Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Enervit Maltodextrin Fructose: Kde se bere velká dávka rychlé energie?

Chceme-li tělu dodat rychlou energii, volíme sacharidy. Především u sportovců jsou významným přínosem sacharidy v té nejjednodušší formě, neboť jak se ukazuje, ty se v žaludku dlouho nezdrží a putují téměř ihned do tenkého střeva. Odtud se krví transportují do buněk, kde se přeměňují na energii. Tento jednoduchý proces má však svá úskalí, která je dobré znát, abyste mohli podporu organizmu energií využívat na maximum.

Jaké podmínky je potřeba nastolit, aby se sacharidy v žaludku příliš nezdržely a ihned po projití mohly být vstřebány?

  • Musí být co nejjednodušší, tedy nejlépe co nejbližší jednoduchým molekulám glukózy nebo fruktózy, aby je trávicí trakt nemusel štěpit.
  • V žaludku nesmí být žádná brzda v podobě bílkovin nebo tuků.
  • Přijatá energie musí být správně naředěna, což odpovídá zhruba hypotonickému roztoku.

 

Hustota je obzvlášť důležitá

Tady je první velká výhoda produktu Enervit Maltodextrin Fructose – nápoj z maltodextrinu má stejnou hustotu jako nápoj z glukózy (což je důležité pro rychlost vstřebání), přitom maltodextrin je složen z 5 molekul glukózy. Za stejný čas se tedy vstřebá 5x více energie.

 

Nicméně vyhráno ještě nemáme. Překonali jsme první nástrahu, žaludek a tenké střevo. Umožnili jsme organizmu, aby se touto džunglí dodávka energie prodrala rychle. Ale ještě ji musíme dostat do buněk.

 

Kombinace glukózy a fruktózy hraje v náš prospěch

Aby se energie dostala do buněk, máme v krvi dva druhy nosičů – jeden pro molekuly glukózy a druhý (odlišný) pro molekuly fruktózy. Glukózové nosiče přepraví cca 60 gramů glukózy za hodinu, fruktózové cca 42 gramů za hodinu. Dohromady tedy umožní přepravit 102 gramů „energie“ za hodinu. Podmínkou je ale striktní rozdělení na glukózu a fruktózu.

 

A tady je další výhoda produktu Enervit Maltodextrin Fructose. Obsahuje kromě glukózy (v podobě maltodextrinu) ještě fruktózu, aby byly zaměstnány oba druhy nosičů. Tedy aby bylo energie do buněk přepraveno maximální možné množství, které nastavení organizmu umožňuje.

 

Celkový přínos produktu Enervit Maltodextrin Fructose tak zní – větší množství energie, v rychle vstřebatelné formě, využívající v maximální míře možnosti rychlého dopravení do buněk.    

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají SACHARIDY sportovat lépe?

Pro vytrvalecký výkon jsou sacharidy zřejmě nejklíčovější živinou. Jedná se o zdroj energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech, nebo na začátku jakéhokoliv sportování.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

29/5
Cyklistický Nova Cup odstartuje 13. 6. a my budeme u toho

Cyklisté se dočkali - start NOVA Cupu se blíží a druhý červnový víkend to vypukne! Enervit bude u toho jako oficiální výživový partner seriálu, který vyvrcholí posledním podnikem 3. října v Mikulově. Enervit tak budete mít vždy na dosah, aby se vám jelo lépe!

27/5
Využijte AKCE 3+1 ZDARMA a snížených cen na e-shopu

Využijte speciální akci a načerpejte energii pro své sportovní výkony díky tyčinkám Enervit Competition Bar. Ke každým 3 objednaným kusům vám dáme automaticky 1 ks ZDARMA, když do poznámky napíšete TYCINKA. Akce platí na našem e-shopu jen do 31. 5. - tak si pospěšte! Akci není možné využít v případě osobního odběru na prodejnách.

20/5
Seriál Běhej lesy odstartuje 6. června, samozřejmě i s Enervitem

Odložený start populárního běžeckého seriálu je tu a v červnu proběhnou hned tři závody – na Vysočině, v Lednici a ve Slavkovském lese. Enervit ani na jedné štaci nebude chybět a je připravený vám pomoci sportovat lépe v rámci celé série.

11/5
Závody se rozjíždějí, první MTB start bude i s Enervitem

Už o víkendu se pojede první cyklistický závod! Cyklovýzva NOVA CUP láká na parádní trať u Hradce Králové a je jasné, že u toho Enervit jako specialista na výživu vytrvalců nemůže chybět. Vždyť jsme hrdými partnery celého seriálu NOVA CUP, který odstartuje už v červnu.

2/5
Tomáš Bárta ovládl Kooperativa Lipno Lake, on-line závod Kola pro život

Závodníkům týmu TUFO PARDUS Prostějov se daří i ve virtuálních cyklistických startech. Závod Kola pro život Lipno Lake ovládl Tomáš Bárta, jeho týmový kolega Bruno Stoček byl bronzový.

Více aktualit