Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Mistr světa v OCR běhu Petr Vinický o zimní přípravě: „Je to hlavně o objemu.“

Chystá se novou sezonu extrémních překážkových běhů (OCR), v únoru ale stál i na startu lyžařské Bedřichovské 30, závodu Jizerské 50. Tu si Petr Vinický oblíbil už před třemi lety a od té doby v Bedřichově nechyběl. Zimní závody OCR letos naopak vynechal a připravoval se na ty, které přijdou na jaře. Člena Enervit Teamu jich čeká víc než dost.

Jak trénujete v zimě – připravujete se pořád stejně, nebo zařadíte sem tam i jiné sporty?

Zima je hlavně o objemu a já mám to období docela rád. Je méně závodního stresu a člověk musí hlavně naběhat kilometry. Stejně jako loni jsem zařadil do přípravy běžky, protože to mělo dobrý dopad. Letos jsem vynechal zimní závody, rozhodl jsem se mít méně intenzity a zaměřit se na kvalitní tréninky. Navíc na zimním závodě to není moc o běhu, ale brodění ve sněhu, a to si umím odpustit. Závodů za rok bude dost.


Takže zimní OCR závody vás nelákají?

Když si představím, jak nasněží a všude je bílo, tak je to hrozně lákavé. Ale to pak není zase není ani tak o běhu jako o tom brodění. Když pak takhle někomu prošlapete cestu a on vás za to porazí ze čtvrté vlny, to pro mě nemá moc přidanou hodnotu. Proto jsem je letos vynechal a raději se věnuji tréninku.


Od roku 2017 jezdíte také závod na běžkách v rámci slavné Jizerské 50. Co vás přivedlo na start?

Mě běžkařská část přípravy hrozně baví. Je to jiný pohyb, víc komplexní než běh samotný, takže je to super příprava. Navíc mám rád kopce, a ty v Jizerkách najdu. Chtěl jsem si zkusit, jak mi to půjde, i když moje technika je hrozná. Baví mě ale to srovnávání a taky že se na trati docela vydám ze všech sil. Když si vzpomenu, jak jsem trpěl právě v roce 2017 a pak nemohl chodit, jak mě bolely nohy… Letos jsem byl minutu za osobákem, po závodě se šel ještě proběhnout a druhý den jsem mohl v pohodě fungovat. Nakonec se z toho stala hezká tradice.


Jaké byly pocity z Bedřichovské 30 letos a jak jste spokojený s výsledkem a časem?

Čekal trochu rychlejší čas. Nevím, jaký vliv na to měl sníh, ale úplně úžasné pocity jsem neměl. Nicméně bavilo mě to a pěkně jsem si zajezdil, a o to hlavně šlo. Zase je potřeba říct, že jsem neměl moc úlevu a šel jsem to z plného tréninku, což jsem i chtěl.


Myslíte, že si jednou troufnete i na hlavní 50km závod?

Chtěl jsem už letos, ale nechám to na příští rok, kdy bych rád jel v pátek a pak v neděli hlavní závod. Láká mě to hodně už jen kvůli atmosféře. A vlastně i kvůli tomu, že je Jizerská 50 legenda. Jen to bude chtít trochu potrénovat.


I na běžkách spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co vám nejvíc pomáhá sportovat lépe?

Na trénink si míchám iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport) a po tréninku určitě regenerační nápoj. Jedním z mých nejoblíbenějších je Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) nebo R1 Sport. Zvláště Recovery Drink dokáže oživit i mrtvolu! Dobré zkušenosti mám i s magnesiem, do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický Enervit Gel. Od středních vzdáleností, to znamená od 10 kilometrů výše, si závod bez něj moc nedovedu představit. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervit Liquid Gel.

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit