Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled první – evoluční

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Výše uvedená doporučení bývají často zaobalena do jednoho cíle, a to „naučit organizmus efektivně pálit tuky“. My se ale zeptáme jinak: Opravdu náš organizmus pálí tuky neefektivně?

Pojďme se na problém podívat nejdříve z hlediska evoluce, protože znát evoluční historii našeho těla nám pomůže vyhodnotit, proč tělo vypadá a funguje tak, jak tomu je. V dalších dílech se zabýváme otázkou fyziologie a energie.

 

Evoluční pohled na pálení tuků

Naši předci, které ještě nenazýváme homo, si tuky ukládat neuměli. Tuto vlastnost můžeme pozorovat až u prvních představitelů rodu homo a důvodem pro tuto vlastnost se staly zvětšující se mozky. S většími mozky totiž byly spojeny značné náklady, protože i když mozek představuje jen dvě procenta tělesné váhy, spotřebovává 20-25 % výdeje energie v klidovém režimu. Navíc požaduje mozek přísun energie neustálý, tedy i v době hladovění. A protože se ukázalo, že větší mozek je z pohledu evoluce výhodná vlastnost, vyvinula evoluce nástroj, jak mozku dostatek energie zajistit i v době hladovění – vymyslela tuk jako zásobárnu energie v případě jejího přebytku.

 

Z pohledu evoluce máme velmi dobrý důvod usuzovat, že bez schopnosti a náchylnosti hromadit tuk by se archaickým lidem nikdy nemohly vyvinout velké mozky. Tuk navíc vyřešil i další problém – stal se víc než jen zásobárnou energie pro mozek a v době těhotenství a kojení. Byl totiž také zásadním předpokladem úspěšnosti života lovců a sběračů, kteří svou kořist stopovali a lovili pomocí něčeho, čemu z dnešního pohledu můžeme klidně říkat vytrvalostní sportovní výkon.

 

Ano, evoluce vymyslela nástroj pro kontinuální doplňování energie pro orgány těla i v době, kdy žádnou energii „zvenčí“ nepřijímáme. Jde v zásadě o to, že tělo funguje jako záložna paliva, která po jídle střádá energii a v době nouze ji uvolňuje. Tato výměna, koordinovaná hormony, probíhá nekonečným prouděním tuků a sacharidů mezi játry, tukovými buňkami, svaly a dalšími orgány. Lidé jsou tak fantasticky adaptováni na udržování aktivity i v dlouhých obdobích negativní energetické bilance (tzn. v období, kdy přijímají méně energie, než ji vydají). Najednou mohli lidé v paleolitu lovit a sbírat i s prázdným žaludkem.

 

Navíc se vyvinula schopnost ukládat i skromné zásoby glykogenu, které se spalují, potřebujete-li energii hned nebo rychle. Ale z pohledu efektivity máme drtivou většinu přebytečné energie uloženou v podobě tuku, který se spaluje pomalu, a poskytuje tak stabilní přísun spousty energie.

 

Fungující systém

Aniž bychom chtěli hodnotit evoluci, už na jiných příkladech nám ukazuje, že vše funguje efektivně. Tak proč zrovna tuky bychom z evolučního pohledu efektivně pálit neuměli? Je to hormonálně řízená vlastnost, která se vyvíjela miliony let a my tím, že nebudeme jíst celý den sacharidy, že budeme sportovat ráno na lačno nebo že vyběhneme s prázdnými zásobami svalového glykogenu, evoluci neoblafneme. Spíše naopak.

 

Uvést tělo do stavu hypoglykémie a katabolismu tím, že záměrně vyčerpáme jeho sacharidové zásoby a už je nedoplníme, přinese především to, že místo kýženého pálení tuku najedete na stresový režim a pálení svalových bílkovin. Přitom je mnohem jednodušší, a dokonce i efektivnější cesta, jak zvyšovat výkonnost – po každém tréninku řádně regenerovat, před tréninkem nekonzumovat sladké a během sportu doplňovat energii. To vše proto, abyste mohli trénovat déle a častěji, protože jen opakovaný trénink v dlouhém časovém období vám pomůže efektivněji využívat tuky jako zdroje energie.

 

Naše doporučení pro efektivní pálení tuků:

Chcete-li stimulovat tělo pálit tuky, poděkujte evoluci a stovkám generací našich předků, že toto udělali za nás. Na nás je, abychom poznali fyziologii, tedy jak naše těla díky evoluci fungují.

Přečtěte si i další 2 díly tohoto seriálu:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Více aktualit

AKTUALITY

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na zářijový seminář s tématem "Jak si sestavit výživový plán"

Po prázdninách opět pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 17. 9. bude "Jak si postavit tréninkový plán na trénink/závod". Podíváme se, jak přemýšlet o výživové plánu na závod, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

3/9
Členové Enervit Teamu na olympiádě: Krejčíková i Havel v TOP7

Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Zasáhlo do nich 111 českých sportovců včetně dvou členů Enervit Teamu – tenistky Barbory Krejčíkové a rychlostního kanoisty Daniela Havla. Oba dva si pod pěti kruhy připsali výborná umístění: Havel skončil sedmý v závodě deblkanoí a Krejčíková byla pátá v singlu i deblu.

30/8
Exkluzivní novinka a dárek pro vás: ENERVIT Protein Deal

Představujeme vám zcela nové, úžasně lahodné proteinové tyčinky s 5 klíčovými benefity. Až do 8. září je můžete ochutnat zdarma díky naší zaváděcí akci na eshop.enervit.cz, kde jsou exkluzivně k dostání. A při jejich nákupu navíc vždy ušetříte díky výhodným balením. 

28/8
Držíme palce Českému paralympijskému týmu!

Právě dnes startují letní paralympijské hry v Paříži a my budeme bedlivě sledovat představení českých reprezentantů. Enervit je hrdým partnerem Českého paralympijského týmu, takže budeme držet palce!

Více aktualit