Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Výše uvedená doporučení bývají často zaobalena do jednoho cíle, a to „naučit organizmus efektivně pálit tuky“. My se ale zeptáme jinak: Opravdu náš organizmus pálí tuky neefektivně?

Pojďme se na problém podívat z hlediska energetických systému v organizmu, abychom věděli, co se v našem těle při sportu děje. Na pohled evoluční a fyziologický jsme se zaměřili v předchozích dílech.

 

Pohled energetických systémů

Podíváme-li se na celou problematiku pálení tuků z pohledu energetických systémů, pak štěpení tuků (lipolýza) je vedle získávání energie ze sacharidů při dostatečném přístupu kyslíku (aerobní fosforylace) nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Její význam se navíc s délkou trvání výkonu více a více zvyšuje.

I toto je fyziologická zákonitost podložená evolucí – ať chceme nebo nechceme. I když před výkonem a během sportu jíme sacharidy, vždycky po 30 minutách začne být dominantním energetickým zdrojem lipolýza. Proč? Protože sportovní výkon potřebuje tolik energie, že bychom ji během sportu nebyli schopni zkonzumovat.

 

Naše doporučení pro efektivní pálení tuků:

Chcete-li stimulovat tělo pálit tuky, dbejte na trénovanost a volte správné intenzity tréninku. Efektivní cestou, jak zvyšovat výkonnost, je: po každém tréninku řádně regenerovat, před tréninkem nekonzumovat sladké a během sportu doplňovat energii. Proto, abyste mohli trénovat déle a častěji, protože jen opakovaný trénink v dlouhém časovém období vám pomůže efektivněji využívat tuky jako zdroje energie.


Samozřejmě platí, že můžeme svojí činností ovlivnit to, kdy a jak intenzivně budeme tuky pálit:

  • Dobu, kdy začne být štěpení tuků aktivováno a stane se dominantním zdrojem energie v celém energetickém procesu, můžeme ovlivnit dlouhodobou (myšleno v letech) trénovaností. Čím je sportovec trénovanější, tím dříve se lipolýza zapojuje do energetického metabolismu.
  • Trénovaností ovlivníme i to, v jaké míře se štěpení tuků zapojí do energetického metabolismu oproti ostatním systémům. Čím trénovanější sportovec, tím více „jede“ na tuky a méně na sacharidy.
  • Nevhodnou stravou před sportem můžeme velmi snadno zamezit využití tuků jako zdroje energie (více v článku "Co snídat a jíst před závodem"). Mnoho sportovců to, bohužel, z nevědomosti i činí – cokoliv sladkého v čase cca 90 minut před sportem (včetně sladkého nápoje) zvýší hladinu krevního cukru, která zamezí využití tuků jako zdroje energie. To je během vytrvalostního výkonu podobné, jako kdybyste na dovolenou k moři místo moderním autem vyrazili starou karosou bez klimatizace.


V prvním díle jste si mohli přečíst o pohledu evolučním, ve druhém pak o pohledu fyziologickém.

Věříme, že vám náš třídílný seriál pomůže lépe pochopit fungování organizmu, vyvarovat se možných chyb a sportovat lépe. O to se jako specialisté na výživu pro vytrvalce dlouhodobě snažíme, proto se věnujeme i boření některých mýtů. Třeba v naší výživové poradně.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

Více aktualit

AKTUALITY

4/10
Poslední šance vyhrát výživový plán v naší soutěži

Třetí kolo naší soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme, se blíží do finále. 12. a 19. října proběhnoou poslední tři závody, na kterých můžete sbírat razítka do hrací karty a soutěž bude ukončena. Zapojili jste se už, nebo se chystáte na poslední štace? Ještě máte šanci - hrajeme o Enervit výživové plány na míru!

30/9
Jak si sestavit výživový plán? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na často poptávané výživové plány. Mluvili jsme především o jtom, ak přemýšlet o výživovém plánu na závod či trénink, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v říjnu. 

27/9
Cyklista Jan Voneš v rozhovoru říká: „Olympiáda byla splněním snu!“

7. místo v madisonu a 12. v omniu. To jsou výsledky dráhového cyklisty Jana Voneše na olympijských hrách v Paříži. Při své premiéře pod pěti kruhy tak český reprezentant zaznamenal výborné výsledky a v rozhovoru přiznává, že účast na olympiádě byla splněným snem. V reprezentačním dresu Jan Voneš spoléhá na Enervit, stejně jako v barvách svého domácího týmu Tufo Pardus Prostějov. Enervit je totiž partnerem jak prostějovských cyklistů, tak Českého svazu cyklistiky v sekci dráhařů, silničářů a BMX.

23/9
Obránce Dynama Pardubice Libor Hájek: „Myslím, že tým máme hodně dobrý."

Září patří v Česku startu hokejové extraligy, proto vám přinášíme rozhovor s Liborem Hájkem – hráčem pardubického Dynama a čerstvého mistra světa. Obránce, který má na kontě přes stovku zápasů v NHL. A také hokejistu, který aktuálně obléká dres extraligového týmu, který i letos patří mezi největší favority na titul a opět při tom spoléhá na sportovní výživu Enervit.

19/9
Enervit na Vueltě pomáhal k triumfům i zisku prestižních trikotů

Španělská Vuelta byla poslední z letošních Grand Tour a i do ní samozřejmě zasáhly profesionální cyklistické týmy spoléhající na Enervit – UAE Emirates a Lidl-Trek. Oba dva si připsaly řadu dílčích triumfů a získaly také prestižní trikoty – UAE má nejlepšího vrchaře a Lidl-Trek zase nejrychlejšího mladého jezdce. Na Giru a Tour se ze zisku nejprestižnějších trikotů pro celkového vítěze radoval Tadej Pogačar z UAE. Enervit tak opět potvrdil, že je výživou vítězů.

Více aktualit