Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

Sportovní výkon můžeme rozdělit na tři základní fáze – před, během a po výkonu. V každé z nich potřebuje tělo něco diametrálně odlišného:
 

1) Ke sportu připravit...

Velmi častá je otázka, jak nejlépe organizmus připravit na sportovní výkon. To se vám povede správnou stravou, respektive střídmostí. Tedy tím, že nebudete v posledních 90 minutách před sportem konzumovat nic sladkého (proč ne, píšeme zde), ani žádné tuky či bílkoviny – nikdo přece nechce mít při sportu těžký žaludek. Proto si dejte dostatečný časový rozestup mezi běžným jídlem a sportem.

Jak ale zamezit hladu před startem? Zvolte nízkoglykemické sacharidové želé Enervit PRE Sport. Je bez bílkovin a tuků, nastartuje vytrvalostní energetické systémy a zajistí dlouhodobé uvolňování energie. V součtu se zamezením pocitů hladu tak nabídne to nejlepší pro závěrečnou přípravu na sport. A také odpověď na otázku, co jíst před sportem.

Naše doporučení: Pro co nejlepší sportovní výkon zapojte Enervit PRE Sport nejen do závodu, ale i do tréninku. V posledních dvou hodinách před výkonem (a je jedno, zda jde o závod, či trénink) je totiž klíčová stabilizace organizmu před výkonem a jeho příprava na sport.
 

2) Energie během sportu

Ptáte se, jak zajistit tělu dostatek energie během sportu a zamezit poklesu výkonnosti? Základem výživy během sportu je pitný režim. Měl by být rychle vstřebatelný, doplňovat i energii a potem ztracené minerální látky. Proto je ideální iontový nápoj. Z pohledu fungování organizmu je zajímavé, že čistá voda se vstřebává hůře než ionťák, protože v něm jsou obsaženy sacharidy, které nejen dodávají energii, ale také urychlují vstřebatelnost tekutin. Ionty jsou pak potřeba pro správné přenášení nervových impulzů, které jsou i častou příčinou křečí. Iontový nápoj Enervit Isotonic Drink proto doporučujeme pít průběžně, pokud možno každých 15 minut, protože dalším přínosem pitného režimu během sportu je podpora ochlazování organizmu.

Zůstaňme ještě chvíli ve fázi během sportu a podívejme se teď více na doplňování energie. Během vytrvalostního výkonu svaly spalují v největší míře energii ze sacharidů a tuků. Zatímco tuky tělo využívá jen ty uložené v těle (tzv. vnitřní tuky), sacharidy spotřebovává jak ty ve formě svalového glykogenu (tedy sacharidy uložené v těle), tak i ty konzumované během výkonu. A právě tato forma energie konzumovaná během výkonu je pro sportovní výkon klíčová.

Zásadní je, aby sacharidy konzumované během výkonu byly rychle využitelné. To znamená, že musí být v podobě rychle vstřebatelných jednoduchých sacharidů, které nejlépe dodáme prostřednictvím energetických gelů či energetických tablet. Co je ale důležité: energii je takto potřeba doplňovat zhruba každých 35-45 minut. Důvodem je, že snížíme množství průběžně spalovaného glykogenu, který nám tak vydrží delší dobu. A protože glykogen je 2x rychlejší než tuky, a současně i výhradní zdroj energie při anaerobním výkonu, je zřejmé, proč by nám měl vydržet co nejdéle – pro úniky, finiš i těžké pasáže. Při tréninku pak pomůže v kritických momentech, kdy se láme chleba a rozhoduje se o tom, jak vysoký prorůstový efekt bude trénink mít na naši výkonnost.

Naše doporučení: Na doplňování energie myslete nejen na závodě, ale i během tréninku. Jeho účelem je totiž vyvolat proces adaptace na prodělaný tréninkový impulz a růst výkonnosti je přímo úměrný právě náročnosti tohoto impulzu. To znamená, že čím delší výkon, čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií, tím výrazněji výkonnost roste. Takže iontový nápoj během tréninku doplněný o energetický gel nebo energetické tablety dokážou díky dodatečné energii výrazně pomoci.
 

3) Energie pro správný průběh regenerace

Teď se pojďme věnovat třetí fázi sportu, ve které se nejvíc řeší regenerace – tedy době po výkonu. Regeneraci řeší každý sportovec, který ví, že právě ve fázi regenerace se zvyšuje výkonnost.

Z pohledu výživy řešíme v procesu regenerace doplňování živin a tekutin, tedy toho, co tělo během výkonu spotřebovalo. Vše musíme rychle doplnit, jinak by byl negativně ovlivněn náš další výkon. Navíc je třeba si uvědomit, že žádný jiný regenerační proces (strečink, masáže apod.) nám s touto fyziologickou potřebou organizmu nepomůže. Jinými slovy – živiny doplní jen strava. Proto k výživě jako nástroji regenerace přistupujte velmi zodpovědně.

Správná regenerace vyžaduje ihned po skončení výkonu začít doplňovat tekutiny, energii ve formě sacharidů a stavební živiny (ideálně spíše aminokyseliny než bílkoviny) pro obnovu poškozených svalových vláken. Prvních třicet minut po skončení sportu je klíčových, v této fázi je tělo otevřeno příjmu uvedených živin (tzv. anabolické okno). Proto je třeba živiny dodat co nejrychleji a v rychle vstřebatelné formě, a proto doporučujeme regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, který dodá tekutiny, rychle vstřebatelné sacharidy, aminokyseliny a k tomu i minerální látky a vybrané vitaminy.

Naše doporučení: Zařaďte regenerační nápoj Enervit i po tréninku. Zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace a umožní častější zařazování náročných tréninků, protože organizmus regeneruje rychleji. Tím i nepřímo podpoří vyšší růst výkonnosti – protože výkonnost roste s počtem intenzivních tréninků.

 

Shrnutí:

  • Volte potraviny podle potřeb organizmu, ne podle toho, co používá váš kamarád.
  • Potřeby organizmu korespondují s fyziologickými pochody, což znamená: rychle vstřebatelné živiny během výkonu a těsně po výkonu, naopak před výkonem nic sladkého (a to ani v pití).
  • Před výkonem pijte čistou vodu, během výkonu iontový nápoj a po výkonu regenerační nápoj – každý má jiné složení a odpovídá potřebám organizmu v danou chvíli.
  • Jako vytrvalci řešíte dostatek energie a tu můžete během výkonu ovlivnit jen v podobě rychlých sacharidů – v podobě energetických gelů nebo energetických tablet.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit