Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

Sportovní výkon můžeme rozdělit na tři základní fáze – před, během a po výkonu. V každé z nich potřebuje tělo něco diametrálně odlišného:
 

1) Ke sportu připravit...

Velmi častá je otázka, jak nejlépe organizmus připravit na sportovní výkon. To se vám povede správnou stravou, respektive střídmostí. Tedy tím, že nebudete v posledních 90 minutách před sportem konzumovat nic sladkého (proč ne, píšeme zde), ani žádné tuky či bílkoviny – nikdo přece nechce mít při sportu těžký žaludek. Proto si dejte dostatečný časový rozestup mezi běžným jídlem a sportem.

Jak ale zamezit hladu před startem? Zvolte nízkoglykemické sacharidové želé Enervit PRE Sport. Je bez bílkovin a tuků, nastartuje vytrvalostní energetické systémy a zajistí dlouhodobé uvolňování energie. V součtu se zamezením pocitů hladu tak nabídne to nejlepší pro závěrečnou přípravu na sport. A také odpověď na otázku, co jíst před sportem.

Naše doporučení: Pro co nejlepší sportovní výkon zapojte Enervit PRE Sport nejen do závodu, ale i do tréninku. V posledních dvou hodinách před výkonem (a je jedno, zda jde o závod, či trénink) je totiž klíčová stabilizace organizmu před výkonem a jeho příprava na sport.
 

2) Energie během sportu

Ptáte se, jak zajistit tělu dostatek energie během sportu a zamezit poklesu výkonnosti? Základem výživy během sportu je pitný režim. Měl by být rychle vstřebatelný, doplňovat i energii a potem ztracené minerální látky. Proto je ideální iontový nápoj. Z pohledu fungování organizmu je zajímavé, že čistá voda se vstřebává hůře než ionťák, protože v něm jsou obsaženy sacharidy, které nejen dodávají energii, ale také urychlují vstřebatelnost tekutin. Ionty jsou pak potřeba pro správné přenášení nervových impulzů, které jsou i častou příčinou křečí. Iontový nápoj Enervit Isotonic Drink proto doporučujeme pít průběžně, pokud možno každých 15 minut, protože dalším přínosem pitného režimu během sportu je podpora ochlazování organizmu.

Zůstaňme ještě chvíli ve fázi během sportu a podívejme se teď více na doplňování energie. Během vytrvalostního výkonu svaly spalují v největší míře energii ze sacharidů a tuků. Zatímco tuky tělo využívá jen ty uložené v těle (tzv. vnitřní tuky), sacharidy spotřebovává jak ty ve formě svalového glykogenu (tedy sacharidy uložené v těle), tak i ty konzumované během výkonu. A právě tato forma energie konzumovaná během výkonu je pro sportovní výkon klíčová.

Zásadní je, aby sacharidy konzumované během výkonu byly rychle využitelné. To znamená, že musí být v podobě rychle vstřebatelných jednoduchých sacharidů, které nejlépe dodáme prostřednictvím energetických gelů či energetických tablet. Co je ale důležité: energii je takto potřeba doplňovat zhruba každých 35-45 minut. Důvodem je, že snížíme množství průběžně spalovaného glykogenu, který nám tak vydrží delší dobu. A protože glykogen je 2x rychlejší než tuky, a současně i výhradní zdroj energie při anaerobním výkonu, je zřejmé, proč by nám měl vydržet co nejdéle – pro úniky, finiš i těžké pasáže. Při tréninku pak pomůže v kritických momentech, kdy se láme chleba a rozhoduje se o tom, jak vysoký prorůstový efekt bude trénink mít na naši výkonnost.

Naše doporučení: Na doplňování energie myslete nejen na závodě, ale i během tréninku. Jeho účelem je totiž vyvolat proces adaptace na prodělaný tréninkový impulz a růst výkonnosti je přímo úměrný právě náročnosti tohoto impulzu. To znamená, že čím delší výkon, čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií, tím výrazněji výkonnost roste. Takže iontový nápoj během tréninku doplněný o energetický gel nebo energetické tablety dokážou díky dodatečné energii výrazně pomoci.
 

3) Energie pro správný průběh regenerace

Teď se pojďme věnovat třetí fázi sportu, ve které se nejvíc řeší regenerace – tedy době po výkonu. Regeneraci řeší každý sportovec, který ví, že právě ve fázi regenerace se zvyšuje výkonnost.

Z pohledu výživy řešíme v procesu regenerace doplňování živin a tekutin, tedy toho, co tělo během výkonu spotřebovalo. Vše musíme rychle doplnit, jinak by byl negativně ovlivněn náš další výkon. Navíc je třeba si uvědomit, že žádný jiný regenerační proces (strečink, masáže apod.) nám s touto fyziologickou potřebou organizmu nepomůže. Jinými slovy – živiny doplní jen strava. Proto k výživě jako nástroji regenerace přistupujte velmi zodpovědně.

Správná regenerace vyžaduje ihned po skončení výkonu začít doplňovat tekutiny, energii ve formě sacharidů a stavební živiny (ideálně spíše aminokyseliny než bílkoviny) pro obnovu poškozených svalových vláken. Prvních třicet minut po skončení sportu je klíčových, v této fázi je tělo otevřeno příjmu uvedených živin (tzv. anabolické okno). Proto je třeba živiny dodat co nejrychleji a v rychle vstřebatelné formě, a proto doporučujeme regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, který dodá tekutiny, rychle vstřebatelné sacharidy, aminokyseliny a k tomu i minerální látky a vybrané vitaminy.

Naše doporučení: Zařaďte regenerační nápoj Enervit i po tréninku. Zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace a umožní častější zařazování náročných tréninků, protože organizmus regeneruje rychleji. Tím i nepřímo podpoří vyšší růst výkonnosti – protože výkonnost roste s počtem intenzivních tréninků.

 

Shrnutí:

  • Volte potraviny podle potřeb organizmu, ne podle toho, co používá váš kamarád.
  • Potřeby organizmu korespondují s fyziologickými pochody, což znamená: rychle vstřebatelné živiny během výkonu a těsně po výkonu, naopak před výkonem nic sladkého (a to ani v pití).
  • Před výkonem pijte čistou vodu, během výkonu iontový nápoj a po výkonu regenerační nápoj – každý má jiné složení a odpovídá potřebám organizmu v danou chvíli.
  • Jako vytrvalci řešíte dostatek energie a tu můžete během výkonu ovlivnit jen v podobě rychlých sacharidů – v podobě energetických gelů nebo energetických tablet.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

Více aktualit

AKTUALITY

12/2
Mrkněte na záznam únorového semináře a termín nového

I v novém roce jsme připravení nabízet vám semináře zaměřené na výživové aspekty ve sportu. Letošní ročník jsme odstartovali tématem "Jak se (nejen) výživou připravit na závod", kde byla řeč o všem důležitém, co ne/dělat před vaším dnem D. Ať už se rozhodnete závodit na lyžích, na kole, v běhu, v triatlonu nebo v dalších vytrvalostních sportech. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v březnu. 

9/2
Podpořte nás v anketě Shop roku 2023

Líbí se vám náš e-shop? Nakupujete na něm a jste spokojení s jeho službami? Pak nám můžete dát hlas v tradiční anketě Heureky ShopRoku!

5/2
Jizerská 50 zrušena, pondělní seminář i vybrané akce proběhnou

Je nám to moc líto, ale je to tak - 57. ročník Jizerské 50 se neuskuteční. Organizátoři o víkendu rozhodli o jejím zrušení z důvodu nedostatku sněhu, teplého počasí a nepříznivé předpovědi na další dny. Některé z plánovaných akcí přesto proběhnou, stejně jako náš pondělní seminář na téma "Jak se připravit na závod aneb výživové vychytávky".

31/1
V roce 2024 nás čeká spousta sportovních událostí. Kde se potkáme?

Jsme rádi, že vám sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe. A jsme také moc rádi, když se s vámi můžeme potkávat přímo na závodech a veletrzích. Abychom vám mohli poradit, probrat vaše potřeby a představit novinky. Kde se potkáme v roce 2024?

19/1
Královnou cyklistiky za rok 2023 je Kristýna Zemanová

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepšího cyklistu či cyklistku roku má opět ženskou vítězku – královnou české cyklistiky za rok 2023 se stala cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která ovládla hlasování v soutěži Českého cyklistického svazu, jehož výživovým partnerem je Enervit.

Více aktualit