Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sacharidy ve výživě a sportu – jak je efektivně využít pro náš výkon?

V prvních dvou dílech našeho sacharidového seriálu jsme si řekli, proč jsou pro nás sacharidy tak důležité (představují zdroj energie), s jakými se nejčastěji setkáváme a jak je dělíme (monosacharidy, disacharidy, polysacharidy). V dnešním závěrečném díle si povíme, jak tyto informace využít v praxi, tedy jak mohou pomoci našemu sportovnímu výkonu. Je především třeba vědět, kdy a který sacharid použít a které produkty sportovní výživy ho obsahují.

Na úvod si shrneme, co podstatné o jednotlivých sacharidech víme:

Glukóza

  • nejběžnější forma jednoduchého sacharidu
  • jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky
  • má vysoký glykemický index (GI = 100), proto je rychle vstřebávána

Fruktóza

  • rychle opouští žaludek
  • pomalé vstřebávání v tenkém střevě (efektivnější využití)
  • nízká inzulinová odezva (efektivnější využití volných mastných kyselin, šetření zásob glykogenu)
  • nevyvolává reaktivní hypoglykémii (zvýšení hladiny krevního cukru)
  • efektivní v obnovování jaterního glykogenu
  • nízký glykemický index (23)

Sacharóza

  • tvořena jednou molekulou glukózy a jednou molekulou fruktózy
  • sacharid, kterému zjednodušeně říkáme „cukr“, běžné domácí sladidlo
  • vyráběn z cukrové řepy nebo cukrové třtiny
  • jeho glykemický index je středně vysoký (67).

Isumaltuloza

  • přírodní cukr podobný sacharóze
  • její vstřebatelnost je o 20-25 % pomalejší než u glukózy či fruktózy
  • dodává energii postupně během delšího výkonu
  • podporuje větší využití tuků jako zdroje energie v porovnání se sacharózou

Maltodextrin

  • udržuje stabilní hladinu krevního cukru během výkonu
  • pomáhá oddálit nástup únavy během dlouhých fyzických výkonů
  • pomáhá chránit svalový glykogen
  • oproti tomu má ale vysoký glykemický index (100), což podporuje regeneraci po cvičení
  • po cvičení pomáhá v rychlejším doplňování vyčerpaného svalového glykogenu v porovnání s jinými sacharidy

 

Jak využít sacharidy při sportovním výkonu?

Jednotlivé sacharidy bychom měli přijímat podle toho, jaký sportovní výkon nás čeká:

1) Délka sportovního výkonu

  • Pro krátké výkony nebo potřebu „nakopnutí“ doporučujeme konzumovat rychlé zdroje energie (například glukóza) a ty, které rychle projdou žaludkem a jejich účinek se dostaví rychleji (fruktóza).
  • Jedná se například o energetické tablety Enervit Carbo Tablets (GT Sport) nebo tekutý energetický Enervit Liquid Gel.
  • Během dlouhých výkonů (nad 50 minut) doporučujeme přijímat kromě rychlých sacharidů rovněž takové sacharidy, které doplňují energii postupně (např. isomaltulóza), nebo které mají nízký osmotický tlak (maltodextrin).
  • Vhodným produktem je tedy například energetický Enervit Gel.


2) Náročné (intenzivní) výkony 

Ze studií vědecké skupiny Enervit Equipe, která představuje tým špičkových lékařů, trenérů, výživových poradců a sportovců, vyplývá, že optimálním zdrojem energie pro výkon je kombinace dvou specifických sacharidů fruktózy a maltodextrinů v poměru 1:1,3.

Tato kombinace je pro Enervit výjimečná a označuje se jako Enervit C.OX.

  • Enervit C.OX. přispívá k optimálnímu využití svalového glykogenu během výkonu, a to tím, že pomáhá zlepšit využitelnost energie ze sacharidů (díky analyzovaným vlastnostem obou sacharidů, tedy fruktózy a maltodextrinu); proto máte dostatek energie rychle a díky šetření glykogenu i delší dobu
  • Enervit C.OX. se nachází ve speciální „competition“ řadě, například v energetickém Enervit Liquid Gel Competition.

 

Vyberte si energetické zdroje podle vaší potřeby pro maximální výkony! Spolu s dalšími produkty Enervitu je seženete třeba na našem e-shopu. Podívat se můžete i na přehledný graf, jak rychle a kolik energie se uvolní z energetických liquid gelů, gelů, tablet a tyčinek.

Přečtěte si i další díly seriálu:
Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy
Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy
Sacharidy ve sportu: Jaké je maximální množství a jak na něj
BONUS: Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit