Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

2. díl: Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj

Hubnutí a sport, to je velké téma. Můžeme v zásadě sledovat tři různé druhy propojení mezi sportováním a hubnutím:

 

A. Sportuji, abych zhubnul.

Primární potřeba je zhubnutí. Na sportování (výstižnější by v tomto případě mělo být slovo pohyb) přejdu postupně a většinou poté, co více či méně úspěšně vyzkouším všechny různé diety, poznám i zákonitosti jo-jo efektu a zjistím, že bez pohybu půjde hubnutí opravdu těžko. Proto volím pohyb adekvátně vlastní kondici (chůze, chůze s holemi, cyklistika v mírném terénu, vše ale ve střední intenzitě) a především mám stále na paměti hlavní cíl – hubnutí. Toto je jediná vhodná kombinace sport-hubnutí, ale i zde myslete na možná zefektivnění celého procesu:

  • Před sportem zařaďte Enervit PRE Sport, který nastaví organizmus na pálení tuků.
  • Při pohybové aktivitě určitě používejte iontový nápoj Enervit Isotonic Drink, který vás udrží déle v pohybové aktivitě.
  • Při pohybu používejte kompresní podkolenky ROYAL BAY Energy nebo kompresní návleky ROYAL BAY Motion (podkolenky nebo návlek volte dle vlastních preferencí), obojí s odstupňovanou kompresí, která podpoří krevní oběh (zlepší prokrvení svalových partií nohou), pomůže s odplavováním odpadních látek ze svalů a podpoří i pálení tuků. Současně ale fixuje svaly a minimalizuje tak riziko případného svalového poškození, které bývá u pohybově méně aktivních lidí vysoké.
  • Jako svačinky mějte při ruce i proteinové tyčinky.

 

B. Hubnu, abych zvýšil výkonnost.

Jsou sportovci, kteří ve vrcholové přípravné fázi ročního tréninkového cyklu, kde je důraz kladen na tréninky ve vysoké kvalitě (vysoce intenzivní) nebo i v extrémní délce, přijdou s tím, že do této fáze zařadí ještě hubnutí. Může to vypadat logicky a bezproblémově, ale až do té doby, než si uvědomíte, že růst výkonnosti znamená „růst“ – tedy přijímat více živin a energie, aby to něco rostoucí mělo z čeho růst. Hubnutí je naopak proces, při kterém potřebuji přijímat méně živin, zvláště těch energetických (sacharidy, tuky), protože při hubnutí dochází k úbytku. A zde je tedy ten logický zádrhel – růst výkonnosti vyžaduje vyšší příjem energie, hubnutí menší příjem energie.

Výsledkem je, že tělo nemá dostatek energie na regeneraci, do dalšího tréninku jde nedostatečně odpočinuté a jelikož jsme ve fázi náročné tréninkové přípravy, únava se neustále prohlubuje a vyústí velmi často v chronickou únavu a přetrénování.

Jaké volit řešení?

Předně nechtějte chytit dva zajíce, když každý běží přesně na opačnou stranu. Naopak vás možná udiví, že řešením může být jíst více. U hodně trénujících vytrvalců totiž bývá obvyklé, že mají běžný jídelníček s běžným příjmem energie (kcal), přitom ale díky vysoké tréninkové zátěži s výrazně vyšším energetickým výdejem. Výsledkem je energetický deficit, který vyvolává chutě na sladké, které se i v případě sportovců ukládají do tuků.

Proto doporučujeme sportovcům zvýšit příjem vhodné energie (vydatnějšími běžnými jídly, vyšším počtem jídel) i zařazením sportovní výživy (iontový nápoj a energetické gely nebo tyčinky do sportu, regenerační nápoje a tyčinky po sportu, proteinovými tyčinkami obohatit svačiny). Tím se vyrovná energetický deficit a sportovec přestane mít zvýšenou chuť na sladké.

 

C. Více a intenzivněji sportuji, abych výrazně a rychle zhubnul.

Tento postup by se dal nazvat zbrklým. Vychází z toho, že s cílem výrazně zhubnout začne sportovec méně jíst a současně i více trénovat. Výrazně se tak otevřou nůžky mezi příjmem a výdejem energie se stejným vyústěním jako v předchozím bodě – výrazný nedostatek energie vyvolá velké chutě na sladké, které jsou určitý čas možná potlačovány (dle motivace sportovce), ale mozek člověk neporazí a po nějaké době se zvýší konzumace sladkého a s tím současně poklesne i motivace a chuť zhubnout.
 

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - 
Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit