Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Závěr sezony Heleny Karáskové obstaral triatlon a titul z duatlonu

Ke své hlavní disciplíně se dostala až v poslední fázi sezony, kdy už měla na kontě řadu bikových závodů v rámci Českého poháru i v cizině (více zde). I na terénní triatlon ale přišla řada, když Helena Karásková absolvovala dvojzávod Světového poháru v Německu a pak i mistrovství světa v Itálii. Do toho zvládla vybojovat titul mistryně České republiky v duatlonu. O všech těchto startech mluví členka Enervit Teamu v našem rozhovoru.

Ve druhé části sezony došlo po bikových závodech i na triatlon, s vrcholem v podobě mistrovství světa v Itálii. Opět jsi byla nejlepší Češkou a na 8. pozici ses probojovala do TOP 10. Panuje tedy se šampionátem spokojenost?

Ano i ne. S 8. pozicí v cíli jsem opravdu spokojená, ale s výkonem příliš ne. Běh byl pro mě zklamáním. Tam bych to zhodnotila tak, že to nebyl běh, ale jen posouvání do cíle. Hodně to bolelo. Ztratila jsem jednu pozici, ale nešlo s tím nic dělat.
 

Jak se ti dařilo na biku?

Na biku mi to do kopce po širokých cestách nejelo, nohy jsem cítila prázdné a doufala, že se to rozjede. V Molvenu je ale ta trať tak specifická, že se 11 kilometrů prakticky stoupá a pak se ta samá vzdálenost sjíždí dolů k jezeru. Tak jak mi nešly široké cesty, tak poslední 3 kilometry stoupání jsou v terénu, s kořeny a blátem a tam mi to šlo parádně. Asi to bylo ale i obutím, manžel rozhodl, že dáme dopředu i dozadu hrubý vzorek a byla to dobrá volba. Na blátě jsem jednoznačně získala víc, než co jsem ztratila po širokých cestách. Sjezd po trailu dolů byl jeden velký blátivý potok, to bylo úžasné! Bohužel v druhém kole to už bylo horší, protože hodinu po elitní kategorii odstartovali závodníci age group a to pak byl celý trail zacpaný… I tak se mi dařilo předjíždět, ale už to nebyl takový let.
 

A začátek v podobě plavání ti sedl jak?

Vzhledem k tomu, že naplaváno mám letos opravdu hodně málo, tak bylo potřeba zvládnout plavání v klidu. Voda v jezeře Molveno byla už také poměrně dost studená. I když oficiálně měla 16 stupňů, myslím, že pravda byla tak o dva stupně níž. Neoprény byly samozřejmě povinné, já přidala ještě tři čepičky a nemůžu říct, že by mi byla zima. Zato při výlezu z vody to bylo horší – teplota vzduchu se ráno pohybovala kolem 10 stupňů… Což znamenalo jediné, vzít na sebe bundu. Tak jak se mi z toho mála, co jsem naplavala, podařilo relativně dobře zaplavat, tak jsem pak nechala hodně času v depu. Přes mokré a zkřehlé ruce mi nešla obléct právě ta bunda. Bojovala jsem s tím přes minutu a pak se vykašlala na rukavice, protože mi bylo jasný, že je nebudu schopná obléct.
 

Jak vypadal tvůj výživový plán?

Vzhledem k tomu, že se okolo závodního dne měly objevit nejhorší dny v měsíci, hodně jsem doplňovala železo a hořčík. V depu jsem měla připravený teplý ionťák Enervit Isotonic Drink, ten pro mě měli připravený i kluci na občerstvovačkách. Teplý a o něco hustší než normálně. Na biku jsem si vezla 4 Enervit Gely a na běh 2 Liquid Gely. Po závodě je samozřejmostí regenerační Enervit R2 Recovery Drink.
 

V rámci evropské Xterra Tour jsi až v srpnu absolvovala svůj první letošní triatlonový start – závody v Německu. Jaké pro tebe bylo závodit poprvé až v srpnu, a jak se ti dařilo v tvém ne příliš oblíbené shortracku?

Doufala jsem, že se short tracku budu moct vyhnout, ale nakonec to nešlo. Ten dvojzávod je hodně těžký, mě už se nechce chodit na start unavená. Ale v Německu se mi ten krátký závod líbil. Trať je aspoň trochu technická, jak na biku, tak na běhu. Po hrozným plavání jsem se pak posunula na 8. místo. V nedělním závodě to ale bylo hodně znát, měla jsem zhuntované celé tělo.
 

Jaký byl hlavní závod na delší distanci?

Po plavání jsem měla velkou ztrátu. Na začátku kola se mi zdálo, že mám nohy docela dobré a že to půjde, ale po 4 kilometrech se úplně zastavily a dalších 6 kilometrů jsem opravdu putovala. Pak se ale najelo do terénu, kořeny, kameny, bláto a najednou to zase šlo. Rozjela jsem se a začalo mě to hodně bavit. Najednou to byla jedna soupeřka za druhou a do depa jsem dojela na 5. místě, jen kousek za třetí a čtvrtou. Na běh jsem si vůbec nevěřila, letos jsem toho naběhala opravdu málo. Takže taktika byla jasná – doběhnout do cíle. Podařilo se mi ale běžet docela slušně a posunout se o jednu pozici. Se 4. místem jsem tak byla hodně spokojená.
 

V létě jsi zvládla i dva starty v Česku – terénní triatlon v Hrádku a duatlon v Žamberku. Jak se ti na nich závodilo?

V Hrádku to bylo fajn, poloviční tratě. Akorát start žen po všech mužích a štafetách byl na biku peklo, místy nebylo kudy předjet… V Žamberku to byl duatlon se silničním kolem, tam se mi běželo krásně, i když jsem se před startem cítila, tak, že neuběhnu ani metr. Na kole jsem nesměla „hákovat“ muže, tak to bylo trochu složité, když je jich plná silnice a ještě k tomu vydatný déšť. Ale musím říct, že mě to hodně bavilo a titul mistryně republiky je hezký (úsměv).
 

Vzpomeneš si, kdy jsi absolvovala svůj poslední duatlon?

Naprosto přesně – loni v Molvenu při mistrovství Evropy v cross duatlonu. Jela jsem po nemoci a byla to katastrofa! Takovéhle pocity při závodě už bych nikdy nechtěla zažít.
 

Jak celkově hodnotíš letošní triatlonovou sezonu, která tentokrát čítala méně startů než obvykle?

Určitě pozitivně. Hlavní bylo, že přes zdravotní komplikace – léčím se zánětem jícnu – jsem  byla vůbec schopná se na závodech ukázat.
 

A jak jsi spokojená s bikem, kterému ses naopak věnovala více než dříve v rámci Českého poháru?

Tak to byla jízda! Já jsme spokojená především s tím, že většinu věcí jsem schopná sjet. O tom by se mi vloni mohlo jenom zdát. Ten posun v technice je velký, také máme v týmu nejlepšího trenéra techniky! Poprvé za celou sportovní kariéru jsem startovala na všech závodech a celkově jsem v hodnocení obsadila 6. místo, což je fajn. Nejvíc mě ale těší, že jsme celý seriál zvládli jako tým. Závody Českého poháru probíhají od pátka do neděle a to se pak únava hodně nasčítá. Ale myslím, že nás to všechny bavilo a těším se na příští sezonu!

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit