Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 5. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

5. díl: Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

Jaké jsou nejčastější domněnky nezkušených sportovců? „Když cítíš nedostatečnou trénovanost, nahraď ve svém tréninkovém plánu tréninkové volno (TVO) pořádným tréninkem. Chceš-li porážet soupeře, nejvíce na ně získáš tím, že místo TVO zařadíš pořádný trénink.“ Výsledek této jedné či druhé chybné úvahy? Nedostatečná regenerace, přetrénování, chronická únava a pokles výkonnosti s dlouhodobými důsledky.

Předně pamatujte na to, že obnova sil (regenerace) po tréninku trvá násobně déle než trénink samotný a že po náročném tréninku (což je intenzivní trénink, ale i kontinuální trénink trvající déle než 90 minut) zabere regenerace dva dny, než se tělo dostane na úroveň před tréninkem. Když budete regeneraci podceňovat, nedopřejete tělu dostatek času obnovit energetické zásoby a opravit svalová mikrotraumata, a místo toho budete zařazovat tréninky, bude se kumulovat únava. Zpočátku to vypadá, jako že se nic neděje, ale najednou přijde zlom a vy cítíte, že to není ono, nejde se „zmáčknout“ a výkonnost silně propadla.

Než budete plánovat tréninky místo TVO, pamatujte, že přetrénování je mnohem nebezpečnější a škodlivější než nedostatečná zátěž.

 

Jaké je správné řešení?

Je pravda, že nejvíce roste výkonnost díky intenzivním tréninkům. Tedy čím více intenzivních tréninků v přípravě zvládnete, tím lepší budete. Podmínkou ale je, že před každým takovým tréninkem musíte být kompletně zregenerováni. Právě v průběhu regenerace tedy tkví to, jak rychle bude růst vaše výkonnost.

Ze všech tréninkových nástrojů se vám nejvíce vyplatí, když budete brát regeneraci jako nejdůležitější součást vašeho tréninku, a když k ní budete přistupovat zodpovědně. To znamená:

  • Po každém tréninku vypijete ihned regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink;
  • do hodiny po skončení tréninku si dáte jídlo nebo další regenerační nápoj;
  • celý proces regenerace podpoříte kompresními podkolenkami ROYAL BAY Relax pro zlepšení krevního oběhu a tedy rychlejší přívod živin k unaveným svalům.

Díky těmto bodům zvládnete celý náročný a mnohahodinový proces regenerace rychleji a můžete tak i dříve zařadit náročný trénink.

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit