Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Sacharidy ve sportu: Jaké je maximální množství a jak na něj?

Kladli jste si někdy otázku, jaké je maximální množství sacharidů přijatých během cvičení, abyste plně využili nabízený potenciál doplnění spotřebovávané energie? Je jasné, že sacharidy jsou první volbou, ovšem záleží také na tom, jaké to jsou. A na ideální kombinaci, která zajistí maximální užitek. V dnešním článku se podíváme na to, jak celý systém využívání energie ze sacharidů vypadá v praxi a jak a čím můžete svůj výkon maximálně podpořit.

Sacharidy ve výživě a sportu – jak je efektivně využít pro náš výkon?

V prvních dvou dílech našeho sacharidového seriálu jsme si řekli, proč jsou pro nás sacharidy tak důležité (představují zdroj energie), s jakými se nejčastěji setkáváme a jak je dělíme (monosacharidy, disacharidy, polysacharidy). V dnešním závěrečném díle si povíme, jak tyto informace využít v praxi, tedy jak mohou pomoci našemu sportovnímu výkonu. Je především třeba vědět, kdy a který sacharid použít a které produkty sportovní výživy ho obsahují.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Enervit Maltodextrin Fructose: Kde se bere velká dávka rychlé energie?

Chceme-li tělu dodat rychlou energii, volíme sacharidy. Především u sportovců jsou významným přínosem sacharidy v té nejjednodušší formě, neboť jak se ukazuje, ty se v žaludku dlouho nezdrží a putují téměř ihned do tenkého střeva. Odtud se krví transportují do buněk, kde se přeměňují na energii. Tento jednoduchý proces má však svá úskalí, která je dobré znát, abyste mohli podporu organizmu energií využívat na maximum.

Víte, že… naše energetické tablety se inspirovaly sportovními auty?

Enervit GT Sport – na první pohled divný název, kde písmena GT nedávají moc smysl. A přesto se v nich skrývá vysoký výkon, luxus a super kvalitní zážitek. Alfa Romeo GT. Ferrari GT. Maserati GT. GT jako Gran Turismo, druh vysokovýkonného luxusního automobilu pro cestování vysokými rychlostmi na dlouhé vzdálenosti. Tím vším se název GT Sport inspiroval, a proto mají uvedené produkty tolik společného – cestování vysokými rychlostmi na dlouhé vzdálenosti.

VIDEO: Jak na prodloužení vytrvaleckého výkonu

Co je klíčové pro sportovní výkon vytrvalce? Doplňování energie. Proč, jak a čím ji správně doplnit, aby byl váš výkon stoprocentní? Ve videu vám na tyto otázky odpoví odborník – biochemik, cyklista a trenér Petr Novák, který patří k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

VIDEO: 5 výživových chyb vytrvalců a jak je řešit

Dali jsme pro vás dohromady sumář nejčastějších výživových chyb sportovců, které mohou vést k tomu, že váš výkon není stoprocentní. Video nabízí i recept, jak se těchto chyb vyvarovat a co dělat, abyste mohli sportovat lépe. Opět vám poradí odborník Petr Novák, biochemik, cyklista a trenér, který patří se svým Sport&Races k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

VIDEO: Co jíst a nejíst před sportem

Tahle otázka trápí řadu sportovců. Co vlastně jíst před sportem, abyste podpořili svůj výkon a nezahodili svou přípravu tím, že uděláte chybu těsně před startem? Důležité je, vyvarovat se jednoduchých sacharidů s vysokým glykemickým indexem, ale i vlákniny či bílkovin, které zbytečně zatěžují trávicí systém. Nejdůležitější výživové tipy shrnuje naše video s odborníkem – biochemikem, cyklistou a trenérem Petrem Novákem, který patří k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

VIDEO: Jak na pitný režim. Co pít a jak ředit iontový nápoj?

Pitný režim je důležitý pro každého vytrvalce. Doplňovat tekutiny je třeba před, během i po výkonu. Jenže čím? Jak pomáhá iontový nápoj, a jak ho správně ředit, aby nám pomáhal sportovat lépe? Čemu a proč se naopak vyhnout? Ve videu vám na tyto otázky odpoví odborník – biochemik, cyklista a trenér Petr Novák, který patří k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

Spoléháme na enervit

VZDĚLÁVEJTE SE