Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

2. díl: Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj

Hubnutí a sport, to je velké téma. Můžeme v zásadě sledovat tři různé druhy propojení mezi sportováním a hubnutím:

 

A. Sportuji, abych zhubnul.

Primární potřeba je zhubnutí. Na sportování (výstižnější by v tomto případě mělo být slovo pohyb) přejdu postupně a většinou poté, co více či méně úspěšně vyzkouším všechny různé diety, poznám i zákonitosti jo-jo efektu a zjistím, že bez pohybu půjde hubnutí opravdu těžko. Proto volím pohyb adekvátně vlastní kondici (chůze, chůze s holemi, cyklistika v mírném terénu, vše ale ve střední intenzitě) a především mám stále na paměti hlavní cíl – hubnutí. Toto je jediná vhodná kombinace sport-hubnutí, ale i zde myslete na možná zefektivnění celého procesu:

  • Před sportem zařaďte Enervit PRE Sport, který nastaví organizmus na pálení tuků.
  • Při pohybové aktivitě určitě používejte iontový nápoj Enervit Isotonic Drink, který vás udrží déle v pohybové aktivitě.
  • Při pohybu používejte kompresní podkolenky ROYAL BAY Energy nebo kompresní návleky ROYAL BAY Motion (podkolenky nebo návlek volte dle vlastních preferencí), obojí s odstupňovanou kompresí, která podpoří krevní oběh (zlepší prokrvení svalových partií nohou), pomůže s odplavováním odpadních látek ze svalů a podpoří i pálení tuků. Současně ale fixuje svaly a minimalizuje tak riziko případného svalového poškození, které bývá u pohybově méně aktivních lidí vysoké.
  • Jako svačinky mějte při ruce i proteinové tyčinky.

 

B. Hubnu, abych zvýšil výkonnost.

Jsou sportovci, kteří ve vrcholové přípravné fázi ročního tréninkového cyklu, kde je důraz kladen na tréninky ve vysoké kvalitě (vysoce intenzivní) nebo i v extrémní délce, přijdou s tím, že do této fáze zařadí ještě hubnutí. Může to vypadat logicky a bezproblémově, ale až do té doby, než si uvědomíte, že růst výkonnosti znamená „růst“ – tedy přijímat více živin a energie, aby to něco rostoucí mělo z čeho růst. Hubnutí je naopak proces, při kterém potřebuji přijímat méně živin, zvláště těch energetických (sacharidy, tuky), protože při hubnutí dochází k úbytku. A zde je tedy ten logický zádrhel – růst výkonnosti vyžaduje vyšší příjem energie, hubnutí menší příjem energie.

Výsledkem je, že tělo nemá dostatek energie na regeneraci, do dalšího tréninku jde nedostatečně odpočinuté a jelikož jsme ve fázi náročné tréninkové přípravy, únava se neustále prohlubuje a vyústí velmi často v chronickou únavu a přetrénování.

Jaké volit řešení?

Předně nechtějte chytit dva zajíce, když každý běží přesně na opačnou stranu. Naopak vás možná udiví, že řešením může být jíst více. U hodně trénujících vytrvalců totiž bývá obvyklé, že mají běžný jídelníček s běžným příjmem energie (kcal), přitom ale díky vysoké tréninkové zátěži s výrazně vyšším energetickým výdejem. Výsledkem je energetický deficit, který vyvolává chutě na sladké, které se i v případě sportovců ukládají do tuků.

Proto doporučujeme sportovcům zvýšit příjem vhodné energie (vydatnějšími běžnými jídly, vyšším počtem jídel) i zařazením sportovní výživy (iontový nápoj a energetické gely nebo tyčinky do sportu, regenerační nápoje a tyčinky po sportu, proteinovými tyčinkami obohatit svačiny). Tím se vyrovná energetický deficit a sportovec přestane mít zvýšenou chuť na sladké.

 

C. Více a intenzivněji sportuji, abych výrazně a rychle zhubnul.

Tento postup by se dal nazvat zbrklým. Vychází z toho, že s cílem výrazně zhubnout začne sportovec méně jíst a současně i více trénovat. Výrazně se tak otevřou nůžky mezi příjmem a výdejem energie se stejným vyústěním jako v předchozím bodě – výrazný nedostatek energie vyvolá velké chutě na sladké, které jsou určitý čas možná potlačovány (dle motivace sportovce), ale mozek člověk neporazí a po nějaké době se zvýší konzumace sladkého a s tím současně poklesne i motivace a chuť zhubnout.
 

Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:

1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - 
Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - 
Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

21/9
Sportovci Enervit Teamu úspěšní na divoké i hladké vodě

Vít Přindiš ovládl podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru vodních slalomářů a navrch přidal triumf i v extrémním slalomu. Daniel Havel zase jako člen českého čtyřkajaku vybojoval bronz na mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Kromě posledních úspěchů je pojí i to, že oba spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/9
Běhej lesy zná celkové vítěze, poslední závod byl rekordní

Závod v Boleticích uzavřel letošní ročník oblíbeného běžeckého seriálu, jehož dlouholetým výživovým partnerem je Enervit – specialista na výživu pro vytrvalce. Celkem seriál Běhej lesy nabídl 8 závodů, kterých se zúčastnily tisíce běžců.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na on-line seminář o výživě: Jak jíst pro růst výkonnosti

Ve spolupráci s cyklistickým závodem Pražská 50, jehož výživovým partnerem každoročně jsme, připravujeme on-line seminář věnovaný výživě ve sportu a tomu, jak se správně připravit na závod. Zúčastněte se ho i vy a načerpejte důležité know-how pro vaše sportovní výkony! Seminář proběhne on-line formou v úterý 14. září od 18 hodin. 

7/9
Cyklisté TUFO Pardus Prostějov zazářili na juniorském MS na dráze

Šest medailí vybojovala trojice prostějovských juniorů na dráhovém mistrovství světa v Káhiře. Závodníci TUFO PARDUS Prostějov tak přepsali dějiny české dráhové cyklistiky, protože stejně úspěšný světový šampionát česká ani československá historie nepamatuje. Sedmou českou medaili přidal Jakub Malášek z Dukly Brno.

Více aktualit