Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.
4. díl: Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
„Pití na trénink nepotřebuješ, tělo je potřeba trénovat na to, že během sportu nebude dostávat tekutiny.“ To je skutečná citace jednoho z trenérů mládeže. Bohužel mnoho sportovců a kupodivu i (nevzdělaných) trenérů považuje pití během tréninků za slabost nebo zbytečnost. Neuvědomují si, že příjem tekutin je stejně důležitý jako příjem kyslíku.
Tekutiny pomáhají organizmu se ochlazovat – tělo se během sportu zahřívá a kdybychom neměli mechanismus ochlazování se, skončili bychom velmi brzy přehřátí s hrozícím kolapsem. Naštěstí máme na rozdíl od zvířat těla přizpůsobena rychlejšímu ochlazování se, k čemuž výrazně přispívá i průběžný příjem tekutin. Ty jednak ochlazují přímo (studenějšími tekutinami, než je teplota těla), výrazněji ale pak nepřímo – dostatek tekutin umožňuje pocení.
Na co si dát pozor?
Nikdy nepovažujte příjem tekutin za zbytečnost. Pití iontového nápoje Enervit Isotonic Drink během sportování je nejen záruka lepšího sportovního výkonu (příjem energie a minerálních látek), ale i přínos pro vaše zdraví.
Podívejte se i na další díly našeho seriálu ze života:
1. díl – Vem si před startem čokoládu
2. díl – Abys zhubnul, tak moc nejez, ale hodně sportuj
3. díl - Kilometr zvládnu stejně jako stovku
4. díl - Na absenci pití během sportu je třeba tělo natrénovat
5. díl - Trénink ve dnech volna znamená náskok před soupeři