Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 3. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

3. díl: Kilometr zvládnu stejně jako stovku

„Musím více trénovat, abych zvládl sprintovat kilometr stejně, jako to zvládnu na 100 metrů!“ Toto je bohužel mýlka mnoha především mladých sportovců, které trápí, že vydrží sprintovat vždy jen kousek. Důvodem není nedostatečná trénovanost, ale přirozená vlastnost našeho organizmu pracovat s více druhy energie v závislosti na intenzitě a délce fyzické aktivity.

V začátcích běhu jsou vlákna zásobována energií ze dvou energetických sloučenin uskladněných přímo ve svalech – ATP a CP (adenozintrifosfát a kreatinfosfát). Množství této energie pokryje jen pár desítek sekund výkonu, proto se po zhruba 10 vteřinách začíná zapojovat svalový glykogen (sacharid), a to zpočátku tzv. anaerobní cestou. Efektivita je v tomto případě velmi malá oproti aerobní glykolýze (výtěžnost jsou pouze 2 mmol ATP z 1 mmol glukózy), ale silná stránka anaerobní glykolýzy je rychlost nástupu tohoto systému. A také to, že při štěpení CP a anaerobní glykolýze může organizmus po dobu asi 40 vteřin podat trojnásobný výkon oproti aerobní regeneraci ATP – ovšem za cenu brzkého ukončení výkonu z důvodu vysoké koncentrace kyseliny mléčné.

V případě, že fyzická aktivita je střední či mírné intenzity, organizmus po pár vteřinách anaerobní glykolýzy (cca 60 vteřin po zahájení sportu) přepíná na aerobní glykolýzu, jejíž rychlost doplňování energie je sice menší, ale výtěžnost je oproti anaerobní glykolýze 16x vyšší (38 molekul ATP z 1 molekuly glukózy) a současně vzniká průběžně odbouratelné množství kyseliny mléčné. Nevýhodou tohoto systému je vyčerpatelná zásoba svalového glykogenu (sacharidů). Po jeho vyčerpání je energetický metabolismus méně efektivní, především je ke spalování tuku potřeba dodat více kyslíku. Výsledkem je, že rychlost obnovy ATP z tuků je 2x pomalejší než v případě aerobní glykolýzy.

Z uvedeného tedy vyplývá, že není fyziologicky možné sprintovat při stejné rychlosti déle než několik vteřin, protože postupně tělo přepíná na pomalejší a pomalejší energetické systémy.

Jaké je řešení?

Alfou a omegou je zásoba glykogenu, respektive dostupnost sacharidů. Protože energie ze sacharidů je dostupná 2x rychleji než energie z tuků, tak platí, že kdo má dostatek sacharidů, ten má navrch. Ví to i příroda, proto jedním z přínosů trénovanosti je, že organizmus dříve zapojuje tuky jako zdroj energie a používá je ve větší míře i při vyšších intenzitách než v případě netrénovaných sportovců. Přesto tím ale vyčerpání glykogenu jen oddálí, stejně jako nevymaže tu vlastnost organizmu, že při anaerobní zátěži pálí tělo výhradně jen sacharidy (na pálení tuků potřebuje kyslík a ten nemá). Proto je významným pilířem pro kvalitní tréninky i závody příjem sacharidů v průběhu výkonu, například formou energetických gelů, energetických tablet nebo energetických tyčinek.

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - 
Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

21/9
Sportovci Enervit Teamu úspěšní na divoké i hladké vodě

Vít Přindiš ovládl podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru vodních slalomářů a navrch přidal triumf i v extrémním slalomu. Daniel Havel zase jako člen českého čtyřkajaku vybojoval bronz na mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Kromě posledních úspěchů je pojí i to, že oba spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/9
Běhej lesy zná celkové vítěze, poslední závod byl rekordní

Závod v Boleticích uzavřel letošní ročník oblíbeného běžeckého seriálu, jehož dlouholetým výživovým partnerem je Enervit – specialista na výživu pro vytrvalce. Celkem seriál Běhej lesy nabídl 8 závodů, kterých se zúčastnily tisíce běžců.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na on-line seminář o výživě: Jak jíst pro růst výkonnosti

Ve spolupráci s cyklistickým závodem Pražská 50, jehož výživovým partnerem každoročně jsme, připravujeme on-line seminář věnovaný výživě ve sportu a tomu, jak se správně připravit na závod. Zúčastněte se ho i vy a načerpejte důležité know-how pro vaše sportovní výkony! Seminář proběhne on-line formou v úterý 14. září od 18 hodin. 

7/9
Cyklisté TUFO Pardus Prostějov zazářili na juniorském MS na dráze

Šest medailí vybojovala trojice prostějovských juniorů na dráhovém mistrovství světa v Káhiře. Závodníci TUFO PARDUS Prostějov tak přepsali dějiny české dráhové cyklistiky, protože stejně úspěšný světový šampionát česká ani československá historie nepamatuje. Sedmou českou medaili přidal Jakub Malášek z Dukly Brno.

Více aktualit