Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Mistr světa v OCR běhu Petr Vinický o zimní přípravě: „Je to hlavně o objemu.“

Chystá se novou sezonu extrémních překážkových běhů (OCR), v únoru ale stál i na startu lyžařské Bedřichovské 30, závodu Jizerské 50. Tu si Petr Vinický oblíbil už před třemi lety a od té doby v Bedřichově nechyběl. Zimní závody OCR letos naopak vynechal a připravoval se na ty, které přijdou na jaře. Člena Enervit Teamu jich čeká víc než dost.

Jak trénujete v zimě – připravujete se pořád stejně, nebo zařadíte sem tam i jiné sporty?

Zima je hlavně o objemu a já mám to období docela rád. Je méně závodního stresu a člověk musí hlavně naběhat kilometry. Stejně jako loni jsem zařadil do přípravy běžky, protože to mělo dobrý dopad. Letos jsem vynechal zimní závody, rozhodl jsem se mít méně intenzity a zaměřit se na kvalitní tréninky. Navíc na zimním závodě to není moc o běhu, ale brodění ve sněhu, a to si umím odpustit. Závodů za rok bude dost.


Takže zimní OCR závody vás nelákají?

Když si představím, jak nasněží a všude je bílo, tak je to hrozně lákavé. Ale to pak není zase není ani tak o běhu jako o tom brodění. Když pak takhle někomu prošlapete cestu a on vás za to porazí ze čtvrté vlny, to pro mě nemá moc přidanou hodnotu. Proto jsem je letos vynechal a raději se věnuji tréninku.


Od roku 2017 jezdíte také závod na běžkách v rámci slavné Jizerské 50. Co vás přivedlo na start?

Mě běžkařská část přípravy hrozně baví. Je to jiný pohyb, víc komplexní než běh samotný, takže je to super příprava. Navíc mám rád kopce, a ty v Jizerkách najdu. Chtěl jsem si zkusit, jak mi to půjde, i když moje technika je hrozná. Baví mě ale to srovnávání a taky že se na trati docela vydám ze všech sil. Když si vzpomenu, jak jsem trpěl právě v roce 2017 a pak nemohl chodit, jak mě bolely nohy… Letos jsem byl minutu za osobákem, po závodě se šel ještě proběhnout a druhý den jsem mohl v pohodě fungovat. Nakonec se z toho stala hezká tradice.


Jaké byly pocity z Bedřichovské 30 letos a jak jste spokojený s výsledkem a časem?

Čekal trochu rychlejší čas. Nevím, jaký vliv na to měl sníh, ale úplně úžasné pocity jsem neměl. Nicméně bavilo mě to a pěkně jsem si zajezdil, a o to hlavně šlo. Zase je potřeba říct, že jsem neměl moc úlevu a šel jsem to z plného tréninku, což jsem i chtěl.


Myslíte, že si jednou troufnete i na hlavní 50km závod?

Chtěl jsem už letos, ale nechám to na příští rok, kdy bych rád jel v pátek a pak v neděli hlavní závod. Láká mě to hodně už jen kvůli atmosféře. A vlastně i kvůli tomu, že je Jizerská 50 legenda. Jen to bude chtít trochu potrénovat.


I na běžkách spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co vám nejvíc pomáhá sportovat lépe?

Na trénink si míchám iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport) a po tréninku určitě regenerační nápoj. Jedním z mých nejoblíbenějších je Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) nebo R1 Sport. Zvláště Recovery Drink dokáže oživit i mrtvolu! Dobré zkušenosti mám i s magnesiem, do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický Enervit Gel. Od středních vzdáleností, to znamená od 10 kilometrů výše, si závod bez něj moc nedovedu představit. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervit Liquid Gel.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit