Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Mistr světa v OCR běhu Petr Vinický o zimní přípravě: „Je to hlavně o objemu.“

Chystá se novou sezonu extrémních překážkových běhů (OCR), v únoru ale stál i na startu lyžařské Bedřichovské 30, závodu Jizerské 50. Tu si Petr Vinický oblíbil už před třemi lety a od té doby v Bedřichově nechyběl. Zimní závody OCR letos naopak vynechal a připravoval se na ty, které přijdou na jaře. Člena Enervit Teamu jich čeká víc než dost.

Jak trénujete v zimě – připravujete se pořád stejně, nebo zařadíte sem tam i jiné sporty?

Zima je hlavně o objemu a já mám to období docela rád. Je méně závodního stresu a člověk musí hlavně naběhat kilometry. Stejně jako loni jsem zařadil do přípravy běžky, protože to mělo dobrý dopad. Letos jsem vynechal zimní závody, rozhodl jsem se mít méně intenzity a zaměřit se na kvalitní tréninky. Navíc na zimním závodě to není moc o běhu, ale brodění ve sněhu, a to si umím odpustit. Závodů za rok bude dost.


Takže zimní OCR závody vás nelákají?

Když si představím, jak nasněží a všude je bílo, tak je to hrozně lákavé. Ale to pak není zase není ani tak o běhu jako o tom brodění. Když pak takhle někomu prošlapete cestu a on vás za to porazí ze čtvrté vlny, to pro mě nemá moc přidanou hodnotu. Proto jsem je letos vynechal a raději se věnuji tréninku.


Od roku 2017 jezdíte také závod na běžkách v rámci slavné Jizerské 50. Co vás přivedlo na start?

Mě běžkařská část přípravy hrozně baví. Je to jiný pohyb, víc komplexní než běh samotný, takže je to super příprava. Navíc mám rád kopce, a ty v Jizerkách najdu. Chtěl jsem si zkusit, jak mi to půjde, i když moje technika je hrozná. Baví mě ale to srovnávání a taky že se na trati docela vydám ze všech sil. Když si vzpomenu, jak jsem trpěl právě v roce 2017 a pak nemohl chodit, jak mě bolely nohy… Letos jsem byl minutu za osobákem, po závodě se šel ještě proběhnout a druhý den jsem mohl v pohodě fungovat. Nakonec se z toho stala hezká tradice.


Jaké byly pocity z Bedřichovské 30 letos a jak jste spokojený s výsledkem a časem?

Čekal trochu rychlejší čas. Nevím, jaký vliv na to měl sníh, ale úplně úžasné pocity jsem neměl. Nicméně bavilo mě to a pěkně jsem si zajezdil, a o to hlavně šlo. Zase je potřeba říct, že jsem neměl moc úlevu a šel jsem to z plného tréninku, což jsem i chtěl.


Myslíte, že si jednou troufnete i na hlavní 50km závod?

Chtěl jsem už letos, ale nechám to na příští rok, kdy bych rád jel v pátek a pak v neděli hlavní závod. Láká mě to hodně už jen kvůli atmosféře. A vlastně i kvůli tomu, že je Jizerská 50 legenda. Jen to bude chtít trochu potrénovat.


I na běžkách spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co vám nejvíc pomáhá sportovat lépe?

Na trénink si míchám iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport) a po tréninku určitě regenerační nápoj. Jedním z mých nejoblíbenějších je Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) nebo R1 Sport. Zvláště Recovery Drink dokáže oživit i mrtvolu! Dobré zkušenosti mám i s magnesiem, do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický Enervit Gel. Od středních vzdáleností, to znamená od 10 kilometrů výše, si závod bez něj moc nedovedu představit. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervit Liquid Gel.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit