Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Enervit je důležitý i během tréninku - pro růst vaší výkonnosti

Co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže - ať je to dlouhá doba výkonu, nebo vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takovýto tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres) a v rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.

Mrkněte na on-line seminář o ADAPTACI coby principu růstu výkonnosti

Chcete vědět, jak posunout svou výkonnost? Pusťte si náš on-line seminář! Dozvíte se na něm o adaptaci coby principu růstu výkonnosti.

Enervit Maltodextrin Fructose: Kde se bere velká dávka rychlé energie?

Chceme-li tělu dodat rychlou energii, volíme sacharidy. Především u sportovců jsou významným přínosem sacharidy v té nejjednodušší formě, neboť jak se ukazuje, ty se v žaludku dlouho nezdrží a putují téměř ihned do tenkého střeva. Odtud se krví transportují do buněk, kde se přeměňují na energii. Tento jednoduchý proces má však svá úskalí, která je dobré znát, abyste mohli podporu organizmu energií využívat na maximum.

VIDEO: Jak na prodloužení vytrvaleckého výkonu

Co je klíčové pro sportovní výkon vytrvalce? Doplňování energie. Proč, jak a čím ji správně doplnit, aby byl váš výkon stoprocentní? Ve videu vám na tyto otázky odpoví odborník – biochemik, cyklista a trenér Petr Novák, který patří k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

Regenerační přípravky: Co obsahují a jaký vybrat?

Není pochyb o tom, že regenerace je pro sportovce velmi důležitým prvkem v rozvoji výkonnosti. Proto je třeba věnovat jí náležitou pozornost, a proto se jí věnují i články na našem webu. Ostatně Enervit prakticky představuje synonymum k regeneraci – je-li o ní řeč, řada sportovců vám řekne, že pro ně je jasnou volbou Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport). Co obsahuje tento regenerační nápoj a jaké je složení příbuzného After Sport Drinku (dříve R1)? To prozradí náš dnešní článek.

VIDEO: 5 výživových chyb vytrvalců a jak je řešit

Dali jsme pro vás dohromady sumář nejčastějších výživových chyb sportovců, které mohou vést k tomu, že váš výkon není stoprocentní. Video nabízí i recept, jak se těchto chyb vyvarovat a co dělat, abyste mohli sportovat lépe. Opět vám poradí odborník Petr Novák, biochemik, cyklista a trenér, který patří se svým Sport&Races k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

VIDEO: Co jíst a nejíst před sportem

Tahle otázka trápí řadu sportovců. Co vlastně jíst před sportem, abyste podpořili svůj výkon a nezahodili svou přípravu tím, že uděláte chybu těsně před startem? Důležité je, vyvarovat se jednoduchých sacharidů s vysokým glykemickým indexem, ale i vlákniny či bílkovin, které zbytečně zatěžují trávicí systém. Nejdůležitější výživové tipy shrnuje naše video s odborníkem – biochemikem, cyklistou a trenérem Petrem Novákem, který patří k našim partnerům v rámci projektu Sportuj lépe.

Spoléháme na enervit

VZDĚLÁVEJTE SE