Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

1. díl: Vem si před startem čokoládu

„Je pár minut do startu, doplň si ještě energii. Na, tu máš čokoládu.“ Tuhle větu jste jistě v útlém věku od svých rodičů před závodem slýchávali také. Nikdy nebylo nic horšího než v čase nejsilnější předzávodní trémy s polosuchými ústy kousat tvrdé kousky čokolády, u toho se udržovat v rádoby zahřívacím pohybování a to všechno stíhat udýchat. Málokdy se pak závod vydařil a my to přičítali možná malému množství čokolády před startem. Časem se jako větší „vychytávka“ ukázal přímo hroznový cukr – nemusel se kousat a dal se i namíchat do pití. Výkon při závodě byl pak ale ještě horší než s tou čokoládou, energie mnohokrát došla výrazně dříve.

Chyby jsme hledali všude možně – nedostatečný trénink, špatné zapracování před závodem, přílišná tréma a dokonce se jako důvod občas bralo i malé množství čokolády nebo hroznového cukru před startem. Aniž bychom si sofistikovaně zhodnotili důsledky negativních pocitů při závodě, neochvějně bereme čokoládu nebo hroznový cukr před startem jako něco dogmatického, na co se nenadává, protože nám to naordinovali rodiče, a proto to stále dodržujeme a současně na toto klišé učíme i své děti.

Jak to v těle funguje?

Jakékoliv jídlo (a pozor, i pití!), které obsahuje rychle vstřebatelnou energii (sladkosti, hroznový cukr, sladké limonády atd.) jsou pro vysoký sportovní výkon škodlivé. Zvýší totiž hladinu krevního cukru (což je pro tělo škodlivý stav) a organizmus se začne soustředit nikoliv na sportovní výkon, ale na to, jak snížit škodlivou vysokou hladinu krevního cukru. Zároveň s vysokou hladinou krevního cukru jsou utlumeny mechanizmy využívající jiné energetické zdroje, zvláště tuky, což je hlavně v případě vytrvalostních výkonů (tedy těch delších než 2 minuty) vyloženě kontraproduktivní. (Více jsme psali např. v článku Co jíst a nejíst před výkonem)

Jednoduchý závěr tedy zní – nejlépe se na sportovní výkon (závod ale i trénink) připravíte tím, že:

  • Poslední větší jídlo dojíte nejpozději 3 hodiny před sportem.
  • 30-60 minut před sportem si dáte Enervit PRE Sport (zažene hlad, nastartuje ty správné energetické procesy v těle vhodné pro vytrvalostní výkony) - klidně i ve dvou časově odlišných dávkách.
  • Minimálně 60 minut před sportem nebudete konzumovat nic sladkého (jídlo ani pití).

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - 
Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit

AKTUALITY

21/10
Bikerka Jana Czeczinkarová: „Letošní sezonu hodnotím pozitivně.“

Na mistrovství světa v maratonu byla nejlepší Češkou, když dojela na 14. místě. Nejrychlejší z českých závodnic byla i na evropském šampionátu v cross country, kde skončila těsně za elitní desítkou. V Českém poháru zvítězila a připsala si i pódiová umístění v jednotlivých závodech. Jana Czeczinkarová má za sebou úspěšnou sezonu, kterou si teď prodlužuje ještě cyklokrosovými starty. Členka Enervit Teamu se v našem rozhovoru rozpovídala nejen o sezoně, ale i své výživě.

7/10
Využijte akce 3+1 ZDARMA a ochutnejte všechny příchutě energetických tyčinek Enervit

Máme pro vás výjimečnou možnost pro ochutnání všech příchutí oblíbených energetických tyčinek Enervit Competition Bar. Od 7. do 14. 10. je koupíte v našem e-shopu ve výhodném balíčku mixu všech 4 příchutí v akci 3+1 zdarma.

4/10
Další seminář o výživě ve sportu proběhne v Trutnově

Chcete se dozvědět, jak správná výživa může ovlivnit váš sportovní výkon a posunout vaši výkonnost? Přijďte na 3. ročník semináře Kasper Swix Teamu pro sportovce, rodiče a mládež. Dozvíte se i o fyzioterapii a biochemii. Seminář proběhne v pátek 8. 10. v Trutnově.

21/9
Sportovci Enervit Teamu úspěšní na divoké i hladké vodě

Vít Přindiš ovládl podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru vodních slalomářů a navrch přidal triumf i v extrémním slalomu. Daniel Havel zase jako člen českého čtyřkajaku vybojoval bronz na mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Kromě posledních úspěchů je pojí i to, že oba spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/9
Běhej lesy zná celkové vítěze, poslední závod byl rekordní

Závod v Boleticích uzavřel letošní ročník oblíbeného běžeckého seriálu, jehož dlouholetým výživovým partnerem je Enervit – specialista na výživu pro vytrvalce. Celkem seriál Běhej lesy nabídl 8 závodů, kterých se zúčastnily tisíce běžců.

Více aktualit