Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.
5. díl: Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři
Jaké jsou nejčastější domněnky nezkušených sportovců? „Když cítíš nedostatečnou trénovanost, nahraď ve svém tréninkovém plánu tréninkové volno (TVO) pořádným tréninkem. Chceš-li porážet soupeře, nejvíce na ně získáš tím, že místo TVO zařadíš pořádný trénink.“ Výsledek této jedné či druhé chybné úvahy? Nedostatečná regenerace, přetrénování, chronická únava a pokles výkonnosti s dlouhodobými důsledky.
Předně pamatujte na to, že obnova sil (regenerace) po tréninku trvá násobně déle než trénink samotný a že po náročném tréninku (což je intenzivní trénink, ale i kontinuální trénink trvající déle než 90 minut) zabere regenerace dva dny, než se tělo dostane na úroveň před tréninkem. Když budete regeneraci podceňovat, nedopřejete tělu dostatek času obnovit energetické zásoby a opravit svalová mikrotraumata, a místo toho budete zařazovat tréninky, bude se kumulovat únava. Zpočátku to vypadá, jako že se nic neděje, ale najednou přijde zlom a vy cítíte, že to není ono, nejde se „zmáčknout“ a výkonnost silně propadla.
Než budete plánovat tréninky místo TVO, pamatujte, že přetrénování je mnohem nebezpečnější a škodlivější než nedostatečná zátěž.
Jaké je správné řešení?
Je pravda, že nejvíce roste výkonnost díky intenzivním tréninkům. Tedy čím více intenzivních tréninků v přípravě zvládnete, tím lepší budete. Podmínkou ale je, že před každým takovým tréninkem musíte být kompletně zregenerováni. Právě v průběhu regenerace tedy tkví to, jak rychle bude růst vaše výkonnost.
Ze všech tréninkových nástrojů se vám nejvíce vyplatí, když budete brát regeneraci jako nejdůležitější součást vašeho tréninku, a když k ní budete přistupovat zodpovědně. To znamená:
- Po každém tréninku vypijete ihned regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink;
- do hodiny po skončení tréninku si dáte jídlo nebo další regenerační nápoj;
- celý proces regenerace podpoříte kompresními podkolenkami ROYAL BAY Relax pro zlepšení krevního oběhu a tedy rychlejší přívod živin k unaveným svalům.
Díky těmto bodům zvládnete celý náročný a mnohahodinový proces regenerace rychleji a můžete tak i dříve zařadit náročný trénink.
Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:
1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat