Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Mistr světa v OCR běhu Petr Vinický o zimní přípravě: „Je to hlavně o objemu.“

Chystá se novou sezonu extrémních překážkových běhů (OCR), v únoru ale stál i na startu lyžařské Bedřichovské 30, závodu Jizerské 50. Tu si Petr Vinický oblíbil už před třemi lety a od té doby v Bedřichově nechyběl. Zimní závody OCR letos naopak vynechal a připravoval se na ty, které přijdou na jaře. Člena Enervit Teamu jich čeká víc než dost.

Jak trénujete v zimě – připravujete se pořád stejně, nebo zařadíte sem tam i jiné sporty?

Zima je hlavně o objemu a já mám to období docela rád. Je méně závodního stresu a člověk musí hlavně naběhat kilometry. Stejně jako loni jsem zařadil do přípravy běžky, protože to mělo dobrý dopad. Letos jsem vynechal zimní závody, rozhodl jsem se mít méně intenzity a zaměřit se na kvalitní tréninky. Navíc na zimním závodě to není moc o běhu, ale brodění ve sněhu, a to si umím odpustit. Závodů za rok bude dost.


Takže zimní OCR závody vás nelákají?

Když si představím, jak nasněží a všude je bílo, tak je to hrozně lákavé. Ale to pak není zase není ani tak o běhu jako o tom brodění. Když pak takhle někomu prošlapete cestu a on vás za to porazí ze čtvrté vlny, to pro mě nemá moc přidanou hodnotu. Proto jsem je letos vynechal a raději se věnuji tréninku.


Od roku 2017 jezdíte také závod na běžkách v rámci slavné Jizerské 50. Co vás přivedlo na start?

Mě běžkařská část přípravy hrozně baví. Je to jiný pohyb, víc komplexní než běh samotný, takže je to super příprava. Navíc mám rád kopce, a ty v Jizerkách najdu. Chtěl jsem si zkusit, jak mi to půjde, i když moje technika je hrozná. Baví mě ale to srovnávání a taky že se na trati docela vydám ze všech sil. Když si vzpomenu, jak jsem trpěl právě v roce 2017 a pak nemohl chodit, jak mě bolely nohy… Letos jsem byl minutu za osobákem, po závodě se šel ještě proběhnout a druhý den jsem mohl v pohodě fungovat. Nakonec se z toho stala hezká tradice.


Jaké byly pocity z Bedřichovské 30 letos a jak jste spokojený s výsledkem a časem?

Čekal trochu rychlejší čas. Nevím, jaký vliv na to měl sníh, ale úplně úžasné pocity jsem neměl. Nicméně bavilo mě to a pěkně jsem si zajezdil, a o to hlavně šlo. Zase je potřeba říct, že jsem neměl moc úlevu a šel jsem to z plného tréninku, což jsem i chtěl.


Myslíte, že si jednou troufnete i na hlavní 50km závod?

Chtěl jsem už letos, ale nechám to na příští rok, kdy bych rád jel v pátek a pak v neděli hlavní závod. Láká mě to hodně už jen kvůli atmosféře. A vlastně i kvůli tomu, že je Jizerská 50 legenda. Jen to bude chtít trochu potrénovat.


I na běžkách spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co vám nejvíc pomáhá sportovat lépe?

Na trénink si míchám iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport) a po tréninku určitě regenerační nápoj. Jedním z mých nejoblíbenějších je Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) nebo R1 Sport. Zvláště Recovery Drink dokáže oživit i mrtvolu! Dobré zkušenosti mám i s magnesiem, do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický Enervit Gel. Od středních vzdáleností, to znamená od 10 kilometrů výše, si závod bez něj moc nedovedu představit. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervit Liquid Gel.