako některé další týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. O jejich triumfu bylo jasno už 4 kola před koncem základní části.

Více aktualit