Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 3. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

3. díl: Kilometr zvládnu stejně jako stovku

„Musím více trénovat, abych zvládl sprintovat kilometr stejně, jako to zvládnu na 100 metrů!“ Toto je bohužel mýlka mnoha především mladých sportovců, které trápí, že vydrží sprintovat vždy jen kousek. Důvodem není nedostatečná trénovanost, ale přirozená vlastnost našeho organizmu pracovat s více druhy energie v závislosti na intenzitě a délce fyzické aktivity.

V začátcích běhu jsou vlákna zásobována energií ze dvou energetických sloučenin uskladněných přímo ve svalech – ATP a CP (adenozintrifosfát a kreatinfosfát). Množství této energie pokryje jen pár desítek sekund výkonu, proto se po zhruba 10 vteřinách začíná zapojovat svalový glykogen (sacharid), a to zpočátku tzv. anaerobní cestou. Efektivita je v tomto případě velmi malá oproti aerobní glykolýze (výtěžnost jsou pouze 2 mmol ATP z 1 mmol glukózy), ale silná stránka anaerobní glykolýzy je rychlost nástupu tohoto systému. A také to, že při štěpení CP a anaerobní glykolýze může organizmus po dobu asi 40 vteřin podat trojnásobný výkon oproti aerobní regeneraci ATP – ovšem za cenu brzkého ukončení výkonu z důvodu vysoké koncentrace kyseliny mléčné.

V případě, že fyzická aktivita je střední či mírné intenzity, organizmus po pár vteřinách anaerobní glykolýzy (cca 60 vteřin po zahájení sportu) přepíná na aerobní glykolýzu, jejíž rychlost doplňování energie je sice menší, ale výtěžnost je oproti anaerobní glykolýze 16x vyšší (38 molekul ATP z 1 molekuly glukózy) a současně vzniká průběžně odbouratelné množství kyseliny mléčné. Nevýhodou tohoto systému je vyčerpatelná zásoba svalového glykogenu (sacharidů). Po jeho vyčerpání je energetický metabolismus méně efektivní, především je ke spalování tuku potřeba dodat více kyslíku. Výsledkem je, že rychlost obnovy ATP z tuků je 2x pomalejší než v případě aerobní glykolýzy.

Z uvedeného tedy vyplývá, že není fyziologicky možné sprintovat při stejné rychlosti déle než několik vteřin, protože postupně tělo přepíná na pomalejší a pomalejší energetické systémy.

Jaké je řešení?

Alfou a omegou je zásoba glykogenu, respektive dostupnost sacharidů. Protože energie ze sacharidů je dostupná 2x rychleji než energie z tuků, tak platí, že kdo má dostatek sacharidů, ten má navrch. Ví to i příroda, proto jedním z přínosů trénovanosti je, že organizmus dříve zapojuje tuky jako zdroj energie a používá je ve větší míře i při vyšších intenzitách než v případě netrénovaných sportovců. Přesto tím ale vyčerpání glykogenu jen oddálí, stejně jako nevymaže tu vlastnost organizmu, že při anaerobní zátěži pálí tělo výhradně jen sacharidy (na pálení tuků potřebuje kyslík a ten nemá). Proto je významným pilířem pro kvalitní tréninky i závody příjem sacharidů v průběhu výkonu, například formou energetických gelů, energetických tablet nebo energetických tyčinek.

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - 
Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Více aktualit

AKTUALITY

28/10
Jak na regeneraci? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na vůbec nejčastěji zmiňované téma v našich dotaznících a tím je regenerace. Mluvili jsme především o tom, co se děje v těle po sportu, jak organizmu pomoci zregenerovat, a proč je právě regenerace nejdůležitější fází pro růst výkonnosti.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v listopadu. 

25/10
Lukostřelkyně Pultar Musilová o Paříži: Byla to asi ta nejúžasnější paralympiáda!

Dva starty, dvě stříbrné medaile. A k tomu nejbouřlivější atmosféra, kterou zatím na paralympijských hrách zažila. Šárka Pultar Musilová tak bude na své působení v Paříži rozhodně vzpomínat v dobrém. 33letá lukostřelkyně patřila k nejúspěšnějším členům českého paralympijského týmu, jehož výživovým partnerem je Enervit, a my vám s ní nabízíme první část exkluzivního rozhovoru. 

21/10
ROZHOVOR: O dráhové cyklistice s olympionikem Janem Vonešem

K cyklistice se dostal až ve 13 letech, zato na dráhu hned během prvních tréninků. A už u ní zůstal. Po roce se Jan Voneš radoval z prvního republikového titulu ve své věkové kategorii a v roce 2021 se stal dvojnásobným českým mistrem v kategorii Elite – v závodě dvojic a ve stíhacím závodě družstev. V následujícím roce získal také dva tituly mistra republiky a další dva roky byly bojem o olympiádu. Úspěšným – cyklista týmu Tufo Pardus Prostějov si v Paříži připsal olympijskou premiéru (o které jsme si povídali zde) a na ní top výsledek v podobě 7. místo v madisonu.

18/10
Tadej Pogačar ovládl MS i Lombardii

Snová sezona s fantastickým koncem. Přesně takový byl letošní cyklistický ročník pro Tadeje Pogačara, slovinského jezdce z UAE Emirates, který spoléhá na Enervit. Velké triumfy přidal i v samém závěru sezony, kdy ovládl silniční závod na mistrovství světa a počtvrté v řadě také závod Kolem Lombardie.

14/10
Přihlaste se na říjnový seminář s tématem "Jak na regeneraci"

I v říjnu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 21. 10. bude "Jak na regeneraci". Nejčastěji zmiňované téma v našem dotazníku jsme prostě museli do plánu seminářů zařadit. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit